اگر به آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی مبتلا هستید می دانید که چقدر درد مفاصل و سفتی آنها طاقت فرسا است، همچنین به احتمال زیاد می دانید که درد و سفتی می تواند در هوای سرد افزایش یابد به ویژه اگر در مناطقی از کشور زندگی می کنید که زمستان های طولانی و سردی را تجربه می کنید، اما چرا اینطور است؟ چرا علائم روماتیسم مفصلی در زمستان تشدید می شود و آیا می توانید برای تسکین درد در حالی که منتظر بازگشت هوای گرم هستید کاری انجام دهید؟

ماهیت مزمن آرتریت روماتوئید

به گزارش هلث گریدز، آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن است که التهاب در پوشش داخلی مفاصل باعث تورم، درد و سفتی می شود. با این حال، آرتریت روماتوئید می تواند سایر قسمت های بدن مانند پوست، چشم ها، رگ های خونی و حتی اعضای بدن مانند ریه ها یا قلب را تحت تاثیر قرار دهد.
هیچ درمان قطعی برای روماتیسم مفصلی وجود ندارد، اما برخی از درمان ها و داروها می تواند با کمک به کاهش درد و سفتی مفاصل روند پیشرفت بیماری را آهسته کند. با این حال، هر چقدر بیماری شما تحت کنترل باشد هم باز ممکن است هوای سرد علائم آرتریت روماتوئید را بدتر کند حتی ممکن است احساس کنید بر اساس احساس مفاصل می توانید وضعیت هوا را پیش بینی کنید. مطالعات زیادی در مورد ارتباط آب و هوا و درد در روماتیسم مفصلی انجام نشده است و به نظر می رسد برخی از مطالعات در مقیاس کوچک از آن پشتیبانی می کنند در حالی که برخی دیگر نتایج امیدوارکننده ای تاکنون نداشته است.

دلایل احتمالی درد بیشتر مفصل هنگام سرد شدن هوا

اینکه آیا مطالعات ثابت کرده اند هوای سرد باعث بدتر شدن علائم روماتیسم مفصلی می شود یا خیر یا اینکه متوجه شوید با کاهش دما و سرد شدن هوا درد و سفتی مفاصل بیشتر می شود به شما کمکی نمی کند. حتی اگر هیچ توضیحی علمی در مورد علت آن وجود نداشته باشد باز شما می توانید با پزشک خود در مورد راه های کنترل این تغییر در علائم صحبت کنید.
برخی از پزشکان براین باورند که ممکن است درد و سفتی مفاصل به دلیل کاهش فشار هوا و دما بدتر شود. درد و سفتی ناشی از روماتیسم در اثر التهاب در غشای پوشاننده مفاصل شما ایجاد می شود. افت فشار هوا و دما می تواند باعث انبساط بافت ها و در نتیجه فشار بیشتری به مفصل نسبت به قبل شود که این امر باعث بدتر شدن درد و سفتی مفاصل می شود، اما اگر افت فشار دستگاه فشار سنجی و کاهش دما باعث انبساط بافت های بدن می شود چرا همه هنگام سرد شدن هوا درد بیشتری را احساس نمی کنند؟ زیرا افت فشار دستگاه فشار سنجی و کاهش دما بر همه تاثیر یکسانی نمی گذارد به عنوان نمونه برخی از افراد مبتلا به میگرن با تغییر هوا و افت فشار دستگاه فشار سنجی دردشان شروع یا تشدید می شود، اما در برخی دیگر این اتفاق تاثیری روی وضعیت شان ندارد.
یکی دیگر از دلایل احتمالی این است که بدن ما وقتی نخستین بار در سرما قدم می گذاریم چگونه از خود تا زمانی که به محیط گرم تر برگردیم واکنش نشان می دهد احساس نمی کنیم بدن ما سفت شده و سفت می ماند یا خیر. اگر در خانه یا محل کار سردی نشسته باشید نیز همین اتفاق رخ می دهد. سرماخوردگی هم می تواند گردش خون را کند کرده و باعث اسپاسم عضلات شود.
تجربه درد نیز ممکن است در سرما بدلیل واکنش احساسی به دمای پایین تر و بهره مندی ساعات کمتری از نور آفتاب باشد، همچنین فصل زمستان می تواند افسردگی و احساس انزوا را افزایش دهد که به نوبه خود ممکن است درک درد و ناراحتی از علائم روماتیسم مفصلی را تشدید کند.

محافظت از مفاصل در زمستان

در اینجا مراحلی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد یا خطر بدتر شدن علائم آرتروز در هوای سرد انجام دهید:
لباس گرم و محافظ بپوشید
 لایه ای لباس پوشیدن برای گرم شدن بهترین انتخاب است. برای محافظت از دستان خود از دستکش استفاده کنید، اما اگر باید دستکش بپوشید از دستکش فشاری استفاده کنید و با جوراب و چکمه گرم از پاهایتان در مقابل سرما محافظت کنید.
از پک حرارتی استفاده کنید
پک های کوچک حرارتی در جیب می توانند دستان شما را در فضای بیرون گرم نگه دارند.
از پدهای حرارتی در مفاصل دردناک خود استفاده کنید. حتما پارچه ای بین پد و پوست خود داشته باشید که از ایجاد سوختگی جلوگیری کنید. اگر به دیابت مبتلا هستید قبل از استفاده از گزینه گرما روی پا یا انگشتان خود با پزشک خود صحبت کنید.

تا می توانید ورزش کنید

ورزش می تواند به شل شدن مفاصل و کاهش درد کمک کند. اگر در منطقه ای برفی و یخ زده زندگی می کنید که راه رفتن در بیرون گزینه خطرناکی است با ثبت نام در یک باشگاه ورزشی یا فعالیت در محیط داخلی گزینه هایی مانند رقص یا تای چی را انتخاب کنید در نظر داشته باشید قدم زدن اطراف مراکز خرید هم ورزش محسوب می شود.

مود خود را تحت کنترل داشته باشید

اگر متوجه شدید در زمستان خلق و خوی شما تحت تاثیر قرار گرفته است می تواند روی ایجاد درد بیشتر تاثیر داشته باشد، بنابراین برای حفظ آرامش ذهن و کاهش استرس سعی کنید از نور برای اختلال عاطفی فصلی (SAD)، مدیتیشن یا یوگا استفاده کنید.
لازم نیست از ماه های زمستان برای روماتیسم مفصلی وحشت کنید. اگر متوجه شدید هوای سرد علائم شما را تشدید می کند با پزشک خود در مورد روش های درمانی یا سایر نکات مربوط به سبک زندگی صحبت کنید که می تواند درد شما را در فصل سرما کاهش دهد.
مترجم: الهه زارعی