نخستین مرحله واکسیناسیون روسیه علیه ویروس کرونا برای گروه های در معرض خطر آغاز شد.

به گزارش رویترز، بر اساس اعلام ستاد مقابله با کرونا در روسیه تزریق واکسن اسپوتنیک وی علیه کرونا در 70 کلینیک برای گروه های در معرض خطر آغاز شده و این نخستین واکسیناسیون گسترده روسیه علیه این بیماری است.

واکسن ساخت روسیه ابتدا برای کادر درمان، معلمان و مددکاران اجتماعی تزریق می شود زیرا این گروه ها با بیشترین خطر ابتلا به این بیماری مواجه هستند. بر اساس دستور ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه هفته آینده برنامه واکسیناسیون داوطلبانه در سراسر کشور آغاز می شود.

کریل دمیتریف، رئیس صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه روز جمعه در مصاحبه ای با بی بی سی گفت: روسیه انتظار دارد این ماه به حدود 2 میلیون نفر واکسن بزند.

سرگئی سابیانین، شهردار مسکو روز جمعه در وب سایت شخصی خود نوشت: در پنج ساعت اول 5 هزار نفر برای تزریق واکسن ثبت نام کرده اند و معلمان، پزشکان و مددکاران اجتماعی گروه هایی هستند که امروز ویروس کرونا بیشتر سلامتی و زندگی شان را تهدید می کند.

میخائیل موراشکو، وزیر بهداشت روسیه اوایل این هفته در جریان ارائه گزارش جداگانه ای به سازمان ملل درباره واکسن اسپوتنیک گفت: روسیه در حال حاضر بیش از 100 هزار فرد پر خطر را واکسینه کرده است.

نادژدا راگولینا، مدیر یک کلینیک مسکو که در میان نخستین افرادی که برای تزریق ثبت نام کرده اند قرار دارد، گفت: واکسن را می زنم زیرا شاهد رنج بسیاری از بیماران مبتلا به ویروس کرونا بوده ام. این تصمیم من است، برخی از افراد نزدیک به من نیز تجربه ابتلا به کرونا را داشته اند. به همین دلیل است که می خواهم با مراقبت از خود و نزدیکانم مصونیت ایجاد کنم.

مسکو، شهری با حدود 13 میلیون نفر جمعیت کانون شیوع ویروس کرونا در روسیه بوده و روز شنبه 7 هزار و 993 مورد جدید گزارش کرده است. در حالی که این رقم در روز قبل 6 هزار و 868 نفر بوده که بسیار بالاتر از آمار روزانه در اوایل سپتامبر گزارش می شود.

روسیه دو واکسن علیه ویروس کرونا تولید کرده که اسپوتنیک وی توسط صندوق سرمایه گذاری مستقیم روسیه پشتیبانی می شود و آزمایشات نهایی پیرامون واکسن دیگر هنوز تکمیل نشده است. واکسن اسپوتنیک وی در دوز به فاصله 21 روز تزریق می شود.

تاتیانا گولیکووا، معاون نخست وزیر روسیه نیز روز جمعه گفت: افرادی که واکسینه شده اند باید از حضور در مکان های عمومی خودداری کنند و در 42 روز اول پس از نخستین تزریق از مصرف دارو و الکل که می تواند سیستم ایمنی بدن را سرکوب کند، اجتناب بورزند.

مترجم: الهه زارعی