با کاهش برخی محدودیت ها در سراسر جهان کیفیت هوا نیز دستخوش تغییرات بدتری شده است، در این میان شهرهای پرجمعیت تر که با کیفیت پایین هوا دست و پنجه نرم می کنند بیشتر تحت تاثیر عوارض ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند. هر سال با فرا رسیدن فصل سرما موارد ابتلا به آنفلوانزا نیز افزایش می یابد که امسال کووید-19 نیز بار مضاعفی را بر دوش کادر درمان گذاشته است، علاوه بر این آلودگی هوا یک عامل خاموش خطرناک برای بدتر شدن بیماری های تنفسی از جمله آلرژی، آسم همراه با آنفلوانزا و کووید -19 است. زمستان، آلودگی هوا و آنفلوانزای فصلی با هم یک تهدید جدی برای شهرهای پرجمعیت در سراسر جهان در میان بیماری همه گیر محسوب می شود.

به گزارش ایندیاتایمز، از آنجایی که کشورها با افزایش زیرساخت های مراقبت های بهداشتی خود را در انتظار موارد غیرمنتظره قرار می دهند، اما مهم است که اطمینان حاصل شود سیستم بهداشت عمومی به دلیل هجوم سایر بیماری های فصلی تحت فشار قرار نگیرند. با خطر اضافی عفونت همزمان بین کووید-19 و آنفلوانزا، این ترکیب می تواند فاجعه بار باشد، خوشبختانه از طریق واکسیناسیون می توان از نوع شدید بیماری و مرگ و میر آنفلوانزا یکی از بیماری های رایج تنفسی از خود مراقبت کرد.

گروه های پرخطر مانند زنان باردار، سالخوردگان و کودکان زیر پنج سال و افراد مبتلا به بیماری های دیابتی، بیماری های تنفسی مانند آسم و بیماری مزمن انسدادی ریه باید هر ساله با آخرین و جدیدترین ورژن واکسن آنفلوانزا واکسینه شوند. واکسیناسیون در مقابل آنفلوانزا می تواند تا حدودی از افراد در مقابل بیماری محافظت کند. بهترین زمان برای تزریق واکسن آنفلوآنزا ماه اکتبر تا دسامبر و ماه آوریل تا ژوئن است، با این حال در کشورهای گرمسیری مانند هند واکسیناسیون می تواند در هر زمانی انجام شود. تحقیقات نشان می دهد واکسن آنفلوانزا بیماری های مربوطه و خطر عوارض جدی آن را تا 60 درصد کاهش می دهد.

بیشتربخوانید:خطر آنفلوانزا جدی است! افراد مستعد واکسن تزریق کنند

تزریق واکسن آنفلوانزا به کل خانواده از جمله بزرگسالان و کودکان و انجام اقدامات لازم برای مراقبت از سلامت امری بسیار ضروری و مهم محسوب می شود. پیروی از سبک زندگی سالم، رژیم غذایی و ورزش به ویژه تمرینات تنفسی می تواند به حفظ ایمنی و سلامتی کمک کند.

بیشتربخوانید:7 کلید طلایی برای درمان آنفلوانزا

واکسن ها با کمک به سیستم ایمنی بدن یک محافظ در برابر بیماری ها ایجاد می کنند. در حالی که منتظر واکسن کرونا هستیم حداقل می توان از خود در برابر آنفلوانزا محافظت کرد. ایمن سازی نه تنها برای رفاه شخصی بلکه برای ایمنی دیگران به ویژه عزیزانمان نیز مهم است.

مترجم: الهه زارعی