برای چهارمین سال متوالی “یواس نیوز اند ورلد ریپورت” رژیم غذایی مدیترانه ای را به عنوان بهترین رژیم غذایی برای سال 2021 معرفی کرده است.
روند رژیم غذایی که بر میوه ها، سبزی ها و غلات تاکید کامل دارد همیشه یکی از رژیم های غذایی سالم محسوب می شود و به این عنوان شناخته شده است که قلب شما را سالم نگه می دارد، از بروز بیماری ها جلوگیری می کند و طول عمر را افزایش می دهد. گروهی از متخصصان تغذیه و متخصصان در زمینه دیابت، سلامت قلب و کاهش وزن رژیم مدیترانه ای را از بین 39 برنامه غذایی به عنوان گزینه برتر انتخاب کردند.

بیشتر بخوانید: چرا بعد از رژیم دوباره چاق می شویم؟

رژیم های DASH، مخفف روش های تغذیه ای جهت توقف فشار خون بالا و انعطاف پذیر که شبیه رژیم های مدیترانه ای هستند مکان دوم و سوم را در همان گروه به خود اختصاص دادند.
علاوه بر حفظ موقعیت عالی خود به عنوان بهترین رژیم غذایی به طور کلی الگوی غذایی سنتی در منطقه مدیترانه در بهترین رژیم های غذایی برای تغذیه سالم، آسان ترین رژیم های غذایی برای دنبال کردن، بهترین رژیم های غذایی برای دیابت و بهترین گیاهان جایگاه اصلی را دارد.
با کمال تعجب، رژیم های غذایی کتو،Whole30 و Atkins در میان بدترین رژیم های غذایی به دلیل ضعیف بودن قرار گرفتند.

آنچه در رژیم غذایی مدیترانه ای بسیار خاص است

رژیم غذایی مدیترانه ای به معنای پیروی از الگوی غذایی سنتی افرادی است که در منطقه مدیترانه مانند یونان، ایتالیا و فرانسه زندگی می کنند. این روند رژیم غذایی شامل استفاده بیشتر از محصولات سبز، غلات سبوس دار، حبوبات، مغزها و روغن های زیتون است. مصرف ماهی و گوشت قرمز به صورت هفتگی محدود می شود در حالی که لبنیات به میزان متوسط مصرف می شوند، تحرک بدنی در حد اعتدال نیز بخشی از این فرهنگ است.
این رژیم غذایی در دهه 1960 آغاز شد، پس از اینکه تشخیص داده شد افرادی که در کشورهای مدیترانه ای زندگی می کنند در مقایسه با ایالات متحده و سایر مناطق اروپا کمتر از بیماری کرونر قلب می میرند حتی سازمان بهداشت جهانی نیز این رژیم را به عنوان یک الگوی غذایی سالم و پایدار تشخیص داده است. مطالعات متعدد نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند به کاهش وزن، جلوگیری از حملات قلبی، سکته های مغزی، دیابت نوع 2 و مرگ زودرس کمک کند.
طبق اعلام انجمن قلب آمریکا رژیم غذایی متوسط مدیترانه ای حاوی درصد بالایی از کالری و چربی است، اما از آنجا که از چربی های تک اشباع نشده مانند روغن زیتون ناشی می شود، مضر نیست. در صورت تلاش برای محدود کردن مصرف چربی ممکن است این رژیم هم مفید نباشد.
مترجم: الهه زارعی