ویتامین D یک ویتامین منحصر به فرد مورد نیاز بدن ما است که بهترین منبع دریافت آن نور خورشید است. این ویتامین وقتی در معرض نور آفتاب قرار می گیرید از کلسترول موجود در پوست ساخته می شود برای همین است که دریافت نور کافی خورشید برای حفظ سطح مطلوب ویتامین D در بدن نقش مهمی ایفا می کند.

اهمیت ویتامین D برای بدن

به گزارش ایندیاتایمز، ویتامینD به عنوان ویتامین آفتاب شناخته می شود که نقش مهمی در انجام عملکردهای اساسی بدن دارد. هنگامی که نور خورشید به کلسترول موجود در سلول های پوست شما برخورد می کند، بدن ویتامین D تولید می کند. هنگامی که پوست در معرض نور خورشید قرار می گیرد اشعه ماورا بنفش به کلسترول برخورد کرده و انرژی لازم برای سنتز ویتامین D را فراهم می کند.
همچنین ویتامین D به سلول های روده کمک می کند تا کلسیم و فسفر را که برای حفظ سلامت به ویژه سلامت استخوان ها ضروری است، جذب کنند. سطح کم ویتامین D در بدن اغلب با مشکلات سلامتی مانند پوکی استخوان، سرطان، افسردگی و ضعف عضلانی مرتبط است.

بیشتر بخوانید: علت های بی خوابی و بد خوابی و راه های درمان آن

بهترین زمان برای دریافت ویتامین D از آفتاب

هنوز این سوال وجود دارد که بهترین زمان برای قرار گرفتن در معرض نور آفتاب کی است؟ چندین مطالعه ثابت کرده است اواسط روز بهترین زمان برای آفتاب گرفتن است. در ظهر خورشید در بالاترین نقطه خود قرار دارد و اشعه UVB آن در شدیدترین حالت قرار دارد، همچنین به این معنی است که در مدت زمان کمتری ویتامین D بیشتری دریافت خواهید کرد.
آفتاب گرفتن حداقل 10 دقیقه و حداکثر 30 دقیقه برای جذب ویتامین D کافی در روز ایده آل است. به علاوه، ظهر امن ترین زمان برای دریافت ویتامین D است زیرا قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب بعد از ظهر می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند سرطان شود.

لباس ایده آل برای آفتاب گرفتن

برای اینکه بخش اعظمی از پوست خود را در معرض آفتاب قرار دهید بهتر است یک بلوز آستین کوتاه بپوشید. اطمینان حاصل کنید برای مدت طولانی زیر نور آفتاب شدید نمی نشینید زیرا می تواند پوست شما را برنزه و آفتاب سوخته کند. برای جلوگیری از برخورد مستقیم نور خورشید با صورت می توانید از کلاه و عینک آفتابی استفاده کنید، همچنین می توانید هفته ای 3 تا 4 بار آفتاب بگیرید که این امر ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین می کند.

آیا ضد آفتاب بر جذب ویتامین D تاثیر دارد؟

ضد آفتاب حاوی مواد شیمیایی خاصی است که نور خورشید را منعکس، جذب یا پراکنده می کند. حتی برخی مطالعات نشان داده اند ضد آفتاب باSPF 30 یا بیشتر تولید ویتامین D در بدن را حدود 95 تا 98 درصد کاهش می دهد.
برای محافظت از پوست در هنگام آفتاب گرفتن بهتر است برای محافظت از صورت خود از کلاه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید برای دریافت نتیجه بهتر بیش از 30 دقیقه و کمتر از 10 دقیقه در معرض نور شدید خورشید نباشید. صرف زمان بیشتر در آفتاب می تواند منجر به مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی، آسیب دیدگی چشم و حتی گرمازدگی شود.

مترجم: الهه زارعی