بهداشت دهان و دندان نقش مهمی در زندگی هر آدمی ایفا می کند. همچنین بهداشت دهان می تواند بر نگرش آدم ها نسبت به شما تاثیرگذار باشد. اولین چیزی که آدم ها در برخورد با شما به آن توجه می کنند بعد از لبخند، بوی دهان شما است. خوشبو بودن دهان بسیار حائز اهمیت است زیرا این مسئله همیشه در یاد و ذهن آدم ها ماندگار است.

به همین دلیل شست و شوی دهان بخشی جدا ناپذیر از بهداشت دهان و دندان است. یکی از بهترین موارد مورد استفاده برای شست و شوی دهان و داشتن دهانی خوشبو استفاده از دهانشویه دینه است. فایده دهانشویه دینه برای سلامتی بسیار زیاد است، که بعضی از آنها می تواند باعث شگفتی شما شود.

در حقیقت دهانشویه نه تنها به شما کمک می کند که نفس تازه ای داشته باشید بلکه به از بین بردن میکروب های حفره های دندان ها و حفظ سلامت لثه ها کمک می کند. به عبارت دیگر هدف اصلی دهانشویه دینه مبارزه با بوی ناخوشایند وغیرقابل اجتناب دهان ناشی از خوردن غذاهای متفاوت است اما با این حال استفاده از دهانشویه به از بین بردن جرم دندان ها، رفع خونریزی لثه و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.

به خاطر داشته باشید، استفاده از دهان شویه دینه نمی تواند جایگزین مسواک زدن روزانه و استفاده از نخ دندان باشد. دهان شویه برای تمیز کردن نقاطی از دهان همانند داخل گونه، رو و زیر زبان مابین دندان ها مفید است. وظیفه اصلی دهانشویه خوشبو کردن نفس است، اما اگر از بدبویی مضمن رنج می برید بهتر است به فکر درمان اساسی باشید.

مصارف درمانی دهانشویه دینه:

– رفع التهابات لثه، دهان و گلو

– پیشگیری از ایجاد پلاک و پوسیدگی دندان و بیماری پیوره

– ضد عفونی کننده، خوشبو کننده و برطرف کننده بوی بد دهان (ناشی از باکتریها یا خوراکی های بدبو)

– رفع التهاب گلو ناشی از سرماخوردگی (به صورت غرغره)

دهانشویه دینه از چه اجزاء و موادی تشکیل شده است؟

دهان شویه دینه حاوی عصاره گل کالاندولا (Calendula officinalis)، اسانس طبیعی پپرمنت (Mentha piperita) و اسانس طبیعی اوکالیپتوس  (Eucalyptus globolus) است که بر اساس اوکالیپتول به میزان 50 میلی گرم استاندارد شده است.

در حقیقت هر 100 میلی لیتر دهانشویه حاوی:

  • حاوی عصاره چای سبز 4/0 گرم
  • اسانس برگ پیرمنت 11/0گرم
  • اسانس برگ اکالیپتوس 09/0گرم
  • عصاره کالاندولا 5/0 گرم

برای اطلاعات بیشتر روی تصویر بالا کلیک کنید

اثرات درمانی و فارماکولوژی دهانشویه چیست؟

دهان شویه گیاهی دینه به علت وجود اسانس های طبیعی با خواص آنتی باکتریال مانع تشکیل پلاک دندانی و پوسیدگی آن شده و از بیماری پیوره جلوگیری کرده و باعث استحکام لثه می گردد. کالاندولای موجود در دهان شویه دینه  دارای خواص شناخته شده ضد التهاب دهان و گلو می باشد. اسانس اوکالیپتوس علاوه بر اثرات ضد عفونی کننده، ضد التهاب بوده و در بهبود التهاب گلو ناشی از سرماخوردگی موثر است. منتول موجود در فرآورده و اسانس پپرمنت در اکثر فرآورده های بهداشتی دهان، به عنوان ضد عفونی کننده وخوشبو کننده دهان وجود دارد و مقدار منتول موجود در این فرآورده به گونه ای تنظیم شده است که حس تازگی و خنکی مطبوعی به دهان می بخشد.

عوارض جانبی استفاده از دهانشویه دینه چیست؟

– به صورت دهان شویه و غرغره، عوارض جانبی مشاهده نشده است.

– در صورت وجود زخم در دهان ممکن است باعث تحریک آنها شود.

در چه مواردی نباید از دهانشویه استفاده شود؟

– به عنوان یک دستورالعمل عمومی، مصرف دهان شویه ها در اطفال کمتر از 12 سال توصیه نمی شود.

– حساسیت به اجزای فرآورده

مصرف در بارداری وشیردهی: منعی ندارد.

چگونه از دهانشویه دینه استفاده کنیم؟

بعد از هر بار مسواک زدن و استفاده از نخ دندان، دهان را با حدود 5 میلی لیتر (تقریبا نصف درب بطری) از دهان شویه دینه شستشو داده و بیرون بریزید. از دهان شویه دینه جهت رفع التهابات و درد گلو (در سرماخوردگی ها) به صورت غرغره محلول رقیق شده آن می توان استفاده کرد. پس از شست و شو با دهان شویه به مدت نیم ساعت از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

آیا می شود از دهانشویه به جای مسواک و نخ دندان استفاده کرد؟

استفاده از دهانشویه قبل از مسواک زدن و کشیدن نخ دندان، می تواند باعث واکنش مواد غذایی با دهانشویه شود و محیط دهان را اسیدی کند و همچنین فرآیند پوسیدگی را تشدید کند. ضمن اینکه پلاک و مواد غذایی را از محیط دهان پاک نمی کند.

شرایط نگهداری از دهانشویه چگونه است؟

در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید و از نور و یخ زدگی محافظت شود.

نکات قابل توجه:

– از مصرف دارو به صورت خوراکی اجتناب کنید.

– دهان شویه را دور از دسترس اطفال نگهداری کنید.

تداخلات دارویی: ندارد