گروه گزارش/شبنم موسوی خصال: وزوز گوش صدایی است که توسط گوش شما شنیده می شود و توسط مغز شما دریافت می شود. اما این صدا واقعی نیست و وجود ندارد. این صدا مانند سوت زدن یا زنگ  ساعت است.

زمانی گوش وزوز می کند که معمولا هیچ صدای خارجی در آن دخیل نیست. در این حالت معمولا با علائمی از قبیل زنگ زدن گوش و وزوز، صدای ضربه یا هر صدای اضافه داخل گوش مواجه شده اید که به مرور آزاردهنده می شود. این صداها غالبا از خفیف و آهسته شروع و به مرور بلند و گوش خراش می شود که در یک گوش یا هر دو گوش بروز می کند. بلندی صدای داخل گوش گاه به حدی می رسد که مانع تمرکز یا شنیدن صداهای واقعی در محیط اطراف می شود.

میلیون ها نفر از وزوز گوش رنج می برند . این حالت در مردان بیشتر دیده شده است و زنان کمتر دچار این عارضه می شوند. وزوز گوش که حالت ضربانی دارد معمولا عروقی است و نیاز به بررسی و مطالعات دقیق تری دارد. مواردی که باعث وزوز ضربانی می شوند شامل ناهنجاری شریانی هستند. این موارد می توانند بسیار خطرناک باشند و باید توسط متخصص مغز و اعصاب جراحی شوند. اما مشکلات شریانی خیلی نادر هستند و معمولا وزوز گوش دلایل دیگری دارد. شایع ترین علت وزوز گوش به دلیل اختلال در عملکرد در سیستم شنوایی است.

یکی دیگر از دلایل شایع وزوز گوش، داروهایی هستند که به شنوایی صدمه می زنند. این داروها شامل آنتی بیوتیک های مانند جنتامایسین ،داروهای فشار خون مانند لیزینوپریل و آملودیپین، داروهای ضد اضطراب مانند لورازپام و داروهای ضد تشنج مانند کاربامازپین هستند.

دلیل دیگر بروز وزوز گوش ،پرسبیکوزیس (کاهش شنوایی به علت پیری) است. دلیل دیگر اتواسکلروز است. این یک رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی است. درمان این بیماری معمولا جراحی است. دلیل آخر تومور شوانوم است. این یک تومور مغزی خوش خیم است که از غلاف عصب های مغزی که از مغز جدا می شوند و درحال خروج از جمجمه هستند منشا می گیرد. وزوز گوش می تواند نشانه ای از شوانوما باشد و برای تشخیص آن حتما باید ام آر آی انجام شود.