محققان کالج پزشکی بیلور و بیمارستان کودکان تگزاس مطالعه کردند چگونه تاریخچه خانوادگی زنان می تواند خطر زایمان زودرس را پیش بینی کند به ویژه برای زنان در بارداری اول که خطرات زایمان زودرس وجود دارد، این یافته ها در مجله زنان و زایمان آمریکا منتشر شده است.

به گزارش هندوستان تایمز، یکی از اعضای این تیم تحقیقاتی گفت: این یک مطالعه گذشته نگر از داده های احتمالی است. ما با ایجاد یک بانک اطلاعاتی یک مخزن داده به نام “PeriBank” ایجاد کردیم که به طور مداوم از بیماران باردار خود مجموعه ای از سوالات در مورد سابقه خانوادگی شان می پرسیدیم. ما توانستیم با به دست آوردن اطلاعات دقیق تعیین کنیم که آیا سابقه خانوادگی آن زن خاص باعث زایمان زودرس وی شده است یا خیر.

پس از جمع آوری اطلاعات خانوادگی، تیم تحقیقاتی قادر به پاسخگویی به سوالات برای ارزیابی کم میزان خطر برای تولد زودرس بر اساس سابقه خانوادگی بیمار باردار در تولد زودرس در خود، خواهر (ها)، مادر، مادربزرگ ها و خاله ها و خاله ها شدند.

یافته های آنها سناریوهایی را برای زنانی که قبلا زایمان کرده اند (چند همسر) و همچنین زنانی که هرگز زایمان نکرده اند (پوچ) نشان داد. اگر یک زن پوچ خود زودرس به دنیا بیاید، خطر نسبی او برای زایمان زودرس 1.75 برابر بیشتر بود. اگر خواهرش زودرس زایمان کند، خطر نسبی او 2.25 برابر بیشتر بود. اگر مادربزرگ یا عمه او زودرس زایمان کنند، افزایش قابل توجهی در این خطر وجود ندارد. اگر مادری چند همسر و بدون زایمان زودرس قبلی خودش زودرس به دنیا بیاید خطر او 84/1 برابر بیشتر بود. با این حال، اگر خواهر، مادربزرگ یا عمه او زودرس زایمان کنند، افزایش قابل توجهی وجود ندارد.

ما طی سال های گذشته موفق به جمع آوری داده هایی از جمعیت بسیار زیادی از زنان باردار شده ایم که منعکس کننده این اطلاعات است. تنوع قابل توجهی از نظر نژاد، قومیت، فرهنگ و وضعیت اقتصادی- اجتماعی وجود داشت، اما این نقطه قوت اصلی مطالعه ما بود. با توجه به این وسعت و عمق داده ها که بازتاب دهنده تنوع هوستون است، ما توانستیم چند سوال خوب بپرسیم که واقعا اطلاعات مهمی در مورد “وراثت پذیری” خطر را به ما می دهد.

بیشتربخوانید:کشف ژنی که باعث زایمان زودهنگام می‌شود

بیشتربخوانید:تجربه زایمان در منزل

این فرد افزود: تحقیقات نشان می دهد تولد زودرس را نمی توان به طور کامل به ژنتیک نسبت داد. اعضای خانواده ممکن است دی ان ای یا کد ژنتیکی مشترک داشته باشند، اما همان نسل از اعضای خانواده به احتمال زیاد دارای عوامل اجتماعی هستند یا نژادپرستی و تعصب سیستمی را تجربه کرده اند. این بهترین نتیجه با یافته های آنها بود که سابقه تولد زودرس در خانم باردار یا خواهر او به طور قابل توجهی با زایمان زودرس ارتباط دارد، در حالی که مادربزرگ یا عمه این رابطه را ندارند. به طور کلی تصور می شود این پیش بینی کننده های همان نسل بیش از ارتباط ژنتیکی در مورد مواجهه های مشترک محیطی یا اجتماعی (یا ترکیبی از ژنتیک محدود به علاوه مواجهه های مشترک) منعکس کنند.

وی گفت: ما می دانیم که برای اکثر زنانی که نوزاد نارس به دنیا می آورند، نمی توانیم بگوییم که علت آن تولد زودرس به طور کامل یا تا حدی ژنتیک بوده است. در عوض، این مطالعه سرنخ های ظریف اما مهمی را ارائه می دهد که به احتمال زیاد زمینه مشترک خانوادگی و قرار گرفتن در معرض آن باعث ایجاد خطر می شود.

این فرد اذعان داشت: امیدواریم که دیگران به طور مشابه هنگام بررسی وراثت پذیری و خطر توجه داشته باشند. ما همچنان متعهد به یافتن عوامل اصلی زمینه ساز هستیم. در ضمن ما برای نخستین بار برخی از تخمین های قابل اعتماد ریسک را برای مادران اولین بار بر اساس سابقه تولد زودرس آنها و خانواده ارائه می دهیم.

مترجم: الهه زارعی