کارهای بی شماری برای کاهش وزن و تناسب اندام وجود دارد که افراد علاقه منده به لاغری پیگیر آنها هستند. رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن یکی از مواردی است که همه طرفداران کم کردن وزن و کارشناسان تناسب اندام آن را پیشنهاد می کنند، اما چطور در مورد آن به شما بگوییم یک برنامه غذایی وجود دارد که فقط شامل خوردن تخم مرغ است و قول می دهیم وزن خود را سریع تر کاهش دهید؟

به گزارش تایمزسوفاندیا، همانطور که گیج کننده به نظر می رسد، اما رژیم غذایی تخم مرغ چیزی است که بسیاری از مردم آن را امتحان می کنند. ما برای شما نحوه عملکرد این رژیم غذایی، فواید و همه مواردی که باید در مورد آن بدانید را برای شما توضیح می دهیم:

برنامه رژیم غذایی تخم مرغ شامل چه مواردی است؟

به زبان ساده رژیم غذایی تخم مرغ یک استراتژی جدید برای کاهش وزن است که رژیم گیرندگان را ملزم به مصرف حداقل یک وعده غذایی بزرگ حاوی تخم مرغ در روز می کند که بیشتر به عنوان صبحانه در نظر گرفته می شود. رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن بسیار مفید است زیرا از نظر ایده آل غذایی کم کالری و غنی از پروتئین است که می تواند باعث ریزش سریع تر کیلوگرم و از دست دادن توده عضلانی در فرد شود. علاوه بر تمرکز آشکار بر تخم مرغ برنامه غذایی شما را ملزم به داشتن سه وعده در روز، بدون میان وعده، مصرف آب کافی (و سایر نوشیدنی های بدون کالری) می کند. دو رژیم غذایی تخم مرغ که بیشتر دنبال می شوند عبارتند از: رژیم غذایی فقط تخم مرغ یا رژیم تخم مرغ آب پز.

چه چیزی می توانید بخورید؟

در حالی که تمرکز اصلی این رژیم غذایی مصرف تخم مرغ برای کاهش وزن است بسیاری از جنبه های دیگر آن به غذاهایی که می خورید بستگی دارد. این برنامه غذایی تغییراتی دارد که شامل غذاهایی مانند مرغ کبابی، غذاهای دریایی و سبزی های بخارپز است، اما غذاهای نشاسته ای و غنی از کربوهیدرات را باید حذف کنید. به طور کلی مصرف میان وعده ها و نوشیدنی هایی که کالری اضافه می کنند ممنوع است. در حالی که یک وعده در روز نیاز به تهیه تخم مرغ دارید دو وعده دیگر را می توان از نوعی پروتئین بدون چربی تهیه کرد، همچنین یک فرد می تواند سبزی های کم کربوهیدرات و میوه را به برنامه غذایی خود اضافه کند. غذاهای پر کربوهیدرات مانند غلات، برخی از سبزی ها و میوه ها مجاز نیستند و غذاهای فرآوری شده هم یک نه بزرگ در این رژیم محسوب می شوند. برنامه غذایی به گونه ای برنامه ریزی شده است که بعضی از غذاها را برای چند هفته محدود کنید، سپس به آرامی به یک الگوی غذایی سالم برگردید. یک رژیم غذایی نیز وجود دارد که فقط به فرد اجازه می دهد تخم مرغ و آب داشته باشد، چندین مورد جالب از این برنامه غذایی نیز وجود دارد.

در رژیم غذایی تخم مرغ و گریپ فروت، یک رژیم غذایی مجاز است که در هر وعده غذایی فرد باید یک تکه گریپ فروت همراه با تخم مرغ یا مقداری پروتئین بدون چربی داشته باشد و هیچ میوه دیگری نباید مصرف شود. این نوع رژیم غذایی به طور معمول به مدت 14 تا 21 روز انجام می شود نه بیشتر از آن.

بیشتر بخوانید: چرا باید قارچ بخوریم؟

یک نسخه افراطی دیگر از رژیم تخم مرغ نیز وجود دارد، رژیم غذایی که فرد به مدت 2 هفته فقط تخم مرغ آب پز شده و آب مصرف می کند. از آنجا که فرد در این رژیم غذایی فقط به یک منبع تغذیه متکی است، بنابراین احتمال می رود چندان پایدار نباشد و شما را از سایر ویتامین ها و مواد معدنی مهم نیز بی بهره کند.

شکل دیگری از رژیم غذایی تخم مرغ، رژیم غذایی تخم مرغ پزشکی است که در آن فرد در هر وعده غذایی یک عدد تخم مرغ را به همراه یک تکه نان مصرف می کند. به غیر از تخم مرغ و نان هر تعداد میوه و سبزی کم کالری را می توان مصرف کرد و نوشیدنی هایی مانند آب و قهوه سیاه را نیز می توان نوشید.

