یکی از مهم ترین گزینه ها در افزایش جذابیت و زیبایی در افراد، داشتن موهایی پرپشت بوده اما بسیاری از افراد به دلایل مختلف دچار ریزش مو شده و از وضعیت به وجود آمده ناراضی خواهند بود، که می توان با انجام کاشت مو طبیعی به نگرانی این افراد پایان داد.
دلایلی مانند استفاده از وسایل گرمایشی و خشک کننده مو مانند انواع سشوارها و اتو مو، استفاده از شامپوهای نامناسب با توجه به جنس موها، بکار بردن رنگ های شیمیایی برای زیباسازی مو، بیماری های ژنتیکی و هورمونی و غیره باعث شده تا فولیکول های مو ضعیف شده و نیاز به پیوند مو داشته باشید.

انواع روش‌های خانگی، قرص‌ها، محلول‌ها و شامپوها را می‌بینید که به شما قول می‌دهند ریزش موهایتان را متوقف کنند. در این بین برخی افراد متوجه می‌شوند که کاندیدای خوبی برای کاشت مو هستند و این روش تنها درمان دائمی ریزش مو است.

کاشت مو چیست؟

درحال حاضرتنها راه درمان و ترمیم موهای ازدست رفته استفاده از پیوند موی طبیعی است که این پیوند درنواحی مختلف ازجمله سر، ابرو، ریش، سبیل و مژه قابل انجام است.

برای انجام عمل زیبایی پیوند مو از موهای طبیعی موجود بر سطح پوست بدن یا سر خود متقاضی استفاده خواهد شد. نقاط مورد نظر و مناسب اهدا کننده فولیکول مو از نظر پزشکان، پشت سر حدفاصل دو گوش و بخشی زیر گردن خواهد بود. چرا که این ناحیه به دلیل شباهت و یکسان بودن به موهای وسط سر از لحاظ ضخامت و طول مناسب تر خواهند بود. در موارد خاص در صورتی که نیاز باشد از موهای بخش هایی از بدن مانند قفسه سینه نیز برای افراد استفاده می شود. به طور کلی دو روش برای برداشت گرافت های مو از پشت سر بیمار وجود دارد که میتوان از آن به عنوان روش جراحی و روش غیر جراحی نام برد.
پایداری این روش مهمترین مزیت انتخاب پیوند مو بر راه حل های موقتی درمان ریزش مو است. این تنها راه حل درمان ریزش مو شناخته شده است که می تواند طاسی و ریزش مو را فورا از بین ببرد. فرد متقاضی کاشت مو هیچ گونه دردی ناشی از برداشت مو و کاشت مجدد آن ها در سر خود حس نمی کند .همچنین به دلیل هوشیاری کامل بیمار هنگام عمل و در واقع عدم استفاده از مواد بی هوشی، هیچگونه عارضه ای هم ندارد.

بیشتربخوانیم:5 کلید طلایی برای داشتن مو هایی زیبا و پر پشت

کاربردها و دلایل انجام عمل زیبایی کاشت مو

همانطور که گفته شد یکی از فاکتورهای زیبای چه در زنان و چه در مردان، موهای سر خواهد بود. بسیاری از افراد به زیبایی ظاهری خود اهمیت داده و برای افزایش زیبایی خود کارهای زیادی انجام می دهند. اما متاسفانه با افزایش سن بیشتر مردان شاهد ریزش موهای خود هستند؛ تعدادی اعتماد به نفس خود را از دست داده و به دنبال راهی برای درمان آن می باشند. در این زمان انجام عمل زیبایی کاشت مو طبیعی یکی از گزینه های پیش رو برای افزایش زیبایی ظاهری و البته افزایش اعتماد به نفس خواهد بود. به مردان و زنانی که به هر دلیلی اعم از سوختگی، بیماری، استفاده از مواد شیمیایی به صورت مکرر و غیره فولیکول های موهایشان ضعیف شده و در تلاش برای بازگرداندن رشد مجدد موهای خود می باشند، پیوند مو پیشنهاد خواهد شد. کاشت مو طبیعی موجب افزایش زیبایی و جذابیت، رشد و تقویت مجدد موها می شود.

بیشتربخوانیم:روانکاوی ریش گذاشتن مردان

آیا فرد مناسبی برای کاشت مو هستم ؟

قبل از هر کاری گرفتن مشاوره کاشت مواز یک کلینیک معتبر را فراموش نکنید. اگر از بانک موی خوبی برخوردار هستید، پس بهترین گزینه برای انجام عمل کاشت مو هستید. بانک موی خوب باعث می شود تعداد گرافت بیشتری قابل برداشت باشد و در نتیجه تعداد موی بیشتری کاشته شود.
اما در صورتی که بانک موی کافی در سر وجود نداشته باشد، می توان از موهای قسمت های دیگر بدن برای کاشت مو استفاده کرد. به طور کلی کاندیدای مناسب کاشت مو به روش FIT افراد زیر هستند:

