نفخ یا دل پیچه نوزادان از جمله مشکلات بزرگی است که باعث ناراحتی های فراوانی در خانواده می شود. گریه مداوم نوزادان درگیر دلپیچه ، یک تراژدی است که شادی ناشی از وجود بچه را تا حدّی تحت الشّعاع قرار می دهد.

وقتی نوزاد به دنیا میآید، سیستم هاضمهاش درگیر یادگیری فرایند تغذیه و دفع و … می شود. این سیستم باید خود را با خوردن و نوشیدن هماهنگ کند. نباید فراموش کنیم که دستگاه گوارش نوزاد همچنان درحال رشد و توسعه است ، پس به وجودآمدن برخی مشکلات مانند دل درد و اسهال طبیعی است.

فرقی نمی کند که کوچولوی عزیزتان در برابر دل درد و علائم آن مثل یک سرباز، قوی و مقاوم است یا خیلی حساس و شکننده است.

ممکن است حین فرایند هضم، هوا هم وارد شکم نوزاد و در آنجا حبس شود. انگار بادکنکی پر از هوا درون رودهها بهوجود میآید که فشار و بالطبع آن درد ایجاد می شود.سیستم های گوارشی آن ها هنوز به غذای جامد و مایع عادت ندارد بنابراین ممکن است اغلب مشکلاتی نظیر گاز، رفلاکس، اسیدیته ،اسهال  را تجربه کند.

دلایل ایجاد نفخ در کودکان

پزشکان به طور قطعی نمی دانند که چه چیزی باعث حساس بودن نوزادان نسبت به گاز می شود و دقیقا نمی دانند که علت تعداد دفعات زیاد دل درد نوزاد در اثر گاز چیست. احتمالا ریشه ای این مشکل به دستگاه گوارش نوزادان باز می شود. این دستگاه هنوز کاملا رشد نیافته است. وجود گاز، طبیعی است و ازطریق باکتری های عادی و متداولی که در رودهی نوزاد زندگی می کنند، ایجاد می شود. البته ، نق زدن و گریه نوزاد و شیر خوردن با شیشه شیر هم میتواند باعث ورود هوای اضافی به روده ها شود.

علل شایع دل درد در نوزادان:

 • گازها،
 • تغذیه نادرست،
 • حساسیت به غذای خاص
 • افزایش لاکتوز
 • بیش از حد تغذیه کردن
 • دستگاه گوارش توسعه نیافته
 • نفخ منتقل شده از مادر
 • یبوست
 • کولیک
 • مواد سمی
 • رفلاکس

بهترین درمان برای رهایی از دل درد نوزادان:

درمان های طبیعی مختلفی وجود دارند که می توانید برای تسکین دل درد کودک به کار ببرید، اما صبر بسیار مهم است. وحشت نکنید؛ نوزاد کسی است که به کمک نیاز دارد. بهترین کاری که باید بکنید این است که کمی صبر کنید، کودک را مشاهده کنید و شدت شرایط را بسنجید. معمولا دل درد با گذر زمان تسکین می یابد.

 

محلول گیاهی گرايپ واتر

 

این داروی گیاهی تسکین دهنده درد و دل پیچه های ناشی از نفخ نوزادان است.

اثرات درمانی و فارماکولوژی:

اسانس هاي موجود در این فرآورده با تاثیر موضعی برروی غشاء مخاطی جدار معده سریعا موجب افزایش فعالیت عصب واگ و در نتیجه افزایش شدت حرکات معده می شود که این امر باعث خروج گازهای ناشی از نفخ و افزایش ترشحات سیستم گوارشی شده و موجب برطرف شدن نفخ و همچنین تسریع در هضم مواد غذایی و جلوگیری از تخمیر غذا و ایجاد گاز می شود.

از مزیتهای محلول خوراکی گرایپ واتر، عدم استفاده از الکل ، طعم دهنده و شیرین کننده های مصنوعی و بیکربنات سدیم )جوش شیرین( می باشد، این امر موجب افزایش ضریب اطمینان مصرف فرآورده به خصوص در نوزادان و کودکان می گردد. زیرا استفاده از سدیم بی کربنات علاوه بر آنکه موجب اختلال در جذب اسیدفولیک و آهن می شود ، به عنوان آنتی اسید در کودکان زیر 6 سال به علت ناکافی بودن عملکرد سیستم گوارشی مناسب نیست.

اجزاء و مواد موثر:

هر 5 ميــلي ليـــتر محــلول خوراکـی گرايـــپ واتــر ديــنه حاوي اسانس های طبیــعی دانه گیاهان Anethum graveolens و  Carum  Carvi معادل 0.8 ميلي گرم كاروون  است. در این فرآورده، از اسانس طبیعی اسپیرمنت به عنوان طعم دهنده استفاده شده است که علاوه بر طعم و بوی مطبوع، دارای اثرات درمانی ضد نفخ نیز است.

دستور مصرف :

نوزادان: 2.5 میلی لیتر

کودکان: 5 میلی لیتر

بزرگسالان: 10 تا 20 میلی لیتر

در صورت نیاز 4 الی 6 بار در روز تکرار شود

تداخلات دارویی :

تا به حال مورد خاصی گزارش نشده است.

عوارض جانبی :

براي اسانس هاي فوق الذكر در غلظت هاي استفاده شده در گرايپ واتر ، هيچگونه عارضه جانبي گزارش نشده است.

موارد منع مصرف :

در افراد ديابتيك فرآورده با نظر پزشك مصرف شود.

مصرف در بارداری و شیردهی :

منع مصرف ندارد.

نکات قابل توجه :

دارو دور از دسترس كودكان نگهداري شود.

شرایط نگهداری :

فرآورده داخل جعبه،دور از نور و گرما نگهداري شود. حداكثر زمان استفاده از فرآورده بعد از باز شدن درب شيشه ، 4 هفته است.

 

  (IRC) :شماره ثبت دارو 

8074850203220967

REFERENCES:

Iranian herbal pharmacopoeia, first ed.(1381),419-425, 506-.115

European Scientific Cooperative On Phytotherapy (E/S/C/O/P Monographs) Second ed.(2003), 64 – .96

Martindale, the complete drug reference – Thirty six ed.(2009),2276-2277,2293-.4922

4- PDR for herbal medicines – Third ed.(2005),156-157, .852