گل ساعتی در انواع گل های انگور عجیب و غریب با گلبرگ های شاخک مانند بنفش یا آبی رنگ قرار دارد، یکی از انواع گل های گل گاوزبان، پیچ ساعتی است که در درمان اضطراب، بی خوابی و درد نقش بسزایی ایفا می کند.

همچنین پیچ ساعتی خانواده ای از گیاهان با حدود 550 گونه مختلف است و برخی مطالعات نشان می دهد یک گونه خاص گل ساعتی ممکن است در درمان بی قراری، عصبی و اضطراب موثر باشد.
به گزارش مدیکال نیوزتودی، در این مقاله در مورد مزایای احتمالی مکمل های گل ساعتی و همچنین آنچه که نتایج تحقیقات در مورد اثربخشی آن می گوید، بیاموزید.

گل ساعتی چیست؟

گل ساعتی یا پیچ ساعتی در سراسر آمریکای جنوبی و برخی از مناطق جنوب ایالات متحده رشد می کند. مردم از قرن شانزدهم میلادی برای اهداف دارویی از انواع گل های گل مریم و گل ساعتی استفاده

می کردند.
برخی از محققان معتقدند مکمل های گل ساعتی ممکن است به درمان اضطراب، بی خوابی و اشکال خاصی از درد کمک کند زیرا باعث افزایش سطح اسید گاما-آمینوبوتیریک (GABA)، ماده شیمیایی مغز برای کمک به تنظیم خلق و خو می شود. گابا یک انتقال دهنده عصبی مهاری است که با انتقال دهنده های عصبی که باعث هیجان می شوند مقابله می کند، بنابراین ممکن است اثر آرام بخشی داشته باشد.
به طور سنتی دانشمندان معتقد بودند گابا نمی تواند از سد مغز خون عبور کند، اما برخی از مطالعات نتایج متناقضی را نشان می دهند.

گل ساعتی برای کنترل اضطراب

به طور کلی شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد گل ساعتی به تسکین علائم اضطراب کمک می کند. چندین مطالعه بالینی نشان می دهد گل ساعتی اثرات تسکین دهنده اضطراب (ضد اضطراب) دارد. در یک کارآزمایی بالینی محققان دریافتند پیچ ساعتی نتایج مشابه داروهای ضداضطراب در موش ها دارد. دو آزمایش بالینی دیگر در مدل های حیوانی نیز حاکی از اثرات آرام بخشی این گیاه بود.
یک آزمایش بالینی در سال 2016 نشان داد گل ساعتی باعث کاهش اضطراب و بهبود حافظه در موش صحرایی می شود، این اثرات می تواند به دلیل تاثیر این گیاه بر سطح گابا باشد. با این حال نتیجه گیری در مورد میزان عملکرد گل ساعتی از یک مطالعه به مطالعه دیگر متفاوت است.
یک بررسی نشان می دهد اثر آرام بخشی دارد و برخی از محققان آن را به عنوان افزودنی برای درمان های سنتی اضطراب توصیه می کنند.

گل ساعتی برای خواب

برخی شواهد نشان می دهد گل ساعتی به بهبود کیفیت خواب افراد کمک می کند. تحقیقات انجام شده در سال 2017 روی موش ها حاکی از آن است که پیچ ساعتی می تواند تاثیر مثبتی بر الگوی خواب داشته باشد.
یک مطالعه روی موش ها نشان داد پیچ ساعتی به طور قابل توجهی خواب موج آهسته (عمیق) را افزایش می دهد، با کاهش حرکت سریع چشم به موش ها کمک می کند تا سریع تر بخوابند. یک مطالعه حیوانی دیگر نشان داد پیچ ساعتی مدت زمان خواب را افزایش می دهد. تعیین اثربخشی و شناسایی عوارض جانبی در انسان به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

سایر مزایای پیچ ساعتی

مکمل های پیچ ساعتی ممکن است فواید دیگری داشته باشد، از جمله:

کاهش علائم یائسگی با مصرف گل ساعتی

در یک مطالعه شرکت کنندگان پس از مصرف 3 تا 6 هفته پیچ ساعتی در مقایسه با گروه کنترل کاهش قابل توجهی در علائم از جمله سردرد، افسردگی، بی خوابی و عصبانیت را تجربه کردند.

کاهش علائم صرع با مصرف گل ساعتی

نتایج یک مطالعه از سال 2007 نشان می دهد مصرف پیچ ساعتی باعث افزایش فواصل بین تشنج ها در فرد می شود. با در دست داشتن شواهد محدود تعیین تاثیر پیچ ساعتی برای مدیریت تشنج نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

برای جلوگیری از سنگ کلیه چه آبی بخوریم؟

اثرات ضد التهابی با مصرف گل ساعتی

برخی از یافته ها حاکی از آن است که پیچ ساعتی اثرات ضد التهابی دارد، اما تحقیقات بیشتری برای تعیین کاربردها و اثربخشی آن لازم است.

بیشتر بخوانید:کامل ترین جدول کالری مواد غذایی و غذاهای پرمصرف

عوارض جانبی پیچ ساعتی

عوارض جانبی مستند کمی برای پیچ ساعتی وجود دارد که به احتمال زیاد آن را به یک مکمل کم خطر برای یک روال سالم تبدیل می کند، اما در برخی موارد پیچ ساعتی ممکن است باعث بروز عوارضی مانند خواب آلودگی، سرگیجه و گیجی شود.
زنان باردار نیز باید قبل از مصرف پیچ ساعتی با پزشك خود مشورت كنند، همچنین شواهد کافی برای حمایت از استفاده از آن در کودکان وجود ندارد.
افراد می توانند از مکمل های پیچ ساعتی همراه با سایر درمان های اضطرابی استفاده کنند، اما همیشه درباره تداخلات دارویی و درمانی با پزشک خود مشورت کنند.

بیشتربخوانید:خواص بابونه / گنجینه ای باورنکردنی برای سلامتی

بیشتربخوانید: درمان خانگی سرفه +عکس

مترجم: الهه زارعی