نتایج یک مطالعه در سال 2008 در زمینه روانشناسی نشان می دهد به نظر می رسد برخی از ژن های ارثی 50 درصد خوشبختی ما را تشکیل می دهند، اما اگر به طور طبیعی برای بیشتر شاد و خوشبخت بودن تمایل داشته باشید می توانید با یک سری انتخاب و انجام کارهای ساده این حس را در خود تقویت کنید تا زندگی روشن تر و شادتری داشته باشید.
به گزارش بست هلث مگ، هورمون ها و انتقال دهنده های عصبی احساس خوب بودن ما را تعدیل می کنند و عوامل سبک زندگی بر آنها تاثیر می گذارند. در اینجا پنج مورد از اصلی ترین هورمون های شاد و انتقال دهنده های عصبی به علاوه راه های تقویت آنها وجود دارد. با این حال، اگر به طور مداوم احساس ناراحتی می کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.
هورمون دوپامین
این هورمون شاد یک انتقال دهنده عصبی است که سیستم پاداش مغز شما را هدایت می کند. اگر در کار بخاطر انجام یک کار خوب مورد ستایش قرار بگیرید یک ضربه دوپامین خوشمزه دریافت می کنید که به شما حس خوشایندی می دهد، همچنین رفتار لذت جویی را پیش می برد. با تعیین اهداف واقع بینانه (مثلا مرتب کردن میز کار یا پایبند بودن به برنامه تمرینی) و دستیابی به آنها هورمون دوپامین را تقویت می کنید، بنابراین به دنبال فعالیت های سالم لذت بخشی باشید که تاثیر مثبتی در زندگی شما دارند.
هورمون سروتونین
این انتقال دهنده عصبی تقویت کننده خلق و خو توسط داروهای ضدافسردگی SSRI (مهارکننده انتخابی جذب مجدد سروتونین) مشهور شد که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می شود. موثرترین و طبیعی ترین راه تقویت سروتونین ورزش روزانه است، بنابراین شاید با این دلیل بتوان فهمید چرا پیاده روی سریع برای روحیه شما معجزه می کند فقط 10 دقیقه در روز برای خود وقت بگذارید.
هورمون اکسی توسین
اکسی توسین هم به عنوان یک انتقال دهنده عصبی و هم یک هورمون شاد و اغلب به نام “هورمون عشق” شناخته می شود. محققان دانشگاه کلرمونت واقع در کالیفرنیا تحقیقات گسترده ای در مورد تاثیر این هورمون بر زنان انجام داده اند و ارتباط اکسی توسین را با سطح رضایت از زندگی مرتبط دانسته اند. این هورمون ممکن است در مقایسه با مردان در فیزیولوژی و شادی زنان نقش بیشتری داشته باشد. گذراندن اوقات با عزیزان و مهربانی با دیگران باعث تحریک اکسی توسین می شود، آیا با خواندن آن احساس خوبی ندارید؟
هورمون استروژن
این هورمون شاد به تشکیل سروتونین کمک می کند و از شما در برابر تحریک پذیری و اضطراب محافظت می کند و روحیه تان را ثابت نگه می دارد. استروژن با یائسگی کاهش می یابد و برخی عوامل سبک زندگی مانند سیگار کشیدن و ورزش شدید نیز می تواند آن را کاهش دهد. عدم تعادل استروژن / پروژسترون در یائسگی می تواند بر روحیه فرد تاثیر منفی بگذارد. مدیریت استرس می تواند آنها را متعادل کند زیرا هورمون های استرس مانند کورتیزول در ترشح و عملکرد دو هورمون شاد اختلال ایجاد می کنند.
هورمون پروژسترون
هورمون پروژسترون به شما کمک می کند خوب بخوابید و از اضطراب، تحریک پذیری و نوسانات خلقی جلوگیری می کند. با ورود زنان به دوران قاعدگی به ویژه بعد از 35 یا 40 سالگی سطح این هورمون شاد کاهش می یابد و این می تواند با استرس بیش از حد و غذاهای ناسالم تسریع شود. کارشناسانی مانند دکتر سارا گاتفرید، نویسنده کتاب درمان هورمون می گویند مراقبت از خود و درست غذا خوردن نخستین دفاع شما برای متعادل سازی هورمون ها قبل از انجام درمان جایگزینی هورمون از جمله پروژسترون بیوستیکال و استروژن است برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.
روش های طبیعی برای تقویت هورمون های شاد
موسیقی گوش دهید

گوش دادن به موسیقی یک روش خارق العاده برای ضربه به دوپامین محسوب می شود، در مطالعه ای که در سال 2011 در مجله نیچر منتشر شد، محققان دانشگاه مک گیل اظهار داشتند گوش دادن به موسیقی مورد علاقه باعث افزایش احساس خوب و ترشح بیشتر هورمون دوپامین می شود.
کربوهیدرات بخورید

کربوهیدرات ها سطح سروتونین را افزایش می دهند که تا حدی توضیح می دهد چرا وقتی ناراحت هستیم بیشتر سمت غذاهای شیرین و نشاسته ای می رویم. برای بهترین تقویت روحیه با کمترین تاثیر منفی منابع سالم و پر فیبر کربوهیدرات مانند نان غلات سبوس دار متراکم یا کینوا را انتخاب کنید.
بیشتربخوانیم:آموزش مثبت اندیشی
اوقات خود را با عزیزانتان بگذرانید
به جای گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی با انجام کارهای لذت بخشی مانند صرف وقت با همسرتان، فرزندان یا حیوان خانگی اکسی توسین دریافت کنید. فرزندان یا حیوانات خانگی خود را نوازش کنید و آنها را در آغوش بگیرید این کار فواید بیشماری برای سلامت شما به ارمغان می آورد.
تسکین دهنده های استرس
با فعالیت های کاهش دهنده استرس مانند یوگا، مراقبه، استحمام گرم یا هر چیزی که برای شما مفید باشد سطح استروژن افزایش می یابد. به علاوه، با خوب غذا خوردن و پرهیز از مصرف چربی اشباع و قند، فعالیت فیزیکی منظم و پرهیز از استرس پروژسترون را در سطح مطلوب نگه دارید.
مترجم: الهه زارعی