گریه پاسخی طبیعی انسان نسبت به طیف وسیعی از احساسات از جمله غم، اندوه، شادی و ناامیدی است، اما آیا گریه برای سلامتی فایده دارد؟ گریه کردن غیرمعمول نیست و بیشتر زنان از گریه به عنوان سلاحی برای نشان دادن احساسات شان استفاده می کنند و مردان به دلیل فرهنگ غالب بر جوامع کمتر گریه می کنند که همین پنهان کردن اشک هایشان می تواند مضراتی برای سلامتی شان به همراه داشته باشد. در ایالات متحده زنان به طور متوسط 3.5 بار در ماه و مردان به طور متوسط 1.9 بار در ماه گریه می کنند. به گزارش مدیکال نیوز تودی، این مقاله به چرایی گریه و اشکال گریه برای سلامتی می پردازد.

چرا انسان گریه می کند؟
انسان سه نوع اشک تولید می کند:
پایه: مجاری اشک به طور مداوم ترشح می کند این یک مایع ضد باکتری غنی از پروتئین است که به رطوبت چشم در هر بار پلک زدن فرد کمک می کند.
رفلکس: این اشک هایی است که توسط محرک هایی مانند باد، دود یا پیاز ایجاد می شود و برای از بین بردن این مواد تحریک کننده و محافظت از چشم آزاد می شوند.
احساسی: انسان ها در پاسخ به طیف وسیعی از احساسات اشک می ریزند. این اشک ها دارای سطح بالاتری از هورمون های استرس نسبت به سایر اشک ها هستند. وقتی مردم در مورد گریه صحبت می کنند به طور معمول اشاره به اشک احساسی دارند.
فواید گریه
اگر مردم اشک ها را نشانه ضعف ببینند ممکن است سعی در سرکوب آن داشته باشند که این بیشتر در مردان دیده می شود، اما علم نشان می دهد انجام این کار به معنای از دست دادن یک سری مزایا است. محققان دریافته اند که گریه:
اثر تسکین دهنده دارد
خود آرامش بخش زمانی است که افراد:
احساسات خود را تنظیم کنند
خودشان را آرام کنند
ناراحتی خود را کاهش دهند
مطالعه ای در سال 2014 نشان داد گریه ممکن است تاثیر مستقیم و تسکین دهنده خود در افراد داشته باشد. این مطالعه توضیح داد چگونه گریه با فعال کردن سیستم عصبی پاراسمپاتیک به آرامش افراد کمک می کند.
بیشتربخوانیم:چگونه بحران افسردگی را مدیریت کنیم؟
گریه باعث می شود از حمایت دیگران بهره مند شوید

گریه علاوه بر اینکه می تواند به افراد کمک کند تا خودشان را تسکین دهند باعث می شود از حمایت و پشتیبانی دیگران هم بهره مند شوند. نتایج یک مطالعه در سال 2016 توضیح داده است گریه در درجه اول یک رفتار دلبستگی است زیرا از اطرافیانمان حمایت دریافت می کنیم که به عنوان یک مزیت بین فردی یا اجتماعی شناخته می شود.
گریه به تسکین درد کمک می کند
تحقیقات نشان داده است اشک ریختن عاطفی علاوه بر تسکین دهنده خود باعث ترشح اکسی توسین و اندورفین می شود. این مواد شیمیایی با ایجاد احساس خوب در افراد باعث می شوند درد جسمی و روحی تسکین یابند. به این ترتیب گریه می تواند به کاهش درد کمک کرده و احساس بهزیستی را ارتقا دهد.
گریه روحیه را افزایش می دهد
گریه ممکن است با کمک به بالا بردن روحیه افراد حال آنها را بهتر کند. علاوه بر تسکین درد اکسی توسین و اندورفین می توانند به بهبود خلق و خو کمک کنند به همین دلیل است که آنها اغلب به عنوان مواد شیمیایی “احساس خوب” شناخته می شوند.

بیشتربخوانیم:تاثیرات مهم گریه بر بدن

گریه با آزادسازی سموم استرس را تسکین می دهد
وقتی انسان در پاسخ به استرس گریه می کند اشک حاوی تعدادی هورمون استرس و سایر مواد شیمیایی است. محققان بر این باورند گریه می تواند سطح این مواد شیمیایی را در بدن کاهش دهد که به نوبه خود باعث کم شدن استرس می شود برای تایید این موضوع تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

بیشتربخوانیم:فایده های بیشمار گریه برای بدن

گریه به خواب کمک می کند
نتایج یک مطالعه در مقیاس کوچک در سال 2015 نشان داد گریه باعث می شود نوزادان بهتر بخوابند. اینکه آیا گریه همان اثر تقویت کننده خواب را در بزرگسالان دارد یا خیر هنوز ثابت نشده است. با این حال، نتیجه گرفته می شود گریه اثرات آرامش بخش، تقویت کننده روحیه و تسکین دهنده درد دارد که می تواند به فرد کمک کند تا راحت تر بخوابد.

بیشتربخوانیم:8 فایده طلایی گریه کردن نوزاد برای سلامت او

گریه با باکتری مبارزه می کند
گریه به از بین بردن باکتری ها و تمیز نگه داشتن چشم کمک می کند زیرا اشک حاوی مایعی به نام لیزوزیم است. نتایج یک مطالعه در سال 2011 نشان داد لیزوزیم دارای چنان خواص ضد میکروبی قدرتمندی است که حتی می تواند به کاهش خطرات ناشی از عوامل بیوترور مانند سیاه زخم کمک کند.
گریه بینایی را بهبود می بخشد
اشک های پایه که با هر بار چشمک زدن آزاد می شوند به مرطوب نگه داشتن چشم کمک و از خشک شدن غشای مخاطی جلوگیری می کند. همانطور که موسسه ملی چشم توضیح می دهد اثر روانکاری اشک پایه به مردم کمک می کند تا وضوح بیشتری را ببینند با خشک شدن غشا دید می تواند تار شود. گریه در پاسخ به احساساتی مانند غم، شادی یا ناامیدی و دارای یکسری فواید سلامتی است. با این حال، گاهی اوقات گریه مکرر می تواند نشانه افسردگی باشد. اگر مردم گریه کنند ممکن است افسرده شده باشند در این حالت:

گریه خیلی مرتب اتفاق می افتد
بدون هیچ دلیل مشخصی فرد گریه می کند
گریه در این حالت بر فعالیت های روزمره تاثیر می گذارد
غیرقابل کنترل می شود
علائم دیگر افسردگی عبارتند از:
در تمرکز یادآوری چیزها یا تصمیم گیری مشکل دارید
احساس خستگی یا بی انرژی بودن
احساس گناه، بی ارزشی یا درماندگی
احساس بدبینی یا ناامیدی
مشکل خوابیدن یا خوابیدن زیاد
احساس تحریک پذیری یا بی قراری
لذت نبردن از چیزهایی که زمانی لذت بخش بودند
پرخوری یا کم خوری
درد یا گرفتگی غیرقابل توضیح
مشکلات گوارشی که با درمان بهبود نمی یابند
اضطراب مداوم
افکار خودکشی یا افکار خودآزاری
اگر فردی با علائم افسردگی دست و پنجه نرم می کند باید با پزشک صحبت کند. اگر شخصی به خودکشی فکر کند باید سریعا به روانشناس یا روانپزشک مراجعه کند.
مترجم: الهه زارعی