آیا می خواهید میل جنسی خود را افزایش دهید؟ به سمت آشپزخانه خود بروید. قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم مهم است درک کنیم هیچ انگیزه جنسی “درست” یا “غلط” برای زنان وجود ندارد و به طور قطع هیچ نوع قانونی در مورد اینکه هر چند وقت یکبار افراد باید رابطه جنسی برقرار کنند وجود ندارد. محرک های جنسی یک چیز ریز است، از چرخه قاعدگی گرفته تا میزان استرس در محل کار می تواند در آن تغییر جزئی ایجاد کند، اما یک تغییر ناگهانی در میل جنسی می تواند نشانه ای از یک مسئله پزشکی اساسی در برخی موارد باشد. در اینجا خلاصه ای از مواد غذایی یا گیاهان مرتبط با افزایش میل جنسی زنان وجود دارد که برخی از آنها توسط تحقیقات سنگین پشتیبانی می شوند و برخی دیگر ممکن است فرهنگ عامیانه بیش از شواهد علمی پشتوانه آنها باشد.

غذاها و گیاهانی که با برخی از شواهد پشتیبانی می شوند

غذاهای خاصی از جمله گیاهان باعث افزایش میل جنسی در حداقل تعداد انگشت شماری از مطالعات شده است. فقط بخاطر داشته باشید بیشتر این مطالعات خیلی بزرگ و سختگیرانه نبوده اند، بنابراین به آنها خیلی امید نداشته باشید. نکته جالب دیگری که باید در مورد مکمل های گیاهی به یاد بیاورید، دوزها از مکملی به محصول دیگری متفاوت است، بنابراین حتما از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید، همچنین با توجه به این نکته ایده خوبی است که در مورد چگونگی تعامل هر یک از این مکمل ها با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید:
داروهای تجویزی
داروهای بدون نسخه
ویتامین ها
سایر مکمل های گیاهی
تاثیر گینکو بر میل جنسی زنان
گینکو، یک مکمل گیاهی محبوب است که می تواند به اشکال مختلف مصرف شود. تحقیقات اولیه نشان می دهد گینکو می تواند به عنوان یک داروی هوس ‌افزا موثر باشد. با این حال، نتایج یک مطالعه در مورد استفاده از گینکو درباره اینکه آیا واقعا عملکرد جنسی را در زنان افزایش می دهد یا خیر، نتیجه ای نداشت.

تاثیر جینسینگ بر میل جنسی زنان

آیا به دنبال مکمل دیگری برای افزایش میل جنسی هستید؟ جینسینگ یکی دیگر از مکمل های موثر است. یک مطالعه در مقیاس کوچک و اخیر نتیجه گرفت جینسینگ برای کمک به مبارزه با اختلال عملکرد جنسی در افرادی که از متادون استفاده می کنند، از دارونما بهتر عمل کرده است. این امر چه تاثیری روی افرادی که از متادون استفاده نمی کنند می گذارد؟ تحقیقات بیشتری لازم است، اما احتمال می رود ارزش امتحان داشته باشد.

بیشتر بخوانید: ترشحات واژن به چه معناست؟

تاثیر ماکا بر میل جنسی زنان

طبق نتایج یک مطالعه، ماکا ممکن است پتانسیلی برای درمان اختلال عملکرد جنسی ناشی از ضد افسردگی در زنان یائسه داشته باشد. به علاوه، ماکا در طول تاریخ برای تقویت باروری و میل جنسی مورد استفاده قرار می گرفته است. در حالی که تحقیقات امیدوار کننده است در یک بررسی اخیر اشاره شده که برخی از ادعاهای پیرامون ماکا ممکن است کمی بیش از حد اغراق آمیز باشد.

تاثیر خارخاسک بر میل جنسی زنان

مکمل گیاهی دیگری که ممکن است برای افزایش میل جنسی موثر باشد خارخاسک است. یک مطالعه ارزیابی کرد آیا 7.5 میلی گرم عصاره خارخاسک برای علاقه جنسی / اختلال برانگیختگی زنان موثر است. بعد از 4 هفته افرادی که این عصاره را مصرف کردند بهبود میل، تحریک و رضایت جنسی خود را گزارش کردند منتهی این یک مطالعه کاملا کوچک بود که فقط 60 شرکت کننده داشت.

تاثیر زعفران بر میل جنسی زنان

زعفران یک ادویه محبوب و گران قیمت است که اغلب به عنوان داروی هوس افزا توصیه می شود و تحقیقات اولیه از آن پشتیبانی می کند. در یک مطالعه، زنانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کردند پس از 4 هفته مصرف زعفران بهبود قابل توجهی در تحریک جنسی مشاهده کردند. با این حال، در حالی که این مطالعه بهبود تحریک جنسی را گزارش داده، اما بهبود میل جنسی مشاهده نشده است.

