کم خونی زمانی اتفاق می افتد که بدن شما به اندازه کافی گلبول قرمز سالم نداشته باشد. این وضعیت به طور عمده به دلیل از دست دادن خون، تخریب گلبول های قرمز خون یا عدم توانایی بدن شما در ایجاد گلبول قرمز به اندازه کافی ایجاد می شود. کم خونی انواع مختلفی دارد که شایع ترین نوع آن آنمی فقر آهن است.
گلبول های قرمز خون حاوی پروتئینی به نام هموگلوبین هستند که پر از آهن است. بدون آهن کافی بدن شما نمی تواند هموگلوبین لازم برای ایجاد گلبول های قرمز خون کافی را برای رساندن خون غنی از اکسیژن به بدن شما تولید کند. کمبود فولات و ویتامین B12 همچنین ممکن است بر توانایی بدن شما در ساخت سلول های قرمز خون تاثیر بگذارد. اگر بدن شما نتواند ویتامین B12 را به درستی پردازش کند ممکن است دچار کم خونی مخرب شوید.
به گزارش هلث لاین، رژیم غذایی غنی از آهن، ویتامین های گروه B و C مانند برنامه زیر در صورت کم خونی مهم است، همچنین در مورد مکمل ها با پزشک خود صحبت کنید.

برنامه رژیم غذایی کم خونی

برنامه های درمانی کم خونی غالبا شامل تغییرات رژیم غذایی است. بهترین برنامه رژیم غذایی برای کم خونی شامل غذاهای غنی از آهن و سایر ویتامین های ضروری برای تولید هموگلوبین و گلبول های قرمز است، همچنین باید شامل غذاهایی باشد که به بدن کمک می کند آهن را بهتر جذب کند. آهن در غذاها دو نوع آهن وجود دارد: آهن هم و آهن غیرهم.
آهن هم در گوشت، مرغ و غذاهای دریایی یافت می شود و آهن غیرهم در غذاهای گیاهی و غذاهای غنی شده با آهن یافت می شود که بدن شما می تواند هر دو نوع را جذب کند، اما آهن هم را به راحتی جذب می کند. مقدار توصیه شده روزانه برای مصرف آهن 10 میلی گرم برای مردان و 12 میلی گرم برای زنان است.
اگرچه برنامه های درمانی کم خونی به صورت جداگانه انجام می شود، اما بیشتر آنها روزانه به 150 تا 200 میلی گرم آهن اساسی نیاز دارند. تا زمانی که سطح بدن شما تکمیل نشود به احتمال زیاد باید مکمل آهن را بدون نسخه مصرف کنید. برای دریافت آهن بیشتر و کمک به مبارزه با کم خونی فقر آهن این غذاها را به رژیم خود اضافه کنید:

سبزی های برگ دار


سبزی های برگ دار به ویژه گیاهان تیره از بهترین منابع آهن هستند. آنها عبارتند از:
اسفناج
کلم پیچ
کلم سبز
قاصدک
برگ چغندر
برخی از سبزی های برگ دار مانند برگ چغندر و کلم سبز نیز حاوی فولات هستند. رژیم غذایی کم فولات ممکن است باعث کم خونی فقر فولات شود که مرکبات، لوبیا و غلات کامل منابع خوبی از فولات هستند. هنگام خوردن سبزی های تیره و برگ دار برای تامین آهن یک نکته وجود دارد. برخی از سبزی ها سرشار از آهن مانند اسفناج و کلم پیچ نیز دارای اگزالات زیادی هستند که اگزالات ها می توانند با آهن متصل شوند و مانع از جذب آهن غیرهمی شوند، بنابراین گرچه خوردن سبزی ها به عنوان بخشی از رژیم کلی کم خونی مفید است، اما فقط برای درمان این بیماری به آنها وابسته نباشید.
ویتامین C به معده شما کمک می کند تا آهن را جذب کند. خوردن سبزی های برگ دار با غذاهایی که حاوی ویتامین C هستند مانند پرتقال، فلفل قرمز و توت فرنگی ممکن است باعث افزایش جذب آهن شود. برخی از سبزی ها منابع خوبی از آهن و ویتامین C هستند.

گوشت و مرغ


گوشت و مرغ حاوی آهن هم هستند گوشت قرمز، گوشت بره و گوساله بهترین منبع محسوب می شوند و مرغ مقادیر کمتری دارد. خوردن گوشت یا مرغ با مواد غذایی مانند سبزی های برگ دار به همراه یک میوه غنی از ویتامین C می تواند باعث افزایش جذب آهن شود.

جگر

بسیاری از مردم از مصرف گوشت اعضای داخل بدن حیوانات دوری می کنند، اما منبع عالی آهن هستند. بدون شک جگر محبوب ترین گوشت غنی از آهن و فولات است. از دیگر گوشت های اندام داخلی غنی از آهن می توان به زبان گوساله اشاره کرد.

