نوشیدن آب میوه و نوشیدنی های گازدار در دوران بارداری ممکن است خطر ابتلا به آسم در کودک را افزایش دهد.

به گزارش ایندیپندنت، طبق تحقیقات انجام شده مادرانی که در دوران بارداری مقدار زیادی آب میوه یا نوشیدنی گازدار می نوشند می توانند خطر ابتلا به آسم در کودک را در اواخر کودکی تقریبا دو سوم افزایش دهند.

کودکانی که مادران آنها در طول بارداری معادل دو قوطی نوشیدنی شیرین یا دو لیوان آب میوه در روز می نوشند، تقریبا 63 درصد بیشتر از کودکان مادارنی که از نوشیدنی های شیرین پرهیز می کنند دچار آسم می شوند. انجمن اطفال آمریکا نوشیدن بیش از یک وعده در روز را برای مادران باردار توصیه نمی کند.

محققان از دانشکده پزشکی هاروارد می گویند افزایش نرخ آسم در کودکان از سال1980 در ایالات متحده احتمالا دلایل زیادی داشته، اما به نظر می رسد تغذیه و چاقی از عوامل مهم ابتلا به آن هستند و بر تاثیر مخرب قند بر مغز، سلامت روان و حتی سرطان نیز تاکید می کنند.

چاقی در دوران کودکی یکی از عوامل خطر است، اما این مطالعه نشان می دهد مصرف زیاد قند فروکتوز باعث افزایش التهاب ریه می شود که این التهاب در مراحل اصلی رشد می تواند منجر به مشکلات بعدی ریه شود.

در این مطالعه از داده های گزارش شده توسط هزار و 68 مادر و فرزندان آنها در ماساچوست شرقی، ایالات متحده استفاده شده و از آنها در مورد مصرف قند در سه ماهه اول و دوم بارداری سوال شده است.

ترجمه:الهه زارعی