تاثیر سیب بر میل جنسی زنان

باور کنید یا نه، سیب ممکن است تاثیر مثبتی در میل جنسی زنان داشته باشد. یک مطالعه نشان داد زنانی که روزانه یک عدد سیب مصرف می کنند، زندگی جنسی با کیفیت بهتری را گزارش می کنند. گرچه به نظر امیدوار کننده می رسد، اما این مطالعه فقط ارتباط بین مصرف سیب و سلامت جنسی را نشان می دهد. مشخص نیست آیا خوردن سیب به طور مستقیم بر عملکرد جنسی تاثیر می گذارد یا خیر. به علاوه، هیچ مطالعه دیگری در مورد اینکه سیب می تواند میل جنسی را افزایش دهد وجود ندارد.

بیشتر بخوانید: افراد مسن باید چای بیشتری بنوشند!

تاثیر شنبلیله بر میل جنسی زنان

شنبلیله گیاهی است که هم در آشپزی و هم به عنوان مکمل استفاده می شود. برخی تحقیقات نشان می دهد ممکن است به افزایش میل جنسی نیز کمک کند. یک مطالعه نشان داد شنبلیله ممکن است یک درمان موثر برای افزایش میل جنسی زنان باشد. با این حال، بیشتر تحقیقات حاضر در مورد شنبلیله سلامت جنسی مردان را پوشش می دهد.

غذاهایی با شواهد حکایتی برای افزایش میل جنسی زنان

این غذاها و گیاهان در حالی که هیچ مدرکی اثربخشی آنها را تایید نمی کند از گذشته برای تقویت میل جنسی استفاده می شده اند برخی افراد به آنها ایمان دارند. بعلاوه، به احتمال زیاد بسیاری از آنها را در آشپزخانه خود دارید که امتحان آنها را آسان تر می کند.

شکلات

شکلات یکی از داروهای است که به طور معمول توصیه می شود. با این وجود، علی رغم محبوبیت آن یک مطالعه در سال 2006 نتیجه گرفت مصرف شکلات تفاوت معناداری در میل جنسی زنان ایجاد نمی کند.

قهوه

برخی قهوه را به عنوان داروی هوس افزا توصیه می کنند، اما گرچه قهوه می تواند به تقویت روحیه شما کمک کند، اما هیچ تحقیقی برای تایید این ادعا وجود ندارد.

عسل

گرچه عسل منبع خوبی از آنتی اکسیدان محسوب می شود، اما هیچ مدرک علمی وجود ندارد که نشان دهد میل جنسی را تقویت می کند.

توت فرنگی

توت فرنگی یکی دیگر از گزینه های محبوب است که علی رغم کمبود شواهد برخی از مردم به تاثیر آن برای افزایش میل جنسی باور دارند.

صدف خام

گفته می شود کازانووا اصلی هر روز با خوردن 50 صدف خام شروع می شود. مردان و زنان به طور یکسان افزایش میل جنسی را پس از خوردن آنها گزارش کرده اند، اما دوباره هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد.

کپسایسین

کپسایسین جز فعال موجود در فلفل قرمز فواید زیادی برای سلامتی از جمله بهبود میل جنسی فراهم می کند. یک مطالعه نشان داد کپسایسین رفتار جنسی را در موش های صحرایی نر بهبود می بخشد، اما هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد این مسئله در مورد انسان نیز صادق است یا خیر.

نخل اره ای

در حالی که پالمتو اغلب برای افزایش میل جنسی در مردان و زنان توصیه می شود، اما شواهد کمی برای اثبات این موضوع وجود دارد. در حقیقت، یک بررسی سیستماتیک در سال 2009 برعکس این نتیجه را نشان داد. محققان پس از بررسی داده های چندین مطالعه، کاهش میل جنسی را به عنوان یک عارضه جانبی بالقوه استفاده از نخل اره ای ذکر کردند. با این حال، اطلاعات کمی در مورد استفاده از نخل اره توسط زنان شناخته شده است.

شاه توت

شاه توت مکمل گیاهی محبوبی است که برای بسیاری از نگرانی های موجود پیرامون بهداشت باروری زنان استفاده می شود. در حالی که تحقیقات نشان می دهد گیاه شاه توت ممکن است علائم سندرم قبل از قاعدگی را نیز بهبود بخشد، اما هیچ مدرک علمی مبنی بر فواید بالقوه آن در میل جنسی زنان وجود ندارد.

انجیر

انجیر به عنوان یکی دیگر از تب برها شناخته می شود، انجیر منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است، اما شواهد کافی در مورد تاثیرشان بر میل جنسی موجود نیست.

موز

برخی معتقدند موز می تواند میل جنسی را تقویت کند، اما باز هم شواهد علمی کمی برای اثبات این موضوع وجود دارد. با این حال، موز منبع بزرگی از پتاسیم است که به سنتز تستوسترون کمک می کند. در حالی که تستوسترون به طور معمول به عنوان یک هورمون مردانه دیده می شود، همچنین زنان دارای تستوسترون هستند و تستوسترون پایین می تواند بر میل جنسی تاثیر منفی بگذارد.

