diabetessigns1

با بکارگیری از یک ابزار پوشیدنی که قادر است بروی یک عینک آویزان شود یکی از عارضه های  رایج دیابت پیش از پیشرفت بیماری  قابل تشخیص گردید.پژوهشگران با اختراع یک pupillometerو اسکن چشم بیماران قادر به تشخیص نشانه های نخستین نوروپاتی اتونومیک دیابتی شدند. نوروپاتی اتونومیک دیابتی بیماریی است که بتدریج  به روی کنترل اعصاب خودکار کنترل کننده  اعضای اصلی مانند قلب و دستگاه گوارش موثر است. تشخیص زود هنگام  این بیماری می تواند  معالجه  آنرا  تسریع کرده و نتایج بهتری برای بیماران  به ارمغان آورد.

 

نمونه ی اولیه ی pupillometerبرای پوشیدن به مدت نیم ساعت یا بیشتر در مطب پزشک  برای بررسی  نوروپاتی اتونوم دیابتی طراحی و آماده شده است.

محققان تایوانی با ابداع این ابزار و استفاده از یک تکنولوژی نوری جدید توانستند علایم اولیه ی  این عارضه ی دیابت را در مراحل  اولیه تشخیص و درمان بموقع  و آسان آنرا  امکان پذیر کنند. اگر نتایج آزمایشات بالینی ایمنی و اثر بخشی این وسیله را ثابت  نماید راه  برای تشخیص زود هنگام و درمان موثر این عارضه که درمیان افراد مبتلا به دیابت  نوع 1 و 2  شایع است، هموار خواهد شد.

نوروپاتی اتونومیک سبب بروز مشکلاتی نظیر غش، بی اختیاری ادراری، تهوع، آریتمی  قلبی و افزایش خطر ابتلا به عفونت های باکتریایی می شود.

دانشمندان تکنولوژی جدید بکار رفته در این ابزار نوین قابل پوشیدن را در مجله ی Applied Opticsشرح داده اند. این ابزارقابل پوشیدن کوچک که pupillometerنام دارد قابل آویختن به یک  عینک است و وزن آن فقط 78 گرم است که اندکی سنگین تر از عینک گوکل می باشد. این دستگاه  توسط یک تیم  از دانشمندان  دانشگاه  ملی چیائو تونگ در بیمارستان دانشگاه ملی تایوان ابداع گردید. این ابزار  برای پوشیدن در مطب پزشک به مدت نیم ساعت یا بیشتر و بررسی مردمک چشم بیمار طراحی شده است.

 این ابزار قادر است 5 پارامتر مربوط به مردمک را دقیقاً اندازه گیری کند این پارامترها می توانند به تشخیص زود هنگام بیماری نوروپاتی اتونومیک دیابتی توسط پزشک کمک کنند. درحال حاضر این بیماری تا زمانی که تخریب عصب به حد متوسط نرسیده و اختلال عملکرد ارگانهای بدن اتفاق نیافتد قابل تشخیص نیست. پزشکان با مشاهده ی تغییر درسرعت گوارش، ضربان قلب و فشارخون می توانند  نوروپاتی اتونوم دیابتی را تشخیص دهند. اما دانشمندان تایوانی  نشان  دادند که بررسی مردمک بیمار راه بهتری  برای تشخیص این بیماری  است.

دکتر Ou-Yangمی گوید: درمقایسه  با روشهای موجود، تشخیص بیماری  نوروپاتی اتونوم  دیابتی  با استفاده از pupillometerیک راه حل قابل اطمینان تر، موثرتر، قابل حمل و ارزان است. چشم و مردمک مانند بسیاری از اندام ها از هر دو بخش اعصاب  سمپاتیک و پاراسمپاتیک  سیستم عصبی اتونوم سیگنالهایی را دریافت  می کند. این دو بخش  به ترتیب ماهیچه های  شعاعی  و مدور مردمک را کنترل می کنند. دستگاه pupillometerبه اندازه ی  کافی کوچک  است که بروی یک عینک سوار شود. این دستگاه با چهار نور رنگی مختلف مردمک را تحریک می کند. یک دستگاه جدا کننده ی پرتو  به دستگاه متصل است و نورهای مرئی که از چشم به دوربین دستگاه منعکس می شوند را فیلتر می کند و با پردازش تصویر به تجزیه و تحلیل اندازه ی مردمک چشم بیمار می پردازد.

این ابزار اندازه ی 10 پارامترمرتبط با قطر مردمک و زمان پاسخ دهی را اندازه گیری  می کند دانشمندان دریافتند که 5 پارامتر از این ده پارامتر بطور واضحی در افراد  مبتلا به نوروپاتی اتونوم دیابتی نسبت به افراد سالم متفاوت است.

دکتر Ou-Yangمی گوید: چنانچه کارآزمایی های  بالینی با این دستگاه با موفقیت  انجام گردد تا پایان این دهه  می توانیم از pupillometerبرای تشخیص این بیماری استفاده کنیم. در گام بعدی دانشمندان  قصد دارند سایز دستگاه  را کوچکتر کنند و توانایی آنرا برای بررسی  همزمان  هر دو مردمک بالا ببرند، همچنین با جمع آوری نتایج آزمایشگاهی بیشتر از بیماران دیابتی بتوانند صحت و ایمنی دستگاه را تایید کنند.

منبع-http://diabetestma.org