براساس تجزیه و تحلیل اخیر مصرف کم میوه در ایالات متحده و سایر کشورها عامل اصلی بیماری و ناتوانی ناشی از رژیم غذایی است.
میوه منبع خوبی از مواد مغذی مانند فیبر و پتاسیم است که بسیاری از افراد در رژیم غذایی خود ندارند. همچنین میوه ها حاوی مواد مغذی فعال زیستی هستند که مزایای سلامتی بیشماری از جمله پلی فنول ها و کاروتنوئیدها را برای شما فراهم می کنند.
تحقیقات نشان می دهد مصرف میوه با کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، سرطان و دیابت نوع 2 همراه است. با این حال، طبق گفته موسسه ملی سرطان فقط حدود 24 درصد از زنان و 14 درصد از مردان در ایالات متحده مقدار توصیه شده روزانه میوه را می خورند. عوامل مختلفی از جمله محدود بودن دسترسی، هزینه زیاد و فاسدپذیری ممکن است در مصرف کم میوه تازه توسط افراد نقش داشته باشد.
به گزارش وب ام دی، توصیه به اینکه افراد میوه خشک بیشتری مصرف کنند می تواند یک راه حل باشد. محققان نتیجه گرفتند تشویق مردم به مصرف میوه های خشک بیشتر البته بدون افزودن قند می تواند روشی موثر برای افزایش مصرف مواد مغذی حیاتی آنها باشد.
میوه خشک زمان زیادی است که به عنوان منبع ویتامین ها و مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد و یک ویژگی خوب میوه خشک این است که در تمام طول سال در دسترس است. سابقه بیش از هزار سال در فرهنگ ایرانی و عربی در استفاده از زردآلو خشک شده وجود دارد. در آمریکای شمالی نیز گیلاس و قره قاط خشک شده آذوقه مردم در سفرهای طولانی قرن 19 بوده است. میوه های خشک چه در تهیه نان استفاده شوند چه در تهیه دسرها یا حتی به تنهایی مصرف شوند محبوبیت شان در سراسر جهان غیرقابل انکار است.
روش های مختلفی برای خشک کردن میوه استفاده می شود. یکی از قدیمی ترین ها این است که میوه را در معرض آفتاب قرار می دهند و به طور دوره ای زیر و رو می کنند تا اطمینان حاصل شود رطوبت آن به طور یکنواخت تبخیر می شود. قرار دادن میوه ها در اجاق گاز روند خشک شدن را تسریع می کند، اما اگر مراقب نباشید میوه ها به راحتی می سوزند. یک روش مدرن هم استفاده از دستگاه خشک کن مواد غذایی است که گزینه سریع و کارآمدی به شمار می آید.
به هر حال از هر روش خشک کنی که استفاده شود محصول نهایی با دوام تر، مقاوم در برابر پوسیدگی و بسیار خوش طعم است، اما آیا سالم هم هستند؟ برای پاسخ دادن به این سوال لازم است که حقایق تغذیه ای میوه خشک را با دقت بیشتری بررسی کنید.
اطلاعات تغذیه ای درباره میوه خشک
طیف وسیعی از میوه های خشک در بازار وجود دارد که همگی دارای مشخصات مغذی متنوعی هستند.
یک فنجان میوه خشک مخلوط تقریبا شامل:
کالری: 480
پروتئین: 4 گرم
چربی: 0 گرم
کربوهیدرات ها: 112 گرم
فیبر: 8 گرم
شکر: 92 گرم
به طور کلی رایج ترین ریز مغذی های موجود در میوه های خشک شامل ویتامین A، ویتامین C، کلسیم، آهن و پتاسیم است. به عنوان نمونه کشمش به ویژه دارای ویتامین C و آهن زیادی است از طرف دیگر آلو خشک ویتامین A بیشتری دارد.

مزایای میوه خشک برای سلامتی
عناصر ریز مغذی موجود در میوه های خشک با چند فواید مختلف سلامتی مرتبط است. این بدان معنی است که این خوراکی های شیرین فقط کالری خالی نیستند.
ارتباط سلامت چشم و میوه خشک
ثابت شده است ویتامین های C و A در پیشگیری و کاهش سرعت پیشرفت بیماری آب مروارید مفید هستند. همچنین ویتامین C با پیشگیری از تحلیل رفتن ماکولای وابسته به سن ارتباط دارد.
ارتباط پیشگیری از پوکی استخوان و میوه خشک
کلسیم برای حفظ سلامت استخوان ها ضروری است، به ویژه اگر می خواهید از بروز پوکی استخوان جلوگیری کنید. یکی از میوه های خشک که میزان عالی کلسیم را در خود جای داده کیوی است.
ارتباط بارداری سالم و میوه خشک
ثابت شده است یک رژیم غذایی غنی از آهن برای یک بارداری سالم گزینه حیاتی محسوب می شود. در دوران بارداری بدن نیاز به جذب مقدار زیادی آهن دارد به این معنی که بیش از حد معمول نیاز به مصرف است. زردآلو خشک را برای تامین آهن بدن حتما امتحان کنید.
خطرات احتمالی میوه خشک
تقریبا در مورد هر نوع میوه خشک موجود نگرانی های سلامتی با غلظت بالای قند، کربوهیدرات و کالری موجود است. وقتی میوه را خشک می کنید تمام مواد مغذی آن را در یک بسته کوچک تر متمرکز می کنید این بدان معناست که شما از نظر وزن میوه خشک کمتری می خورید تا به همان آستانه کالری میوه تازه برسید.
تاثیر میوه خشک بر افزایش وزن
در حالی که میوه خشک از فیبر بالایی برخوردار است، اما مقدار بالای قند موجود در آن در واقع می تواند منجر به افزایش وزن شود در نتیجه برای لاغری میوه تازه گزینه بهتری است. در میوه های تازه محتوای فیبر زیاد با مقدار زیادی آب همراه است که هر دوی این عوامل به شما کمک می کند سریع تر احساس سیری کنید، بنابراین کالری کمتری مصرف می کنید.
نگرانی های مربوط به دیابت
افراد مبتلا به دیابت باید مراقب مصرف میوه های خشک باشند. میوه های تازه یا خشک باید در برنامه غذایی این گروه از افراد موجود باشد، اما مصرف آنها به ویژه میوه های خشک باید بسیار کم باشد.
مترجم: الهه زارعی