گروه ترجمه/ الهه زارعی : کارشناسان بر این باور هستند سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) در بین زنان رو به افزایش است که عواملی مانند استرس، افسردگی، اضطراب و کیفیت پایین خواب می توانند منجر به عدم تعادل هورمونی و سندرم تخمدان پلی‌کیستیک شود.

به گزارش ان دی وی تی، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا بیماری تخمدان پلی کیستیک در درجه اول ناشی از سبک زندگی نامناسب یا کم تحرکی است. بی تحرکی، استرس بیش از حد، خوب نخوابیدن، استعمال دخانیات و نوشیدن منظم الکل از عواملی است که می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی شود و فرد را در معرض خطر بیشتر این سندرم قرار دهد. این عارضه علائمی مانند قاعدگی نامنظم یا بدون پریود، مشکل در بارداری به دلیل تخمک گذاری نامنظم، رشد بیش از حد مو در صورت، قفسه سینه، کمر یا باسن، افزایش وزن، نازک شدن مو یا ریزش مو از سر، پوست چرب یا آکنه به همراه  دارد.

آومریتا ودهوا، پزشک ارشد بالینی پزشکی هومیوپاتی نیز می گوید: به نظر می رسد سندرم تخمدان پلی کیستیک در حال افزایش است و استرس، افسردگی، اضطراب و کیفیت پایین خواب از عواملی هستند که می تواند منجر به عدم تعادل هورمونی و PCOS شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک و شیوه زندگی

رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی و ورزش، عادات خواب و میزان استرس می تواند شدت و خطر سندرم تخمدان پلی کیستیک را تعیین کند. حفظ تعادل در هر یک از این موارد می تواند به کاهش علائم و حتی معکوس کردن روند این سندرم کمک کند.

دکتر ودهوا اذعان می دارد: داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم مد نیست، بلکه لازمه یک زندگی متعادل است که شما باید غذاهای سالم که همه گروه های غذایی را در بردارد مصرف کنید، از غذاهای آماده و فرآوری شده اجتناب کنید و در صورت هوس کردن چنین غذاهایی خودتان در خانه با مواد طبیعی آن را درست کنید.

استفاده از پلاستیک در همه اشکال ممنوع

از بطری های پلاستیکی آب گرفته تا ظروف و تمام کارد و چنگال و سایر مواد پلاستیکی آشپزخانه خود را از بین ببرید. مطالعات نشان داده است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک نسبت به ماده شیمیایی بیسفنول ای موجود در پلاستیک ها آسیب پذیرتر هستند.

ورزش کنید

دکتر ودهوا می گوید: منظم بودن ورزش در این سندرم نقش کلیدی را ایفا می کند، هر روز نیم ساعت ورزش می تواند به کاهش وزن و تناسب جسمی و روحی شما کمک کند. اطمینان حاصل کنید به طور منظم ورزش می کنید. یوگا اثر آرام بخشی بر ذهن دارد و بنابراین برای برخورد موثر با سندرم تخمدان پلی کیستیک توصیه می شود.

الکل و سیگار را ترک کنید

وی می گوید: سیگار کشیدن و مصرف الکل به بدن افراد مبتلا به این سندرم آسیب می رساند، بنابراین باید استفاده از آنها را ترک کرد.