بر اساس اعلام پنل مشاوره ای مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در روز شنبه استفاده از واکسن مدرنا علیه ویروس کرونا برای افراد بالای 18 سال توصیه می شود و بستر برای استفاده از دومین واکسن علیه این ویروس همه گیر در آمریکا فراهم شده است.
به گزارش بلومبرگ، اعضای کمیته مشورتی سی دی سی در اقدامات ایمن سازی با نتیجه 11 بر صفر بر استفاده از واکسن مدرنا رای دادند و سه نفر از اعضا نیز به دلیل تضاد منافع رای ممتنع دادند. مشاوران رای گیری را در جلسه اضطراری روز شنبه پس از مجاز بودن استفاده از واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو انجام دادند.
رابرت ردفیلد، مدیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) گفت: باید قبل از قطعی شدن تصمیم گروه رای گیری بین اعضا انجام می شد. ایالت ها و تعدادی از شهرها قرار است به زودی از 5.9 میلیون دوز واکسن مدرنا که دولت فدرال قصد دارد در ابتدا توزیع کند، استفاده کنند.
واکنش های آلرژیک نسبت به واکسن مدرنا
تعدادی از واکنش های آلرژیک جدی در واشنگتن و انگلیس نسبت به واکسن فایزر گزارش شده است. فرمول واکسن مدرنا نیز شامل اجزای مشابه است که اعضای کمیته را وادار می کند نحوه نظارت بر واکسیناسیون افراد علیه ویروس کرونا را برای چنین واکنش هایی مورد ارزیابی قرار دهند. این توصیه ها برای کمک به ارائه دهندگان واکسن در درک بهترین روش های تزریق واکسن کلیدی است.
یکی از مقامات سی دی سی اظهار کرد: در آمریکا 6 مورد آنافیلاکسی (شوک آلرژی) میان 272 هزار و یک نفر که واکسن فایزر را دریافت کردند، گزارش شده است که این چند نفر زیر 65 سال نبودند.
سی دی سی توصیه می کند مراکز واکسیناسیون بیشتر بیماران را به مدت 15 دقیقه و افرادی که سابقه آنافیلاکسی را دارند به مدت 30 دقیقه تحت نظر بگیرند. سایت های تجویز واکسن طبق اطلاعات پیشنهادی پزشکان طی جلسه باید داروهای نظیر اپی نفرین را ذخیره کنند.
گایدلاین تزریق واکسن مدرنا
هر فردی اگر در مرحله نخست واکسیناسیون نسبت به آن واکنش شدید حساسیتی نشان داد دیگر لازم نیست دوز دوم به وی تزریق شود و هر فردی که به یکی از مواد به کار رفته در تولید واکسن حساسیت داشته باشد نباید از آن استفاده کند، همچنین افرادی که نسبت به غذاها، حیوانات و برخی داورها حساسیت دارند باید با مشورت و ارزیابی پزشک واکسن را بزنند.
واکسن مدرنا دومین واکسن مجاز برای استفاده اضطراری در ایالات متحده در این ماه معرفی شده است. بر اساس گزارش ها بیش از 200 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در روز در بیمارستان ها به ثبت می رسد.
مترجم: الهه زارعی