همچنین نسخه دیگری از رژیم تخم مرغ وجود دارد که بدن شما را به سمت رژیم کتوز سوق می دهد تا چربی بسوزاند. از این رو، فرد باید تخم مرغ هایی با چربی مانند کره و پنیر داشته باشد (نسبت یک عدد تخم مرغ به یک قاشق غذاخوری چربی است) که باعث تولید کتون در بدن و کاهش وزن می شود که این به عنوان رژیم تخم مرغ کتو شناخته می شود.

مصرف الکل، غذاهای شیرین، فرآوری شده، شیر، آب میوه ها، منابع کربوهیدرات تصفیه شده نیز در این رژیم مجاز نیست. آنچه جالب است درباره رژیم تخم مرغ برای کاهش وزن بدانید این است که بر خلاف رژیم های دیگر، در طول دوره رژیم به افراد انجام ورزش توصیه نمی شود زیرا یک برنامه رژیم غذایی محدود می تواند باعث خستگی شود و ممکن است به سوخت و ساز بدن کمک نکند.

آیا رژیم غذایی تخم مرغ مزایایی دارد؟

یکی از فواید خوب رژیم تخم مرغ این است که شما را از خوردن مواد افزودنی فرآوری شده یا ناسالم مانند قند یا کافئین زیاد محدود می کند که برای شما مضر است. رژیم غذایی طوری طراحی شده است که حداکثر برای چند هفته ادامه یابد. از این رو، اگر کاهش وزن کوتاه مدت ذهن شما را درگیر کرده این رژیم غذایی می تواند مفید باشد، همچنین رژیم غذایی ارزان قیمتی است زیرا بیشتر مواد تشکیل دهنده آن یک غذای اصلی و قابل دسترسی است، همچنین باعث نمی شود برای کاهش وزن به مکمل های دیگر یا مارک های غذایی اعتماد کنید.

آیا در رژیم تخم مرغ کمبودهای غذایی وجود دارد؟

یکی از بزرگترین نگرانی های رژیم غذایی تخم مرغ ماهیت محدودکننده آن است. این رژیم فقط روی مصرف غذاهای کم کالری و کم کربوهیدرات متمرکز است و سایر گروه های غذایی را از برنامه غذایی شما دور می کند. اگرچه عملکرد چنین رژیمی ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش وزن شود، اما رژیم های محدود در طولانی مدت پایدار نیستند. برخی حتی پس از پیروی از رژیم های محدود در نهایت چاق می شوند، همچنین محدودیت ها ممکن است به طور بالقوه خطر کمبود تغذیه را افزایش دهند و انرژی شما را از بین ببرند که باید در مورد آن مراقب باشید. بعد از مدتی ساختار رژیم غذایی نیز خسته کننده به نظر می رسد و پیروی از آن دشوار می شود، بنابراین شما باید رژیم غذایی خود را عاقلانه انتخاب کنید، همچنین به یاد داشته باشید خوردن تخم مرغ بدون تعدیل می تواند مسائل گوارشی را ایجاد کند. از آنجا که رژیم غذایی فاقد فیبر است مصرف زیاد تخم مرغ می تواند مشکلات گوارشی ایجاد کند و سطح کلسترول را نیز افزایش می دهد. کمبود کربوهیدرات در رژیم غذایی هم شما را بیشتر خسته می کند زیرا بدن منابع لازم و مورد اطمینان برای تامین انرژی بدن ندارد.

نتیجه

اگرچه تخم مرغ یک غذای عالی برای کاهش وزن محسوب می شود، اما باید توجه داشت یک برنامه خوب کاهش وزن شامل غذا خوردن جامع، فعالیت بدنی و بیش از همه غذا خوردن آگاهانه است. رژیم تخم مرغ یا هر نوع تغذیه ای که از آن پیروی می کنید ممکن است به شما کمک کند نتایج موقت را به صورت کاهش چربی دریافت کنید، اما در طولانی مدت پایدار نیست. این سبک از رژیم ها به ندرت نتایج طولانی مدت ایجاد می کنند، همچنین شما را در معرض خطر ایجاد رابطه منفی با غذا قرار می دهد.

اگر به فکر یک رژیم لاغری مناسب هستید با یک متخصص تغذیه که می تواند برنامه های شخصی را بر اساس نیازهای بدن شما تنظیم کند، مشورت کنید این کار به شما کمک می کند تا سریع تر به اهداف خود برسید.

مترجم: الهه زارعی