غذاهای دریایی


برخی غذاهای دریایی مانند صدف، گوش ماهی، خرچنگ و میگو آهن هم را تامین می کنند. صدف منابع خوبی از آهن محسوب می شود و باید بدانید بیشتر ماهی ها حاوی آهن هستند. ماهی هایی که دارای بهترین سطح آهن هستند عبارتند از:
ماهی تن
ماهی خال مخالی
گالیت
پرستو ماهی
ماهی قزل آلا
اگرچه ساردین کنسرو شده منبع خوبی از آهن است، اما کلسیم زیادی نیز دارد. کلسیم ممکن است با آهن بپیوندد و جذب آن را کاهش دهد. غذاهای پر کلسیم نباید همزمان با غذاهای غنی از آهن مصرف شوند. نمونه های دیگر غذاهای غنی از کلسیم عبارتند از:
شیر لبنی
شیرهای گیاهی غنی شده
ماست
کفیر
پنیر
توفو یا پنیر سویا

غذاهای غنی شده با آهن

بسیاری از غذاها با آهن غنی می شوند، بنابراین اگر گیاهخوار هستید یا برای خوردن سایر منابع آهن تلاش می کنید این غذاها را به رژیم خود اضافه کنید:
آب پرتقال غنی شده
غلات غنی شده آماده برای خوردن
غذاهایی که از آرد تصفیه شده غنی شده مانند نان سفید تهیه می شوند
ماکارونی غنی شده
غذاهایی که از غلات غنی شده تهیه می شوند
برنج سفید غنی شده
لوبیا
لوبیا منبع خوبی از آهن برای گیاه خواران و گوشت خواران است، همچنین ارزان و همه کاره است. برخی از گزینه های غنی از آهن عبارتند از:
لوبیا قرمز
نخود
دانه های سویا
نخود چشم سیاه یا لوبیا چشم بلبلی
لوبیا چیتی
لوبیای سیاه
نخود فرنگی
لوبیای لیما

آجیل و دانه ها

انواع مختلفی از آجیل و دانه ها منبع خوبی از آهن به شمار می آیند که به تنهایی طعم عالی دارند یا روی سالادها یا ماست پاشیده می شوند. برخی از مغزها و دانه های حاوی آهن عبارتند از:
دانه کدو تنبل
کاشو یا بادام هندی
پسته
دانه های گیاه کنف دار
دانه کاج
دانه های آفتابگردان
مغز به هر دو حالت خام و بو داده مقادیر مشابه آهن دارند، همچنین بادام منبع خوبی از آهن است و به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم عالی هستند، اما از آنجا که کلسیم بالایی نیز دارند ممکن است سطح آهن شما را تا این حد افزایش ندهند.

در پایان

هیچ ماده غذایی به تنهایی کم خونی را درمان نمی کند، اما خوردن یک رژیم غذایی سالم و سرشار از سبزی های تیره، برگ دار، آجیل و دانه ها، غذاهای دریایی، گوشت، لوبیا و میوه ها و سبزی های غنی از ویتامین C می تواند به شما در تامین آهن مورد نیاز برای کنترل کم خونی کمک کند. حتما درباره مصرف مکمل ها با پزشک خود مشورت کنید زیرا به سختی می توان آهن کافی را از رژیم غذایی دریافت کرد.
ماهیتابه چدنی ماده اصلی رژیم غذایی کم خونی است. غذاهایی که در چدن پخته می شوند آهن را از ماهی تابه جذب می کنند. غذاهای اسیدی بیشترین جذب آهن را دارند و غذاهای پخته شده برای مدت زمان کوتاه کمترین میزان جذب آهن را دارند. هنگام دنبال کردن یک برنامه غذایی برای کم خونی این دستورالعمل ها را بخاطر بسپارید:
غذاهای غنی از آهن را با غذاها یا نوشیدنی هایی که مانع جذب آهن می شوند، نخورید که اینها شامل قهوه یا چای، تخم مرغ، غذاهای حاوی اگزالات زیاد و غذاهای سرشار از کلسیم است.
برای بهبود جذب غذاهای غنی از آهن را با غذاهای غنی از ویتامین C مانند پرتقال، گوجه فرنگی یا توت فرنگی بخورید.
برای بهبود جذب غذاهای غنی از آهن را با غذاهایی که حاوی بتا کاروتن هستند مانند زردآلو، فلفل قرمز و چغندر بخورید.
در طول روز انواع غذاهای آهن هم و غیرهم را بخورید تا آهن بیشتری دریافت کنید.
برای افزایش جذب آهن هر زمان ممکن است غذاهای حاوی آهن بخورید.
برای حمایت از تولید گلبول های قرمز غذاهای غنی از فولات و ویتامین B12 اضافه کنید.
مترجم: الهه زارعی