مدیر عامل شرکت زیست فناوری بیوان ‌تک روز سه شنبه اعلام کرد مطمئن است واکسن این شرکت روی ویروس جدید انگلیس هم عمل می کند.
مدیر اجرایی شرکت دارویی بیوان ‌تک آلمان می گوید: اطمینان دارم واکسن این شرکت ویروس نوع جدید انگلیس را هم از پا در می آورد، اما مطالعات بیشتری در جهت کسب اطمینان خاطر لازم است.
این نوع جدید که عمدتا در لندن و جنوب شرقی انگلیس در هفته های اخیر کشف شده است به دلیل وجود نشانه هایی ممکن است به راحتی گسترش یابد و باعث نگرانی در سراسر جهان شده است. در حالی که هیچ نشانه ای دال بر جدی تر شدن بیماری وجود ندارد، اما کشورهای زیادی در اروپا و فراتر از آن سفر به انگلیس را محدود کرده اند.
اوگور شاهین روز گذشته پس از تأیید واکسن برای استفاده در اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری گفت: در حال حاضر نمی دانیم آیا واکسن ما نیز می تواند از نوع جدید ویروس محافظت کند یا خیر، اما از نظر علمی به احتمال زیاد پاسخ ایمنی توسط این واکسن می تواند با انواع جدید ویروس مقابله کند.
شاهین افزود: پروتئین های موجود در ویروس جدید انگلیس 99 درصد با سویه های موجود یکسان هستند، بنابراین بیوان ‌تک اطمینان علمی دارد که واکسن موثر است.
وی اذعان داشت: ما فقط در صورت انجام آزمایش های لازم اطلاعات بیشتری به دست می آوریم و برای دریافت اطلاعات بیشتر دو هفته زمان نیاز داریم، اما احتمال اینکه واکسن ما کار کند نسبتا زیاد است. در صورت نیاز به تنظیم واکسن برای نوع جدید شرکت می تواند این کار را طی حدود 6 هفته انجام دهد.
واکسن تولید شده توسط شرکت بیوان ‌تک همراه با شرکت داروسازی فایزر برای استفاده در بیش از 45 کشور از جمله انگلیس، ایالات متحده و اتحادیه اروپا مجاز اعلام شده است.
مترجم: الهه زارعی