سیر از خانواده آلیوم جزو جدانشدنی از غذاهای هندی است که برای افزودن طعم به غذاها استفاده می شود. طعم تند و رایحه متمایز آن عمدتا به دلیل وجود ترکیبات آلی سولفور از جمله آلیسین و آئائین است، اما استفاده از سیر فقط به پخت و پز محدود نمی شود بلکه در طول تاریخ باستان و مدرن به عنوان دارو هم کاربرد دارد.

به گزارش ایندیاتایمز، حبه های سیر به روش های مختلف برای مقابله با بیماری ها و مشکلاتی مانند سرماخوردگی، سرفه، فشار خون بالا، آرتروز، دندان درد، یبوست و عفونت ها استفاده می شود. یکی از رایج ترین راه های مصرف سیر برای سلامتی خوردن آن صبح ها به صورت ناشتا است. در اینجا به شما خواهیم گفت که چرا باید حداقل یک بار این درمان خانگی را امتحان کنید.

بهترین راه برای مصرف سیر

دو حبه سیر را پوست بگیرید و  صبح با معده خالی بخورید و بعد از آن هم یک لیوان آب بنوشید.

موارد احتیاط

بیش از 2 حبه سیر را با معده خالی مصرف نکنید و اگر احساس استفراغ، حالت تهوع و یبوست دارید صبح ها از خوردن سیر خودداری کنید. زنان باردار، کودکان، افرادی که از اختلال خونریزی، دیابت، فشارخون پایین رنج می برند و هچنین زنان شیرده نباید این درمان خانگی را امتحان کنند.

فواید سیر

مصرف سیر خام ممکن است منجر به بوی بد دهان و احساس سوزش شود، اما می توانید سیستم دفاعی طبیعی خود را با آن تقویت کنید. این چاشنی کم کالری و سرشار از ویتامین C، ویتامین B6 و منگنز است. بیشتر مزایای آن برای سلامتی ناشی از ترکیبات گوگردی است که هنگام خرد شدن یا جویدن یک حبه سیر تولید می شود. این ترکیب از دستگاه گوارش وارد بدن می شود و به سراسر بدن می رسد و در آنجا اثرات بیولوژیکی خود را اعمال می کند.

افزایش سیستم ایمنی بدن

خوردن چند حبه سیر در صبح می تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند به ویژه اکنون که وارد فصل زمستان شده ایم. این ماده حاوی ترکیباتی است که ضمن کمک به سیستم ایمنی بدن با رادیکال های آزاد و عوامل بیماری زای خارجی عامل بیماری مقابله می کند. سیر خرد شده دارای آلیسین است که این ماده اصلی فعال در سیر محسوب می شود که سیستم دفاعی داخلی بدن شما را بهبود می بخشد.

مفید برای سلامتی روده

سلامت روده و کاهش وزن با یکدیگر ارتباط دارند. هیچ چیز بهتر از سیر برای بهبود تعداد باکتری های خوب در روده شما نیست. روده سالم روند کاهش وزن را سرعت می بخشد و از مشکلات مربوط به معده مانند اسهال و یبوست جلوگیری می کند.

سم زدایی بدن

مصرف سیر خام برای دفع سموم از بدن بسیار بهتر از دتوکس واتر عمل می کند. ترکیب سولفیدریل موجود در آن می تواند مواد سمی را از بدن خارج کرده و از بیماری هایی مانند تیفوس، دیابت، افسردگی و برخی انواع سرطان جلوگیری کند.

 بهبود پوست

خشکی و خارش پوست در زمستان بسیار رایج است. یک روش موثر برای جلوگیری از بیماری های مربوط به پوست، مصرف سیر صبح ها به صورت ناشتا است، بنابراین هر روز صبح سیر بخورید تا پوستی شفاف و لطیف داشته باشید.

بیشتربخوانید:از معجزات سیر غافل نشوید!

بیشتربخوانید:خواص بی نظیر سیر را بشناسیم

کنترل فشار خون بالا

سیر خام همچنین می تواند به مبارزه با علائم فشار خون بالا کمک کند. وجود ترکیبات حاوی گوگرد مانند آلیسین و دی آلیل دی سولفید در این سبزی پیازدار می تواند به شما در کنترل فشار خون کمک کند.