ترک پاشنه پا یک مشکل شایع است. یک بررسی نشان داد 20 درصد بزرگسالان در ایالات متحده دچار ترک خوردگی پوست در پاهای خود هستند که می تواند در بزرگسالان و کودکان اتفاق بیفتد و به نظر می رسد زنان بیشتر از مردان تحت تاثیر قرار می گیرند. برای اغلب افراد، ترک خوردن پاشنه پا جدی نیست، اما ممکن است هنگام پابرهنه راه رفتن ناراحتی ایجاد کند. در بعضی موارد، ترک پاشنه پا می تواند بسیار عمیق و باعث ایجاد درد شود. به گزارش هلث لاین، برای آگاهی از بهترین درمان های خانگی برای درمان و جلوگیری از ترک خوردگی پاشنه پا ادامه مطلب را بخوانید.

درمان های خانگی ترک پاشنه پا

استفاده از مرطوب کننده های غلیظ
نخستین روش درمانی برای درمان پاشنه ترک خورده استفاده از مرطوب کننده های قوی است، آنها حاوی موادی برای مرطوب سازی، لطافت و لایه برداری پوست مرده هستند. به دنبال مواد زیر باشید:
اوره (بالم پاشنه پا فلکسیتول)
سالیسیلیک اسید (کراسال)
اسیدهای آلفا هیدروکسی (آملاکتین)
ایزومات ساکارید
برخی از بالم های پاشنه پا ممکن است باعث سوزش یا تحریک جزئی شوند که طبیعی است. در صورت ادامه ناراحتی یا واکنش های شدید با پزشک خود مشورت کنید. موارد شدید ترک خوردگی پاشنه پا احتمال می رود به کرم استروئیدی یا بالم های ضد نسخه برای کاهش التهاب و تسکین خارش نیاز داشته باشد.

پاها را خیس کرده و لایه برداری کنید

پوست اطراف پاشنه های ترک خورده اغلب ضخیم تر و خشک تر از بقیه پوست است. وقتی شما فشار وارد می کنید این پوست تمایل به شکافتن دارد. خیساندن و مرطوب سازی پاها می تواند در این امر کمک کند، در اینجا چند نکته وجود دارد. برای خیساندن پا:
پاها را 20 دقیقه در آب ولرم و صابون قرار دهید.
برای از بین بردن پوست سفت و ضخیم از لوفا، اسکرابر پا یا سنگ پا استفاده کنید.
پاهای خود را به آرامی خشک کنید.
مرطوب کننده غلیظ روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
روی پاهایتان وازلین بزنید، سپس جوراب بپوشید تا از پخش شدن چربی در اطراف جلوگیری شود.
از خشك كردن پاها خودداري كنيد این کار خطر ابتلا به پوست آسیب دیده را افزایش می دهد.
می توانید آستین های ژل پاشنه ای را نیز امتحان کنید، تاثیری مشابه خیساندن پا دارند. آستین ها مانند جوراب هایی هستند که حاوی روغن های درمانی و ویتامین ها هستند تا به شما در درمان خشکی پوست کمک کنند.

باند مایع

باند مایع را می توانید روی ترک های پا بمالید تا زخم مهر و موم شود و از عفونت یا ترک بیشتر جلوگیری کند. این محصول بصورت اسپری عرضه می شود به این معنی که می توانید بدون نگرانی از جدا شدن باند روز خود را سپری کنید. باند مایع گزینه خوبی برای درمان ترک های پاشنه عمیق است که ممکن است خونریزی کند. بانداژ مایع را روی پوست تمیز و خشک قرار دهید. با بهبود ترک پوشش به سطح پوست وارد می شود. برخی از افراد با استفاده از چسب فوق العاده برای بستن ترک های پوستی موفقیت خود را گزارش می دهند. یک مطالعه موردی در سال 1999 ده نفر را مشاهده کرد در طول هر ترک دو تا سه قطره چسب فوق العاده استفاده کردند. آنها ترک را به مدت 60 ثانیه در کنار هم نگه داشتند تا بتوانند مهر و موم شود. حدود یک هفته بعد آنها ترک های بدون درد را گزارش دادند، اما قبل از امتحان کردن این روش با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر عسل بر درمان ترک پاشنه پا

عسل ممکن است به عنوان یک درمان طبیعی برای ترک پاشنه پا عمل کند. طبق یک بررسی در سال 2012، عسل دارای خواص ضد میکروبی و ضد باکتری است. تحقیقات نشان می دهد عسل می تواند به بهبود و پاکسازی زخم ها کمک کرده و پوست را مرطوب کند. بعد از خیساندن می توانید از عسل به عنوان اسکراب پا استفاده کنید یا آن را یک شب به عنوان ماسک پا استفاده کنید.