• مردانی که که ریزش موی هورمونی و یا ژنتیکی دارند و موهای خود را به طور کامل از دست نداده اند .
• کاشت مو در خانم ها برای خانم هایی که در قسمت جلوی سر موهای نازک و کم پشتی دارند، ولی در قسمت پشت سر تراکم موها برای کاشت مو به اندازه کافی وجود دارد، استفاده می شود .
• کسانی که کاشت مو با روش FUT انجام داده اند و بعد از گذشت مدتی موهایشان حالت غیر طبیعی به خود گرفته است .
• کسانی که به دیابت مبتلا هستند ممکن است کاشت مو مانند افراد عادی برای آنها موفقیت آمیز نباشد . به همین دلیلکاشت مو با ریسک بالاتری برای آنها انجام می گیرد .
• بیماری های پوستی در قسمت سر پیش از کاشت مو باید برطرف شوند .

سن مناسب برای کاشت مو

کاشت مو سن خاص خود را دارد و معمولا در سنین زیر 23 سال، انجام این عمل توصیه نمی شود و اغلب صورت نمی گیرد. مسئله دیگر در زمینه سن داوطلبان کاشت مو این است که چگونه بر روی طرح موهای کاشته شده تاثیر می گذارد. ممکن است افرادی که سن بالایی داشته باشند، پس از عمل همچنان در نواحی دیگر سر دچار ریزش باشند هر چند که این مسئله معمولا کمتر پیش می آید اما بهر حال متخصصین کاشت مو باید این مسئله حیاتی را هنگام طراحی فرم موهایی که قرار است کاشته شوند را در نظر بگیرند.
روش های مختلف کاشت مو

روش fit

 

واحدهای فولیکولی مو (حاوی ۱-۴ تار مو) توسط وسیله ظریفی به اسم پانچ یک به یک از ناحیه پشت و کنارسر خارج می شود و درناحیه طاسی مو کاشته می شود، به همین دلیل روش غیرجراحی بوده و نیازی به جراحی پشت سر و برداشت فلپ و خط بخیه نیست. اما در محل برداشت هریک از فولیکول ها از سر نقطه سفید کوچکی در پوست سر باقی می‌ماند که قابل دیده شدن نیست و بعد از مدت کوتاهی به طور کامل برطرف می‌گردد. این روش در سال ۲۰۰۲ در کشور آمریکا ابدا و رایج گشت.

به روش طبیعی fut

روش FUT یکی از اولین تکنیک های کاشت موی طبیعی در دنیا بوده است. در تکنیک FUT یک باریکه از پوست پشت سر به ضخامت (عرض) یک الی دو سانتی متر و به طول ۲۰تا ۲۵ سانتی متر (فلپ) برداشته شده، و توسط تکنسین های کاشت مو و تیم پیوند مو فولیکول‌های مو جداسازی می شود. در ‌‌نهایت محل برش بخیه و ترمیم می‌شود. این فلپ معمولا با توجه به قدرت بانک موی هر شخص در حدود ۱۵۰۰ الی ۳۰۰۰ گرافت مو (حاوی ۱-۴ تار مو) که از ۷۰۰۰ الی ۹۰۰۰ تار مو تشکیل می‌شود.
تار موهای جداشده توسط تیم پزشکی کاشت در محل های طاسی سر کاشته می‌شود . از مزایای این روش مدت زمان پایین عمل کاشت است ، که در طی ۳ تا ۵ ساعت است .تا امروز FUT یکی از کاربردی ترین و قطعی ترین متدها به حساب می آید و درصد بالایی از مراجعه کنندگان به نتایج مورد نظرشان می رسند. در واقع تفاوت این دو روش یعنی روش FIT با روش FUT در مرحله برداشت فولیکول های مو است.

به روش ترکیبی FUT & FIT

روش ترکیبی کاشت مو که معمولا به افرادی که بانک موی ضعیفی دارند یا میزان طاسی سر آنها زیاد است پیشنهاد می شود، تلفیقی از دو روش پیشین است و هم با روش FUT و برداشت فلپ و هم با روش FIT و برداشت یک به یک فولیکول مو همراه است و در نتیجه تعداد تار موی بیشتری را در اختیار متخصصین کاشت قرار می‌دهد. از این رو کاشت موی ترکیبی با تراکم بیشتری همراه است.

روش روباتیک 

در این روش که توسط دستگاه تمام اتوماتیک ARTAS انجام می‌پذیرد کلیه فرآیند کاشت بدون دخالت دست و به طور کاملا اتوماتیک با دستگاه ARTAS اجرا می‌گردد. این دستگاه در مرحله برداشت همانند روش FIT بوده و به دلیل اسکن و دقت بالای آن مناسب دیده شده اما در هنگام کاشت هنوز با روش دستی در رقابت بوده و بسیاری از متخصصین روش دستی را به دلیل کاشت نامنظم تر طبیعی تر و مناسب تر می‌دانند.