سیب زمینی ها

سیب زمینی علیرغم فقدان شواهد علمی یکی دیگر از داروهای هوس افزای محبوب است. با این حال، هم سیب زمینی و هم سیب زمینی شیرین سرشار از پتاسیم هستند به این معنی که همان فواید موز را برای سلامتی ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: برای کاهش اشتها مرزه بخورید + ارزش غذایی مرزه

برای افزایش میل جنسی موارد دیگر را امتحان کنید

به دنبال روش های دیگری برای تقویت میل جنسی خود هستید؟ گزینه های زیادی برای افزایش میل جنسی وجود دارد که فراتر از استفاده از داروها یا مداخلات پزشکی است.

به اندازه کافی خوابیدن

خواب برای سلامتی شما از جمله انگیزه جنسی فوق العاده مهم است. یک مطالعه نشان داد طولانی تر بودن خواب با میل جنسی بیشتر روز بعد در بین زنان ارتباط دارد. مطالعه دیگری بر ارتباط بین کیفیت خواب و عملکرد جنسی تاکید کرد و نتیجه گرفت مدت زمان خواب کوتاه تر و بی خوابی هر دو با کاهش عملکرد جنسی ارتباط دارند. هنگامی که نوبت به افزایش میل جنسی می رسد داشتن خواب کافی نخستین قدم عالی است.

سطح استرس خود را کاهش دهید

استرس می تواند بر بسیاری از جنبه های سلامتی شما از جمله میل جنسی تاثیر منفی بگذارد. یک مطالعه اخیر نشان داد همبستگی بین استرس شغلی و نارضایتی جنسی در زنان وجود دارد به این معنی که هرگونه استرس اضافی باعث کاهش میل جنسی می شود. برداشتن گام های فعال برای کاهش سطح استرس ممکن است به تقویت میل جنسی کمک کند.

داروهای خود را بررسی کنید

برخی از داروها ممکن است در میل جنسی نیز تاثیر داشته باشند. منابع معتبر نشان می دهد داروهای ضد افسردگی با کاهش میل جنسی مرتبط هستند. اگر داروهای ضد افسردگی مصرف می کنید و میل جنسی کمی دارید با پزشک خود در مورد نحوه کنترل هرگونه عوارض جانبی احتمالی صحبت کنید. حتی ممکن است بتوانید مقدار مصرف خود را تنظیم کنید فقط سرخود مصرف آنها را قطع نکنید.

ورزش

ورزش یک روش خارق العاده برای افزایش میل جنسی است. یک مطالعه نتیجه گرفت آموزش مقاومت ممکن است میل و هیجان جنسی را در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) افزایش دهد. به علاوه، ورزش یک روش عالی برای کاهش استرس محسوب می شود که می تواند به تقویت میل جنسی نیز کمک کند.

طب سوزنی

در حالی که تحقیقات بیشتری لازم است، اما یک بررسی در سال 2008 نتیجه گرفت طب سوزنی ممکن است یک روش بالقوه برای تقویت میل جنسی در زنان باشد. به علاوه، طب سوزنی به کاهش اضطراب، استرس و بی خوابی کمک می کند که همگی می توانند از دلایل اصلی کاهش میل جنسی باشند. اگر برای امتحان طب سوزنی آماده نیستید ماساژدرمانی یک گزینه عالی است. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد لمس ساده همسرتان می تواند به کاهش استرس کمک کند به این معنی که ماساژ سریع ممکن است به تقویت میل جنسی کمک کند.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

باور کنید یا نکنید یادگیری هوشیاری و حضور بیشتر می تواند تاثیر مهمی در میل جنسی داشته باشد. ذهن آگاهی ابزاری شگفت انگیز برای کاهش استرس است و تحقیقات نشان می دهد ذهن آگاهی درمانی به طور قابل توجهی میل جنسی را در زنان بهبود می بخشد.

یوگا را امتحان کنید

یوگا فواید بی شماری را در اختیار شما قرار می دهد و بهبود زندگی جنسی ممکن است یکی از این مزایا باشد. یک مطالعه در سال 2010 نتیجه گرفت 12 هفته تمرین یوگا منجر به بهبود قابل توجهی در تمام زمینه های شاخص عملکرد جنسی زنان می شود. موارد اندازه گیری شده شامل میل، برانگیختگی، روانکاری، ارگاسم، رضایت و درد هنگام فعالیت جنسی بود. سعی کنید حرکات یوگا را در تمرینات منظم خود بگنجانید تا به شما در کاهش استرس و افزایش میل جنسی کمک کند حتی می توانید شریک زندگی تان را با خود در این مسیر همراه کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

در حالی که نوسانات میل جنسی امری کاملا طبیعی است، اما اگر این مسئله به یک مشکل مداوم تبدیل شود، باید با پزشک یا یک درمانگر رابطه جنسی صحبت کنید. ممکن است شما با اختلال کم‌ میلی جنسی (HSDD) درگیر باشید که اکنون به عنوان اختلال علاقه / تحریک جنسی زنان شناخته می شود که می تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد و می تواند نشانه ای از وجود یک بیماری زمینه ای باشد. علائم و نشانه های رایج HSDD عبارتند از:

علاقه کم به فعالیت جنسی
به ندرت داشتن افکار یا تخیلات جنسی
بی علاقگی به فعالیت جنسی
عدم لذت از فعالیت جنسی

مترجم: الهه زارعی