پیچیدگی زندگی روز به روز بیشتر می شود، زندگی دستخوش تغییراتی است که شاید هیچوقت فکرش را نکرده باشیم. بر همین اساس خدمات مشاوره خانواده به فرد کمک می کند بهترین انتخاب را در بحرانی ترین شرایط داشته باشد.

نقش خدمات مشاوره خانواده در فراگیری مهارت های زندگی

 • زمانی که از خدمات مشاوره خانواده استفاده می شود، یک سری مهارت های کاربردی و راهگشا در اختیار افراد قرار می گیرد. این مهارت ها سبب می شود که فرد بتواند بهترین رفتار و واکنش را داشته باشد.
 • هر شخص در وجود خود یک سری ضعف های رفتاری دارد که سبب می شود ابعاد زندگی وی خدشه دار شود. تعامل و روابط بین افراد در این رویکرد اهمیت زیادی دارد. فراگیری مهارت های زندگی به واسطه خدمات مشاوره خانواده به این صورت است که فرد توانمندی های خود را شناسایی می کند و آن را توسعه می دهد و در نهایت سطح کیفی زندگی خود را بهبود می دهد.
 • ارتقای توانایی های روانی و اجتماعی اقشار جامعه موضوع پر اهمیتی است. به طور کلی شخص بر اساس خدمات مشاوره خانواده یاد می گیرد که با کشمکش ها و چالش های زندگی به چه صورت برخورد داشته باشد.
 • او یاد می گیرد توانایی حل مساله را در خود تقویت کند و همینطور مهارت همدلی در او تقویت می شود.
 • خدمات مشاوره خانواده به این صورت است که مهارت جرات ورزی به شخص آموزش داده می شود. او می تواند تفکری خلاق داشته باشد و همینطور تفکر انتقادی در او رشد می کند.
 • می تواند کنترل خشم خوبی داشته باشد و در مقابله با استرس در شرایط خوبی قرار می گیرد. همینطور یک سری مهارت های فردی و اعتماد به نفس در شخص به رشد می رسد و سبب می شود که اعتماد به نفس وی بیشتر شود.

خدمات مشاوره خانواده در ارتقای اعتماد به نفس

 • فرد باید اندیشه خوبی در مورد خود داشته باشد و بتواند تصویری درست از خود واقعی داشته باشد و به طور مثبت در خصوص شرایط مختلف بیاندیشد.
 • در دنیای مشاوره آموزش داده می شود که همانندسازی الگوهای دارای اعتماد به نفس به چه صورت است و همینطور تکنیک های افزایش اعتماد به نفس نیز پوشش داده می شود.
 • خدمات مشاوره خانواده یک رویکرد بسیار کمک کننده است. اگر فکر می کنید با مجموعه ای از تردیدها، ای کاش ها و اگر و شاید ها همدم شده اید، یعنی از کمبود اعتماد به نفس رنج می برید.
 • فرد احساس حقارت می کند و این حقارت سبب می شود که خود را لایق هیچ حس خوشایندی نداند و به نوعی از سوی هیچکس
 • مورد پذیرش قرار نمی گیرد. یکی از دلایل موفقیت افراد نشات گرفته از اعتماد به نفس مناسب شخص است.
 • خود باوری سبب می شود که فرد بتواند ارزیابی واقع بینانه ای داشته باشد و همینطور مقایسه با دیگران برای وی به درستی صورت بگیرد. در مفهوم اعتماد به نفس تفسیر و تعبیر اهمیت زیادی دارد.
 • کسی که اعتماد به نفس بالایی دارد می تواند تصمیم گیری بهتری در موقعیت مختلف داشته باشد و نگران شکست خوردن خود نخواهد بود.
 • خدمات مشاوره خانواده به این صورت است که یک سری مصاحبه های بالینی صورت می گیرد و آزمون های روانی برگزار می شود تا اطلاعات دقیقتری از روحیات شخص کسب شود.

