جینسینگ گیاهی است که قرن ها انواع مختلف ریشه آن به عنوان روش درمانی در آسیا و آمریکای شمالی مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان یکی از محبوب ترین داروهای گیاهی در جهان شناخته می شود.

فواید جینسینگ برای سلامتی

به گزارش وب ام دی، جینسینگ دو نوع اصلی جینسینگ آسیایی یا کره ای و جینسینگ آمریکایی دارد. نتایج مطالعات نشان می دهد انواع مختلف آن مزایای مختلفی برای سلامتی به همراه دارند. در طب سنتی چین، جینسینگ آمریکایی نسبت به انواع آسیایی تحریک کننده کمتری دارد. اگرچه بسیاری از گیاهان دیگر مانند جینسنگ سیبری نیز جینسینگ نامیده می شوند، اما آنها حاوی ماده فعال جینسنوزیدها نیستند.

از جینسینگ به طور سنتی برای تعدادی از شرایط پزشکی استفاده می شود. با این حال، درباره مزایای آن برای اکثر موارد تحقیق جدی صورت نگرفته است، این شامل:

مصونیت ایجاد کنید. برخی مطالعات نشان می دهند جینسینگ ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. برخی شواهد حاکی از آنست یک نوع خاص از عصاره جینسینگ آمریکایی ممکن است باعث کاهش تعداد و شدت سرماخوردگی در بزرگسالان شود.

قند خون را تنظیم کنید. چندین مطالعه در افراد نیز نشان داده است جینسینگ ممکن است سطح قند خون را کاهش دهد.

تمرکز را بهبود ببخشید. برخی شواهد اولیه وجود دارد که نشان می دهد جینسینگ می تواند به صورت کوتاه مدت به تقویت تمرکز و یادگیری کمک کند. برخی از مطالعات درباره عملکرد ذهنی، جینسینگ را با عصاره برگ درخت گینکو ترکیب کرده اند که مشاهده شده برای پیشگیری از زوال عقل کمک می کند. در حالی که این مطالعات جذاب هستند، اما بسیاری از کارشناسان بر این باورند که ما به شواهد بیشتری در این زمینه نیاز داریم.

بیشتر بخوانید: ترکیب خطرناک برخی داروهای گیاهی با شیمیایی

همچنین جینسینگ به عنوان راهی برای بهبود خلق و خو و تقویت استقامت و درمان برخی بیماری ها مورد مطالعه قرار گرفته است:

سرطان

بیماری قلبی

خستگی

اختلال در نعوظ

هپاتیت C

فشار خون بالا

علائم یائسگی

در حالی که تاثیر جینسینگ در درمان برخی از این موارد امیدوار کننده هستند، اما شواهد قطعی در حال حاضر موجود نیست.

مقدار مصرف جینسینگ

دوزهای استاندارد مصرف جینسینگ برای هر شرایطی ثابت نشده است. مواد سازنده با کیفیت و فعال در مکمل ها ممکن است از شرکتی به شرکت دیگر بسیار متفاوت باشد، بنابراین این امر تجویز دوز استاندارد را دشوار می کند.

همیشه جینسینگ را از یک شرکت مورد اعتماد بخرید. از آنجا که این یک ریشه گران قیمت است این خطر وجود دارد که تولیدکنندگان نامعتبر جینسینگ را با سایر موارد اضافه شده بفروشند.

نحوه مصرف جینسینگ

می توانید جینسینگ را به عنوان مکمل غذایی به صورت چای، گیاه خشک، پودر یا کپسول مصرف کنید.

جینسینگ در غذا

هیچ منبع غذایی طبیعی حاوی جینسینگ وجود ندارد، بنابراین جینسینگ گاهی به نوشیدنی های انرژی زا و غذاها اضافه می شود.

خطرات مصرف جینسینگ

اثرات جانبی. عوارض جانبی جینسینگ به طور کلی خفیف است. برخی گزارش ها حاکی از آنست که باعث عصبی شدن و بی خوابی می شود. استفاده طولانی مدت یا مصرف دوز بالای جینسینگ ممکن است منجر به سردرد، سرگیجه، ناراحتی معده و سایر علائم شود. زنانی که به طور منظم از جینسینگ استفاده می کنند ممکن است دچار تغییرات قاعدگی شوند، همچنین گزارش هایی از واکنش های آلرژیک به جینسینگ نیز گزارش شده است.

فعل و انفعالات. در صورت استفاده از هر دارویی جینسینگ را بدون مشورت با پزشک خود مصرف نکنید. این امر به ویژه در صورت مصرف دارو برای دیابت توصیه می شود زیرا جینسینگ ممکن است بر سطح قند خون تاثیر بگذارد، همچنین می تواند با وارفارین و برخی از داروهای افسردگی نیز تداخل داشته باشد. کافئین هم ممکن است اثرات محرک جینسینگ را تقویت کند.

خطرات. برای جلوگیری از عوارض جانبی جینسینگ برخی از متخصصان پیشنهاد می کنند نباید بیش از 3 ماه از آن استفاده کنید.

با توجه به کمبود شواهد در مورد ایمنی آن جینسینگ برای کودکان یا زنان باردار یا شیرده توصیه نمی شود.

مترجم: الهه زارعی