توت خرس یا کرن بری میوه هایی کوچک، سفت، گرد و قرمز رنگ با عطر و طعمی است که بسیاری آن را تلخ و ترش توصیف می کنند. این میوه بیشتر در شمال ایالات متحده و جنوب کانادا کشت می شود.
به گزارش وب ام دی، کرن بری تنها میوه تجاری بومی آمریکای شمالی است که بومیان آمریکا ابتدا از آن برای غذا، رنگ پارچه و دارو استفاده می کردند، ملوانان نیز برای جلوگیری از بروز بیماری اسکوربوت هنگام سفرهای طولانی دریایی از این میوه استفاده می کردند. امروزه کرن بری هر ساله حدود 40 هزار هکتار در ایالات متحده پرورش داده می شود.

ارزش غذایی کرن بری

ارزش غذایی 1 فنجان کرن بری خام و یک چهارم فنجان خشک حاوی موارد زیر است، باید بدانید کرن بری خشک در مقایسه با نوع خام آن قند بیشتری دارد.
یک فنجان کرن بری خام حاوی:
46 کالری
0 گرم چربی
12 گرم کربوهیدرات
4 گرم فیبر
4 گرم قند
1 گرم پروتئین
2 میلی گرم سدیم
یک چهارم فنجان میوه خشک شامل:
92 کالری
0 گرم چربی
25 گرم کربوهیدرات
2 گرم فیبر
22 گرم قند
0 گرم پروتئین
2 میلی گرم سدیم

از نظر ویتامین ها و مواد مغذی یک فنجان میوه خام حاوی موارد زیر است:
25 درصد نیاز روزانه شما به ویتامین C
حدود 9 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین A
حدود 6 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین K
2 درصد نیاز روزانه شما به پتاسیم
1 درصد نیاز روزانه شما به آهن و کلسیم
8 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین E
16 درصد نیاز روزانه شما به منگنز
7 درصد نیاز روزانه شما به مس
8 درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین های B کمپلکس
همچنین کرن بری دارای این آنتی اکسیدان ها است:
کوئرستین
میریسیتین
پئونیدین
اورسولیک اسید
پروآنتوسیانیدین های نوع A

نکته حائز اهمیت درباره این میوه این است هنگامی که کرن بری خشک می شود بیشتر ویتامین های خود را از دست می دهد، اما مواد مغذی دیگر مانند پتاسیم و کلسیم را حفظ می کند.

فواید کرن بری برای سلامتی

مردم بنابر دلایل کافی کرن بری را یک ماده غذایی فوق العاده می نامند زیرا مزایای بیشماری برای سلامتی به ارمغان می آورد. کرن بری سرشار از آنتی اکسیدان است نتایج یک مطالعه نشان داد از بین 20 میوه رایج، کرن بری بالاترین سطح فنل، نوعی آنتی اکسیدان را دارد.
همچنین کرن بری سرشار از آنتوسیانین است که به کرن بری رنگ قرمز تیره می بخشد. نتایج مطالعات نشان می دهد ممکن است اثرات ضد سرطانی و ضد التهابی داشته باشد، همچنین کرن بری ممکن است:
در برابر بیماری کبدی محافظت کند
فشار خون پایین
بینایی را بهبود ببخشد
سلامت قلب و عروق را بهبود ببخشد
همچنین کرن بری برای سلامت دستگاه ادراری گزینه مناسبی است، مطالعات نشان داده است کرن بری می تواند به کاهش خطر عفونت ادراری در افراد خاص که شامل کودکان و زنان است، کمک کند. پزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند کرن بری را به عنوان مکمل مصرف کنید یا هر از چند گاهی آب آن را بنوشید، اما این راهکار پس از شروع عفونت ادراری بر درمان تاثیری ندارد در صورت ابتلا به عفونت ادراری با پزشک مشورت کنید.
کرن بری ممکن است به سلامت روده کمک کند، مطالعات نشان داده است می تواند باکتری های روده را در افرادی که از رژیم غذایی حیوانی استفاده می کنند، بهبود بخشد. به عبارت دیگر، اگر مقدار زیادی گوشت، لبنیات و قند و شکر مصرف می کنید، کرن بری به شما کمک می کند تا باکتری های خوب را دوباره به سیستم هضم بدن خود وارد کنید، همچنین این میوه اسیدهای صفراوی روده را که ارتباطی با سرطان های روده بزرگ و دستگاه گوارش دارند، کاهش می دهند.
کرن بری دهان شما را سالم نگه می دارد، درست مثل سیستم گوارشی کرن بری به کنترل اسیدهای مضر دهان کمک می کند. این میوه میزان اسیدی که ایجاد می کنید را کاهش می دهد و مانع از چسبیدن آن به دندان می شود. کرن بری به جلوگیری از ایجاد حفره، بیماری لثه، پوسیدگی دندان و حتی سرطان دهان کمک می کند.
همچنین کرن بری دارای ترکیباتی به نام پروآنتوسیانیدین است که می تواند احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

خطرات مصرف کرن بری

کرن بری برای خوردن بی خطر است، اما چند مورد استثنا وجود دارد که باید در مورد خوردن آن با پزشک خود صحبت کنید اگر:
اگر شما وارفارین می خورید. کرن بری حاوی مقدار کافی ویتامین K است که این ماده مغذی می تواند با داروی رقیق کننده خون به نام وارفارین تداخل ایجاد کند. اگر وارفارین مصرف می کنید پزشکان می گویند باید استفاده از توت ها و آب آنها را محدود کنید.
دچار سنگ کلیه می شوید. اگر به مرور زمان آب کرن بری زیادی بنوشید احتمال ابتلا به سنگ کلیه در صورت مستعد بودن در شما بیشتر می شود.
برخی از عوارض جانبی احتمالی مصرف زیاد کرن بری شامل ناراحتی معده، استفراغ و اسهال است.

نحوه تهیه و مصرف کرن بری

بسیاری از مردم کرن بری را با آب میوه های دیگر ترکیب می کنند اگرچه ویتامین C و پتاسیم را نگه می دارد، اما سایر مواد مغذی موجود در کل میوه مانند فیبر، آهن و کلسیم را از دست می دهد کوکتل آب کرن بری حاوی مقدار زیادی قند اضافه شده است. رسیدن کامل کرن بری خام حدود 16 ماه طول می کشد و در اوایل پاییز برداشت می شود و می توانید کرن بری را به مدت 6 تا 12 ماه در فریزر نگهداری کنید.
روش های زیادی برای افزودن این میوه به رژیم غذایی وجود دارد می توانید کرن بری را به صورت خام بخورید یا مانند زغال اخته روی سالاد بریزید، همچنین می توان کرن بری را به آرد جو دوسر یا اسموتی اضافه کنید. اگر طعم کرن بری برای شما ترش است می توانید مقدار کمی شکر روی آن بپاشید.
از کرن بری در تهیه ژله یا سس استفاده کنید و از این چاشنی مزه دار در ژله یا سس روی نان تست، بیسکویت، پنکیک یا حتی ساندویچ بوقلمون استفاده کنید.کرن بری را در تهیه برخی از غذاها یا نان ها و کیک ها نیز می توان استفاده کرد.

مترجم: الهه زارعی