علیرغم اینکه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد هرگونه نتیجه گیری درباره جهش ویروس کرونا در مینک ها (نوعی راسو) غیرعقلانی است و نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد، اما دولت دانمارک مصمم است میلیون ها راسو را در جهت جلوگیری از شیوع این ویروس از بین ببرد.

به گزارش ان بی سی، در پی ابتلای راسوها به ویروس کرونا، دانمارک قصد دارد 17 میلیون راسو را از بین ببرد در حالی که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد این مسئله نیاز به بررسی بیشتری دارد و هنوز هیچ نظر قطعی نمی توان درباره جهش ویروس کرونا در مینک ها ارائه کرد.

یپه کوفود، وزیر امور خارجه دانمارک در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن دفاع از تصمیم این کشور مبنی بر از بین بردن راسوها گفت: ترجیح می دهیم در مقابله با ویروس کرونا یك گام خیلی فراتر برداریم تا یک قدم کوچک، بنابراین همه راسوها معدوم می شوند.

بر اساس اظهارات مقامات بهداشتی دانمارک از روز پنجشنبه، 216 مزرعه پرورش راسو در این کشور به ویروس کرونا آلوده شده اند و همه راسوهای باقیمانده مطابق با دستورالعمل های مربوط به رفاه حیوانات در هفته های آینده از بین می روند، در مجموع حدود 300 مزرعه راسو در دانمارک وجود دارد.

بیشتر بخوانید: کووید طولانی چیست؟

کاهش شنوایی و احساس بوی لجن از علائم جدید کرونا

روز پنجشنبه، دانمارک پس از کشف ویروس جهش یافته موجود در حیوانات اقدامات سختگیرانه جدید قرنطینه را در شهرستان های شمالی خود که محل نگهداری اغلب مزارع پرورش راسو هستند را آغاز کرد.

به دنبال شیوع گسترده کرونا در مزارع نگهداری مینک ها در دانمارک که عمده‌ترین پرورش دهنده راسو در اروپا محسوب می شود دولت انگلیس مسافران ورودی از این کشور را دو هفته به قرنطینه اجباری می فرستد.

مترجم: الهه زارعی