خدمات مشاوره خانواده در ارتقای مهارت ارتباطی

برقراری تعاملات سازنده پروسه ای دشوار به نظر می رسد به طوری که بسیاری از افراد در این زمینه ضعف دارند. تعامل سازنده به ارتباطی گفته می شود که هم به صورت کلامی و هم غیر کلامی باشد. تعاملات مناسب به صورتی است که سبب می شود مکاتبات در وضعیت درستی قرار بگیرد و به نوعی موقعیت تحصیلی و کاری در بهترین شرایط به رشد برسد. خدمات مشاوره خانواده سبب می شود تا درصد فراگیری و تقویت مهارت های ارتباطی بیشتر شود. بسیاری از افراد از دوران کودکی سرخورده هستند و به نوعی از اعتماد به نفس کافی برخوردار نیستند. در چنین شرایطی خدمات مشاوره خانواده کمک می کند تا شخص بتواند ریشه یابی از مشکل خود داشته باشد و ناتوانی فرد به طور دقیق مشخص شود.از سوی دیگر خدمات مشاوره خانواده به صورتی است که تعاملات تجاری و فردی را ارتقا می دهد و رضایت و خشنودی در فرد ایجاد می کند. فراگیری مهارت های ارتباطی برای اعضای یک خانواده و فرزندان سبب می شود که خانواده ای سالم رشد داشته باشد و به موقعیت شخص کمک کند و شرایط را به شکل روتین پیش ببرد.

خدمات مشاوره خانواده در تربیت کودک

تربیت کودکان با آموزش های لازم و راهبردی همراه است به طوری که اگر مسیر درستی در ابتدا شکل نگیرد، مشکلات زیادی ایجاد می شود. خدمات مشاوره خانواده سبب می شود که سلامت روان در کودکان و نوجوانان شکل بگیرد و به نوعی احساس و عواطف کودک ارزیابی شود. از سوی دیگر سبب می شود که مهارت های مقابله با مشکل بررسی شود و آموزش روشهای صحیح تصمیم گیری نیز در شخص ایجاد شود. این نوع مشاوره خانواده برای کودک به شکلی است که مهارت های اجتماعی و فردی را به رشد می رساند و به نوعی سبب میشود که کودک درگیر مشکلاتی مانند سوگ والدین و فقدان نشود. کودکانی که مبتلا به مشکلات و معضلات روحی و روانی هستند اگر از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند، استرس و افسردگی همیشه با آنها همراه است و بر گوشه گوشه زندگی آنها تاثیر می گذارد. از سوی دیگر خدمات مشاوره خانواده به این صورت است که نحوه صحیح برخورد با نوزاد را توضیح می دهد و اجازه می دهد والدین با آگاهی کامل پروسه تربیت فرزندان خود را در پیش بگیرند. تغییر رفتار والدین یکی از مولفه های موثر برای موفقیت کودکان است.

مزایای استفاده از خدمات مشاوره خانواده

 • خدمات مشاوره خانواده سبب می شود راهکارهای صحیح و اصولی روانشناسی برای فرد در نظر گرفته شود و برای رهایی از مشکلات و چالش های ایجاد شده گزینه خوبی است و سبب می شود که ارامش در ابعاد مختلفی فراهم شود.
 • خدمات مشاوره خانواده سبب می شود که مشکلات و چالش ها سرشکن شوند و به این ترتیب هیجانات منفی در شخص تنظیم می شود و راهکاری در جهت ایجاد آرامش در نظر گرفته می شود.
 • مدیریت و کنترل موقعیت و شرایط بحرانی برای فرد امکانپذیر می شود و به نوعی سبب می شود که ارتقا سطح کیفی زندگی به طور دقیق صورت بگیرد. سبب می شود که اعتماد به نفس در فرد بیشتر شود و نحوه برخورد صحیح با مشکلات را یاد بگیرد و با چالش ها روبرو شود.
 • خدمات مشاوره خانواده یک نقش حمایتی دارد به طوری که سبب می شود که فرد بتواند از منابع تنش و استرس دور شود و خشم خود را مدیریت نماید.
 • این امکان ایجاد می شود تا اختلافات خانوادگی حل شود و قوانین و الگوهای رفتاری ارزیابی شود.
 • نقاط قوت و ضعف افراد را شناسایی می کند.
 • بخشیدن و ارامش را آموزش میدهد و در صورتی که اعتماد در بین اعضای خانواده از بین رفته باشد، تکنیک هایی در نظر گرفته می شود که اعتماد از بین رفته به خانواده باز گردد.

خدمات مشاوره خانواده پیش از ازدواج

خدمات مشاوره خانواده پیش ازدواج به فرد کمک می کند تا بتواند استانداردهای واقع بینانه ای را بررسی کند و همینطور به ارتباطات بین دو نفر رشد می دهد. سبب می شود که یک رویکرد مثبت در روابط ایجاد شود و ارزش ها جایگاه درست خود را داشته باشند.

آدرس سایت : دکتر لیلا جبلی