تاثیر روغن نارگیل بر ترک پاشنه پا

روغن نارگیل اغلب برای خشکی پوست، اگزما و پسوریازیس توصیه می شود که می تواند به پوست شما در حفظ رطوبت کمک کند. استفاده از روغن نارگیل بعد از خیساندن پا نیز می تواند گزینه خوبی باشد.
سایر درمان های طبیعی برای ترک پاشنه پا
بسیاری از داروهای خانگی برای درمان ترک پاشنه پا نیز وجود دارد، اگرچه ثابت نشده است که هیچ یک از آنها به طور خاص در درمان ترک ها موثر هستند، اما بیشتر مواد روی مرطوب سازی و لطافت پوست تمرکز دارند. این شامل:
سرکه برای خیساندن پا
روغن زیتون یا گیاهان برای مرطوب کردن
شی باتر برای مرطوب کردن
موز له شده برای مرطوب شدن
موم پارافین برای جذب رطوبت
ترکیب بلغور جو دوسر با روغن برای لایه برداری

احتیاط کنید

اگر پاشنه های ترک خورده ناشی از بیماری باشند از خود درمانی پرهیز کنید زیرا ممکن است به درمان ویژه پزشک متخصص پا نیاز داشته باشید. موارد شدید ترک خوردگی پاشنه پا نیز باید بدون توجه به سابقه پزشکی توسط یک متخصص غدد پا ارزیابی شود. پزشک بهترین روش درمانی را برای شرایط شما پیشنهاد می کند.

چه عواملی باعث ترک خوردگی پاشنه پا می شوند؟

نخستین علامت ترک خوردگی پاشنه پا داشتن نواحی از پوست خشک و ضخیم شده معروف به پینه در لبه پاشنه پا است. هنگام راه رفتن پد چربی زیر پاشنه شما منبسط می شود که این امر باعث ترک خوردن پاهای شما می شود.
ساعت های طولانی ایستادن
قدم زدن با پای برهنه یا صندل های پشت باز
دوش گرفتن گرم و طولانی
با استفاده از صابون های خشن که می توانند پوست شما را از روغن های طبیعی پاک کنند
کفش هایی که مناسب نیستند
خشکی پوست به دلیل آب و هوا مانند درجه حرارت سرد یا رطوبت کم
اگر مرتب پاها را مرطوب نکنید ممکن است حتی سریع تر خشک شوند
دلایل پزشکی بروز ترک خوردن پاشنه پا
قند خون بالا و گردش خون ضعیف ناشی از دیابت از دلایل عمده خشکی پوست است. آسیب عصبی ممکن است باعث خشکی، ترک خوردن و دردناک بودن پاها شود.
کمبود ویتامین
عفونت قارچی
کم کاری تیروئید
درماتیت آتوپیک
درماتیت کف پای نوجوانان
پسوریازیس
چاقی
بارداری
سالخوردگی

بیشتربخوانیم:زخم پای دیابتی چگونه درمان می شود

چه علائم دیگری می تواند همراه با پاشنه ترک خورده باشد؟

علاوه بر داشتن پاشنه ترک خورده ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:
پوسته پوسته شدن
خارش
درد به احتمال زیاد شدید
خون ریزی
پوست قرمز و ملتهب
زخم شدن
در موارد شدید ممکن است دچار ترک خوردگی پاشنه پا شوید به ویژه اگر ناشی از یک بیماری پزشکی باشد. عوارض می تواند شامل موارد زیر باشد:
از دست دادن احساس در پاشنه پا
سلولیت، عفونت
زخم پای دیابتی
علائم عفونت شامل درد، گرما، قرمزی و تورم است، اگر فکر می کنید عفونت دارید سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
چگونه می توان از ترک خوردن پاشنه پا جلوگیری کرد؟
کفش شما گزینه مهمی است، بنابراین اگر مستعد ترک پاشنه پا هستید سعی کنید کفش هایی پیدا کنید که به درستی متناسب پای شما باشند و از پاشنه پا پشتیبانی کنند.

راه های دیگر جلوگیری از ترک خوردن پاشنه پا:

از ایستادن در یک حالت یا نشستن با پاهای ضربدر برای مدت طولانی خودداری کنید.
شب ها روی پاها کرم بمالید، سپس پای خود را با جوراب بپوشانید تا رطوبت آن جذب شود.
پاهای خود را روزانه بازرسی کنید به ویژه اگر مبتلا به دیابت یا بیماری دیگری هستید که باعث خشکی پوست می شود.
از روکش های مخصوص کفش استفاده کنید تا پاشنه شما را بالشتک کرده و توزیع وزن را یکدست کند.
از جوراب های بالشتکی با کیفیت خوب استفاده کنید.
مایعات زیادی بنوشید تا هیدراته بمانید.
برای جلوگیری از ضخیم شدن پوست چند بار در هفته بعد از دوش گرفتن از سنگ پا استفاده کنید، اما اگر مبتلا به دیابت یا نوروپاتی هستید خودتان از برداشتن پینه خودداری کنید زیرا ممکن است ناخواسته زخم ایجاد کرده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهید.

در پایان

در بسیاری از موارد پاشنه ترک خورده نگران کننده نیست و ممکن است بتوانید با داروهای بدون نسخه یا خانگی شرایط را تسکین دهید. اگر مورد شدید ترک خوردگی پاشنه پا یا بیماری پزشکی زمینه ای مانند دیابت دارید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه احتمال می رود پوست شما علائم بهبودی را پس از درمان اولیه نشان دهد، اما بهبودی ترک ها ممکن است چند روز یا حتی چند هفته طول بکشد. طی این مدت و بعد از آن، کفشی مناسب به پا کنید و مراقبت مناسب از پا را انجام دهید تا از ترک خوردگی های جدید پاشنه پا جلوگیری کند.
مترجم: الهه زارعی