کاهش وزن به خودی خود می تواند یک چالش محسوب شود، چه رسد به کاهش وزن از ناحیه خاصی از بدن. به ویژه چربی اضافی در صورت اگر شما را اذیت می کند می تواند مسئله ناامیدکننده ای باشد. به گزارش هلث لاین، خوشبختانه بسیاری از راهکارها می توانند چربی سوزی را افزایش دهند و به لاغر شدن صورت کمک کنند.

تمرینات صورت را انجام دهید

از تمرینات صورت می توان برای بهبود ظاهر صورت، مبارزه با روند پیری و بهبود قدرت عضلات استفاده کرد.  گزارش های “Anecdotal” ادعا می کنند افزودن تمرینات صورت به برنامه های روزمره می تواند صورت شما را لاغرتر نشان دهد. اگر چه شواهد موجود در این زمینه محدود است، اما یک بررسی گزارش داد تمرینات صورت ممکن است باعث ایجاد تون عضلانی در صورت شما شود.

مطالعه دیگری نشان داد انجام تمرینات عضلانی صورت دو بار در روز و به مدت 8 هفته باعث افزایش ضخامت عضلات و بهبود جوانسازی صورت می شود. به خاطر داشته باشید تحقیقات خاص و ویژه ای در مورد اثربخشی تمرینات صورت برای کاهش چربی وجود ندارد. برای ارزیابی چگونگی تاثیر این تمرینات روی چربی صورت در انسان، مطالعات بیشتری لازم است.

بیشتر بخوانید: 3 علامت پوستی ناشی از کرونا

تمرین های کاردیو را به روال خود اضافه کنید

اغلب اوقات چربی اضافی در صورت شما ناشی از چربی اضافی بدن است. کاهش وزن می تواند از دست دادن چربی را افزایش دهد و به لاغر شدن بدن و صورت کمک کند. ورزش های هوازی، هر نوع فعالیت بدنی است که ضربان قلب شما را افزایش می دهد. این روش به طور گسترده ای یکی از موثرترین روش های کاهش وزن در نظر گرفته شده است. مطالعات متعدد نشان داده است کاردیو می تواند به ترویج چربی سوزی و افزایش از دست دادن چربی کمک کند. علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد زنان مبتلا به چاقی با انجام مقادیر بیشتری ورزش هوازی، کاهش چربی بیشتری را تجربه کرده اند. سعی کنید هر هفته 150 تا300 دقیقه ورزش متوسط ​​تا شدید داشته باشید که تقریبا به 20 تا 40 دقیقه کاردیو در روز ترجمه می شود. برخی از نمونه های متداول ورزش های قلبی شامل دویدن، رقص، پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا است.

آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب برای سلامت کلی بدن شما بسیار مهم است و اگر بخواهید چربی صورت را از دست بدهید، گزینه بسیار مهمی است. مطالعات نشان می دهد آب می تواند با ایجاد احساس سیری در شما کاهش وزن را افزایش دهد. در حقیقت، یک مطالعه کوچک نشان داد نوشیدن آب قبل از غذا تعداد کالری مصرف شده در طول وعده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

تحقیقات دیگر نشان می دهد نوشیدن آب ممکن است به طور موقت سوخت و ساز بدن شما را افزایش دهد. افزایش تعداد کالری هایی که در طول روز می سوزانید می تواند به تقویت کاهش وزن کمک کند.

بیشتر بخوانید: برای کاهش اشتها مرزه بخورید + ارزش غذایی مرزه

مصرف الکل را محدود کنید

مصرف بیش از حد الکل می تواند یکی از بزرگ ترین عوامل تجمع چربی صورت و نفخ شکم باشد. الکل کالری زیادی دارد، اما حاوی مواد مغذی کمی است که احتمال می رود با افزایش خطر افزایش وزن همراه باشد. کنترل مصرف الکل یا قطع آن بهترین راه برای کنترل نفخ و افزایش وزن ناشی از الکل است.

مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده را کاهش دهید

کربوهیدرات های تصفیه شده مانند کلوچه، کراکر و ماکارونی مقصر اصلی افزایش وزن و ذخیره چربی هستند. این کربوهیدرات ها به شدت پردازش شده اند، مواد مغذی مفید و فیبر آنها سلب شده و علاوه بر قند و کالری، چندان هم مفید نیستند.

