رژیم کتو یا کتوژنیک در حال حاضر مشهورترین رژیم غذایی در بین علاقه مندان به کاهش وزن و تناسب اندام محسوب می شود. طی دو سال گذشته به دلیل طیف وسیعی از مزایای سلامتی که این رژیم غذایی ارائه می دهد بسیار مورد توجه و محبوبیت قرار گرفته است.
رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب نه تنها به کاهش وزن کمک می کند بلکه در مدیریت علائم دیابت و کلسترول بالا نیز نقش بسزایی ایفا می کند، اما رعایت رژیم پرچرب کتو به مدت طولانی با عوارض جانبی مختلفی همراه است. گفته می شود مصرف بیش از حد چربی برای مدت زمان طولانی می تواند شما را در معرض خطر ایجاد سنگ کلیه و سایر مشکلات سلامتی قرار دهد. بر اساس اظهارات کارشناسان این حوزه در اینجا 5 گروه از افرادی که به دلیل سلامتی خود باید از رژیم کتو اجتناب کنند، معرفی شده اند.

زنان باردار باید از رژیم کتو دوری کنند

در دوران بارداری مادر باید مراقب رژیم و عادات غذایی خود باشد زیرا برای رشد کودک باید یک رژیم غذایی متعادل و مغذی را دنبال کند. رژیم کتو در واقع مادران باردار را از کربوهیدرات و فیبر محروم می کند، علاوه بر این رژیم غذایی کتو بسیار محدود کننده و فاقد برخی از عناصر ریز مغذی ضروری است که باعث می شود رژیم غذایی ناسالمی در دوران بارداری محسوب شود.

وگان ها یا گیاهخوار ها باید از رژیم کتو دوری کنند

رعایت رژیم کتو برای گیاهخواران گزینه سختی محسوب می شود، اما برای وگان ها بسیار چالش برانگیزتر و خطرناک تر است. این نوع رژیم مصرف کربوهیدرات زیاد و غذاهای حاوی فیبر بالا مانند برخی از سبزیجات، غلات سبوس دار و میوه ها را محدود می کند. برای گیاهخواران میوه ها و سبزیجات منابع اصلی مواد مغذی هستند زیرا کاملا از محصولات لبنی و حیوانی دور هستند، بنابراین آنها با پیروی از رژیم کتو خود را از مواد مغذی اساسی که برای عملکرد مناسب مورد نیاز بدن است، محروم می کنند.

افراد مبتلا به اختلال گوارشی باید از رژیم کتو دوری کنند

یکی از عوارض جانبی رایج رژیم کتو یبوست است زیرا به دلیل کمبود کربوهیدرات و مصرف فیبر کم افراد معمولا هنگام رعایت این رژیم غذایی دچار یبوست می شوند. اگر قبلا از مشکلات مربوط به معده مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا یبوست مزمن رنج می برند این رژیم می تواند وضعیت فرد را بدتر کند.

افرادی با مشکلات کلیوی باید از رژیم کتو دوری کنند

کتو یک رژیم غذایی پرچرب است برای از بین بردن چربی و دفع چربی اضافی از بدن کلیه های شما باید بسیار سخت کار کنند. اگر قبلا از مشکلات کلیوی رنج می برید پیروی از این رژیم فشار بیشتری را به اندام شما وارد می کند و حتی می تواند منجر به بدتر شدن علائم شود.

دوری از رژیم کتو برای افرادی که بی نظمی در خوردن دارند

افرادی که از هر نوع اختلال در خوردن رنج می برند اغلب دچار تغییر بیش از حد در خلق و خوی می شوند و ممکن است رعایت این رژیم برایشان مشکل باشد. اگر رژیم کتو به درستی رعایت نشود احتمال می رود نتوانید نتیجه مثبتی دریافت کنید که ممکن است باعث بی انگیزگی شما شود در چنین شرایطی بهتر است قبل از شروع هر نوع رژیمی با یک متخصص مشورت کنید.
مترجم: الهه زارعی