دندان درد به طور خاص تحریک کننده است و این روزها با توجه به شرایط همه گیری رفتن به دندانپزشکی برای همه به معضل بزرگی تبدیل شده است. اغلب افراد به دنبال درمان های خانگی برای کاهش درد دندان شان هستند تا بتوانند در شرایط مناسب به پزشک مراجعه کنند، بنابراین در این روزها می توانید از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده کنید، اما درمان های طبیعی برای درمان درد نیز در دسترس است.
به گزارش هلث لاین، یکی از این داروهای ترجیحی میخک است، میخک قرن ها است که به عنوان یک روش تسکین درد استفاده می شود. از نظر تاریخی برای کاهش درد دندان میخک را روی دندان می گذاشتند چراکه حاوی ماده موثری است که با لمس سطح آن را بی حس می کند و این باعث تسکین موقتی دندان درد می شود. امروزه به جای آسیاب کردن میخک از روغن میخک استفاده می شود، روغن میخک محصول غلیظ و استخراج شده از خود گیاه است برای راهنمایی در مورد استفاده از روغن میخک ادامه مطلب را بخوانید.
نحوه استفاده از روغن میخک برای دندان درد
برای نخستین بار است که قصد دارید برای تسکین درد دندان تان از روغن میخک استفاده کنید؟
شما به یک بطری روغن میخک یا پودر آن، پنبه، روغن حامل (مانند روغن نارگیل، روغن بادام یا روغن زیتون) و یک ظرف کوچک نیاز دارید، همچنین می توانید از پودر میخک هم استفاده کنید، اما تاثیر روغن میخک برای کاهش درد بیشتر است.
مراحل انجام کار:
چند قطره روغن میخک را با 1 قاشق چای خوری روغن زیتون در یک ظرفی بریزید.
سواب یا پنبه خود را به روغن میخک آغشته کنید.
سواب یا پنبه را به آرامی در اطراف ناحیه ای که شما را آزار می دهد، بکشید یا پنبه را روی آن قسمت قرار دهید.
اجازه دهید روغن 5 تا 10 دقیقه روی سطحی که درد دارد بماند.
برای تسکین درد هر 2 تا 3 ساعت یک بار این کار را تکرار کنید.
غرغره روغن: همچنین می توانید مخلوط روغن میخک با روغن نارگیل را در دهان خود بچرخانید به ویژه روی چرخاندن روغن در ناحیه آسیب دیده تمرکز کنید تا از بی حس شدن کل دهان جلوگیری کنید.
خمیر میخک: همچنین می توانید با آسیاب کردن میخک کامل و مخلوط کردن آن با روغن، یک خمیر یا ژل درست کنید. البته باید بدانید میزان اثربخشی این ترکیب نسبت به استفاده از روغن غلیظ کمتر است.
روغن میخک را از کجا بخریم؟
در بخش دارویی سوپرمارکت ها یا بخش داروهای خانگی داروخانه به دنبال روغن میخک باشید. همیشه روغن های اساسی را با یک روغن حامل رقیق کنید. روغن های حامل روغن های خنثی مانند روغن های گیاهی یا مغزها هستند که به رقیق شدن روغن های اساسی قوی تر کمک می کنند تا استفاده از آنها راحت تر و خوش طعم شود. اگر روغن میخک معده شما را ناراحت می کند یا باعث سوزش آن می شود استفاده از آن را متوقف کنید.
آنچه تحقیقات در مورد روغن میخک می گوید
روغن میخک حاوی ماده فعال اوژنول است که یک بی حس کننده طبیعی محسوب می شود و به بی حس شدن و کاهش درد کمک می کند تا درد دندان تسکین یابد. همچنین اوژنول دارای خواص ضد التهابی طبیعی است ممکن است تورم و تحریک در ناحیه آسیب دیده را نیز کاهش دهد. یک مطالعه انگلیسی معتبر نشان می دهد اوژنول نسبت به نوع دیگر مسکن ها در کاهش درد، التهاب و عفونت موثرتر است. شرکت کنندگان در یک مطالعه که از خمیر مبتنی بر اوژنول استفاده کرده اند نسبت به شرکت کنندگان در مطالعه که از روش درمانی دیگر استفاده کرده اند یا اصلا درمانی را دریافت نکرده اند بهبود زخم و کاهش درد بهتری را داشته اند.
مطالعه دیگری به طور مستقیما روی ژل میخک خانگی، 20 درصد بنزوکائین و دارونما متمرکز بوده است محققان دریافتند ژل میخک و بنزوکائین به طور قابل توجهی درد را کاهش می دهند، ژل میخک به اندازه بنزوکائین موثر بوده است.
خطرات، هشدارها و عوارض جانبی روغن میخک
طعم روغن میخک به طور طبیعی ناخوشایند است، از بلعیدن آن خودداری کنید. مصرف روغن میخک می تواند منجر به چندین عارضه جانبی شود، از جمله:
مشکلات تنفسی، سوزش در بینی و گلو، ناراحتی معده و اسهال
در حالی که روغن میخک به طور گسترده به عنوان یک روش درمانی جایگزین قابل قبول برای دندان درد استفاده می شود، اما به طور گسترده توسط دندانپزشکان مورد حمایت قرار نگرفته است. اگر در مورد استفاده از روغن میخک به عنوان تسکین دهنده درد دندان سوالی دارید با دندانپزشک خود صحبت کنید.
بیشتربخوانیم:خواص دارویی گل میخک
نوزادان و کودکان و روغن میخک
از دادن روغن میخک رقیق نشده به کودکان خودداری کنید. کودکان ممکن است به اشتباه روغن را بخورند که این امر می تواند آنها را بسیار بیمار کند. اگر می خواهید از این روش درمانی برای کودک یا نوزاد خود استفاده کنید حتما روغن میخک را با روغن حامل طبیعی مخلوط کنید. این روغن ها قدرت روغن را رقیق کرده و تحمل آن را برای کودکان خردسال آسان تر می کنند.
کاری که در حال حاضر می توانید انجام دهید
اگر در حال حاضر دندان درد دارید برای کنترل درد خود این مراحل را در ذهن داشته باشید:
به دنبال درمان دندان آسیب دیده باشید: آیا می توانید آسیبی به دندان های خود وارد کنید؟ در این صورت ممکن است به مراقبت های پزشکی فوری نیاز داشته باشید. اگر دندان ترک خورده یا شکسته شده باشد هیچ کمکی از درمان های خانگی برنمی آید و سریعا باید به دندانپزشک مراجعه کنید.
گزینه های خود را بسنجید: کدام یک برای شما ایده آل تر است؟ اگر درمان طبیعی تر را ترجیح می دهید، یکی از درمان های خانگی را امتحان کنید. در غیر این صورت یکی یا دو مورد از مسکن های بدون نسخه را مصرف کنید.
روغن میخک را امتحان کنید: روغن میخک را به مدت یک یا دو روز امتحان کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که درد برطرف شود تا بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر این روش برای تسکین درد کافی نیست، داروی ضد درد بدون نسخه را امتحان کنید.
چه موقع باید به دندانپزشکی مراجعه کرد؟
روغن میخک یک تسکین دهنده درد موقتی عالی است و احتمال می رود به اندازه کافی قوی باشد تا درد دندان را تسکین دهد. با این حال، اگر درد شما ناشی از یک مسئله بزرگ تر دندان مانند حفره یا شکستگی دندان است باید به دندانپزشکی مراجعه کنید.
مترجم: الهه زارعی