عوارض کاشت مو

زمانی که عارضه‌ای رخ می‌دهد، به این معنی است که روش درمانی استفاده شده، روش خوبی نیست یا حداقل با فرد تحت درمان سازگاری ندارد. در این جا باید ذکر کنیم که دسته‌ای از عوارض کاشت مو، به عنوان عوارض طبیعی شناخته می‌شوند؛ مواردی مانند تورم و قرمزی محل کاشت یا برداشت گرافت‌ها. عوارض طبیعی جزئی از روند بهبودی بدن بوده و نگران کننده نیستند.

مراقبت های بعد از کاشت موی سر

برای این که نتیجه کاشت مو موفقیت‌آمیز باشد و احتمال بروز عوارض جانبی پس از کاشت مو نظیر عفونت به حداقل برسد، رعایت برخی نکات و توصیه‌های بهداشتی ضروری است. معمولا پزشک پس از اتمام کاشت مو یکسری نکات و توصیه‌های مراقبتی نظیر نحوه شستن سر، روش صحیح خوابیدن، باز کردن پانسمان و … را آموزش می‌دهد.
• شما نیازمند سه تا پنج روز استراحت بعد از کاشت مو هستید، درست است که فردای روز عمل می توانید به کارهای روزمره خود بپردازید اما فراموش نکنید که عمل کاشت موی طبیعی ۴ تا ۸ ساعت طول می کشد.
• این عمل یک عمل سرپایی و بدون بی هوشی است اما فراموش نکنید به همراه داشتن یک همراه همیشه گزینه خوبی است که شما را بعد از ترک بیمارستان و در راه خانه تنها نگذارند.
• صبر کنید! سعی کنید روزهای اول بعد از عمل سر خود و محل کاشت را به دیگران نشان ندهید. موهای پیوند شده و خون خشک شده شاید اطرافیان را به قضاوت عجولانه وادارد و در نتیجه شما روحیه خود را از دست بدهید
• مواظب خوابیدن و نحوه گذاشتن سرخود روی بالش باشید، روزهای اول باید از تماس محل کاشت با بالش خودداری کنید زیرا امکان ریزش فولیکول های موی کاشته شده وجود دارد
• هرگاه احساس کردید ریزش غیر عادی شروع شده است هرچه سریعتا با پزشک خود تماس بگیرید
• بیخیال شستن موهای کاشته شده در روزها اول شوید؛ روزهای اول بعد از عمل نباید موها را شست. گاهی اوقات ریزش فولیکول های مو در اثر تماس و لمس معمولی نیز رخ می دهد.
• کلاهتان را هم بیخیال شوید. پوشیدن کلاه می تواند روند بهبود را کند کرده یا اینکه به فولیکول ها آسیب برساند. اگر مجبور به پوشیدن هستید مطمئن باشید که امکان عبور هوا و گرم نشدن زیر کلا وجود دارد.
• سعی کنید روزهای اول هرگز در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرید، زیرا سبب آسیب گرافت های مو می شود و زمان بهبودی کاهش می یابد .
• از هرگونه تعریق سر جلوگیری کنید. تعریق در این شرایط سبب بروز عفونت در پیوند موهای شما می شود. رعایت این نکته برای کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و یا ورزشکار هستند، بسیار ضروری است .
• بعد از اینکه پزشک متخصص اجازه استفاده از آب را داد، حتما برای جلوگیری از تعریق و بروز عفونت، موهای خود را با صابون ملایم و آب بشویید.
• استرس نداشته باشید و نگرانی را از خود دور کنید. روزهای اول، به دلیل وجود زخم بر روی سر، خیلی از افراد با خود فکر می کنند، مبادا تا آخر عمر سرشان با این شکل باقی بماند. ولی در خیلی از افراد این طور نیست و بهبودی حاصل می شود.
• به سرتان فرصت دهید تا خودش را ترمیم کند و درباره نتایج عمل کاشت مو، عجولانه قضاوت نکنید.

بیشتربخوانیم:10 کلید طلایی برای جلوگیری از ریزش مو و حفظ سلامتی آنها

بیشتربخوانیم:بررسی علل ریزش مو در مردان و زنان

سخن آخر

توصیه می کنیم که اگر به ریزش مو شدید گرفتار هستید، خیلی سریع به متخصص پوست و مو مراجعه کنید. به هیچ وجه از داروهای مختلف حتی داروهای گیاهی برای جلوگیری از ریزش مو اقدام نکنید چرا که ممکن است به دلیل اینکه نمی دانید ریزش موی‌تان به چه علت است، اوضاع را بدتر کنید و حتی احتمال اینکه کار پزشک برای درمان دشوار شود نیز وجود دارد.
مطمئناً پس از بررسی و دریافت اطلاعات در خصوص روش های جراحی کاشت مو و با دانستن مزیت ها و معایب هر کدام، می توانید تصمیم عاقلانه ای درخصوص درمان بیماری ریزش مو بگیرید.

گزارش :شبنم موسوی خصال