غذا فقط گرسنگی جسمی ما را برطرف نمی کند. بسیاری از ما حتی وقتی احساس خستگی عاطفی می کنیم  نیز برای آرامش به خوردن متوسل می شویم. به یاد دارید قبل از یک جلسه مهم یا یک رویداد بیش از اندازه خورده باشید؟ به گزارش هندوستان تایمز، این به این دلیل نبود که گرسنه بوده اید و می خواستید چیزی بخورید بلکه برای رفع نیازهای عاطفی شما بوده است.

ارتباط بین استرس و گرسنگی

بین سطح استرس و هورمون های گرسنگی ارتباط شدیدی وجود دارد. استرس منجر به خوردن احساسی می شود جایی که مردم برای بهتر شدن حالشان از غذا استفاده می کنند. هر چند وقت یکبار همه ما نیازهای عاطفی خود را دنبال می کنیم، اما مشکل از آنجا شروع می شود که این کار به یک امر عادی تبدیل می شود و شروع به تداخل در زندگی روزمره ما می کند. خوردن عاطفی به طور منظم می تواند تعدادی از نگرانی ها مانند افزایش وزن و سوءهاضمه را به وجود آورد. ما با یک متخصص تغذیه صحبت کردیم تا درباره استرس خوردن بیشتر بدانیم.

بیشتر بخوانید: مایع ضد عفونی کننده دست و آسیب به چشم کودکان

عوامل استرس زا

قبل از جستجوی راه هایی برای کنترل استرس خوردن نخست باید عوامل محرک آن را پیدا کنید. به گفته این متخصص، استرس همیشه به دلیل اتفاقاتی که در اطراف شما رخ می دهد ایجاد نمی شود، اما می تواند نتیجه کمبود مواد مغذی مانند کمبود ویتامین D3 نیز باشد. استرس و اضطراب منجر به غذا خوردن احساسی می شود که به نوبه خود می تواند منجر به افزایش وزن شود، بنابراین ابتدا دلیل استرس خود را پیدا کنید.

حس چشایی

استرس گذشته و بخشی از سبک زندگی مدرن شده است. هر چقدر هم که امتحان کنید برخی اوقات رهایی از آن اجتناب ناپذیر است و برای بهتر شدن دست به دامان غذا می شوید، اما نیازی نیست هر بار از ترس افزایش وزن خود را متوقف و محدود کنید. این متخصص تغذیه پیشنهاد می کند “برآوردن ولع مصرف شما برای کنترل استرس خوردن امری حیاتی است و همه مجاز به خوردن وعده های تقلبی در بعضی مواقع هستند.” وی همچنین توضیح داد راضی نگه داشتن جوانه چشایی باعث کاهش استرس خوردن می شود.

آرام کردن خود

برای جلوگیری از استرس خوردن، آرامش ذهن و انجام فعالیت های تفریحی مهم است. شما می توانید هر نوع فعالیتی مانند دویدن، باغبانی، رقص و ورزش را برای کاهش سطح استرس خود انتخاب کنید. فقط ثابت قدم باشید و سعی کنید از اوقات فراغت خود لذت ببرید.

کم خوابی

تمرین یک عادت خواب سالم می تواند تعدادی از مشکلات سلامتی شما را حل کند غذا خوردن پر استرس یکی از این موارد است. این متخصص تغذیه گفت: الگوی خواب نامنظم یا بی خوابی می تواند به میزان افزایش استرس شما کمک کند. وی توضیح داد: این کار می تواند منجر به تغییرات خلقی شود و صبح روز بعد گرسنگی شما را ترک کند. برای جلوگیری از این مسئله سعی کنید روزانه در یک ساعت مشخص بخوابید و 7 تا 8 ساعت خواب آرام داشته باشید.

هیدراته بمانید

گاهی اوقات بدن ما کمبود آب بدن را به دلیل گرسنگی اشتباه می گیرد. این باعث می شود کالری بیشتری مصرف کنیم در حالی که بدن ما به آب نیاز دارد. برای جلوگیری از این مسئله بدن خود را هیدراته نگه دارید و اگر بعد از غذا احساس گرسنگی می کنید یک تا 2 لیوان آب بنوشید تا ببینید آیا در واقع گرسنگی است یا تشنگی.

مترجم: الهه زارعی