از آنجا که حاوی فیبر بسیار کمی هستند به سرعت هضم می شوند و منجر به افزایش روند پیری، افزایش سطح قند خون و خطر پرخوری می شود. یک مطالعه در 277 زن نشان داد مصرف زیاد کربوهیدرات های تصفیه شده با خطر چاقی بیشتر و مقدار بیشتری چربی شکم همراه است. اگرچه هیچ مطالعه ای به طور مستقیم اثرات کربوهیدرات تصفیه شده روی چربی صورت را بررسی نکرده است، اما جایگزینی آنها با غلات کامل می تواند به کاهش کلی وزن کمک کند که همچنین ممکن است به کاهش چربی صورت کمک کند.

برنامه خواب خود را تغییر دهید

رسیدن به خواب با کیفیت خوب یک استراتژی کلی مهم برای کاهش وزن است، همچنین احتمال می رود به شما در از دست دادن چربی صورت کمک کند. کمبود خواب می تواند باعث افزایش سطح کورتیزول، هورمون استرس شود که دارای فهرست طولانی از عوارض جانبی بالقوه از جمله افزایش وزن است.

مطالعات نشان داده است سطح بالای کورتیزول می تواند اشتها را افزایش داده و متابولیسم را تغییر دهد در نتیجه ذخیره چربی افزایش می یابد. یک مطالعه دیگر نیز نشان داد کیفیت بهتر خواب با موفقیت در کاهش وزن همراه است. برعکس، مطالعات نشان می دهد کمبود خواب می تواند مصرف غذا را افزایش دهد که باعث افزایش وزن و متابولیسم کمتری شود. در حالت ایده آل، حداقل 8 ساعت خواب در شب را هدف قرار دهید تا به کنترل وزن و کاهش چربی صورت کمک کند.

بیشتر بخوانید: علت درد زیر بغل چیست؟

میزان مصرف سدیم خود را کنترل کنید

یکی از مشخصه های مصرف بیش از حد سدیم نفخ است و احتمال می رود باعث ایجاد پف صورت و تورم شود. این به این دلیل است که سدیم باعث می شود بدن شما آب اضافی نگه دارد و در نتیجه باعث احتباس مایعات می شود. چندین مطالعه نشان داده است دریافت بیشتر سدیم می تواند باعث افزایش احتباس مایعات شود به ویژه در افرادی که نسبت به اثرات نمک حساسیت بیشتری دارند.

غذاهای فرآوری شده بیش از 75 درصد سدیم دریافتی در رژیم غذایی متوسط ​​را تشکیل می دهند، بنابراین قطع مصرف غذاهای آماده، میان وعده های شور و گوشت های فرآوری شده می تواند روشی آسان و موثر برای کاهش مصرف سدیم باشد. مصرف محدود سدیم را هدف قرار دهید تا صورت شما لاغرتر به نظر برسد.

فیبر بیشتری بخورید

یکی از محبوب ترین توصیه ها برای لاغری صورت و از بین بردن چربی گونه افزایش مصرف فیبر است. فیبر نوعی ترکیب در غذاهای گیاهی است که به آرامی در دستگاه گوارش شما حرکت می کند و برای مدت طولانی احساس سیری بیشتری برای جلوگیری از اشتیاق به خوردن و کاهش اشتها ایجاد می کند.

بر اساس یک مطالعه در 345 فرد مبتلا به اضافه وزن و چاقی مصرف بیشتر فیبر با افزایش کاهش وزن و بهبود پیروی از رژیم کم کالری همراه بوده است. یک بررسی دیگر از 62 مطالعه نشان داد خوردن فیبرهای محلول بیشتر، نوعی فیبر است که وقتی با آب مخلوط می شود ژل ایجاد می کند حتی بدون محدود کردن کالری ممکن است هم از وزن بدن و هم از اندازه دور کمر بکاهد. فیبر به طور طبیعی در انواع مواد غذایی از جمله میوه ها، سبزی ها، مغزها، دانه ها، غلات سبوس دار و حبوبات یافت می شود. در حالت ایده آل، شما باید حداقل 25 تا 38 گرم فیبر در روز از این منابع غذایی مصرف کنید.

در پایان

بسیاری از استراتژی ها می توانند به شما کمک کنند تا چربی اضافی صورت خود را از دست دهید. تغییر رژیم غذایی، افزودن ورزش به برنامه های روزمره و تنظیم برخی از عادت های روزمره همه راه های موثری برای افزایش چربی سوزی هستند که ممکن است به لاغر شدن صورت کمک کند. برای دستیابی به بهترین نتیجه حتما این نکات را با یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم مرتبط کنید تا چربی سوزی و سلامت کلی شما بهینه شود.

مترجم: الهه زارعی