اگر شما هم در گروه افرادی قرار دارید که همیشه از موی چرب خود گلایه دارید که باعث می شود ظاهرتان نامرتب و کثیف به نظر برسد، باید بدانید مهم نیست چند بار موهایتان را می شویید زیرا ممکن است موهای شما بیش از حد روغن تولید کنند. مو مقداری روغن تولید می کند تا تغذیه شده، سالم بماند و از پوست سر محافظت کند، اما تولید زیاد روغن می تواند به درماتیت سبورئیک منجر شود، وضعیتی که باعث ایجاد لکه های قرمز و پوسته پوسته به همراه شوره سر می شود که از بین بردن آن مشکل است، همچنین داشتن موهایی بسیار چرب اعتماد به نفس فرد را کاهش می دهد.
در حالی که برخی از افراد ممکن است از درمان موهای چرب خود ناامید شده باشند، اما باید بدانند چند روش درمانی طبیعی وجود دارد که می توانند بدون از بین بردن روغن های طبیعی مو و تحریک پوست سر به از بین بردن چربی کمک کنند.

بیشتربخوانیم:نکات و توصیه های مهم برای موهای چرب

موها را تمیز بشویید

برخی اوقات موهای چرب ناشی از روغن اضافی است که به درستی شسته نشده است. برخی از افراد با موهای چرب ممکن است نیاز به شستن هر روز داشته باشند. شامپو به خلاص شدن از شر روغن اضافی کمک می کند، همچنین مواد زائد مو و هرگونه بقایای دیگری که روی پوست سر جمع شده و باعث ظاهر و احساس چربی مو می شود را از بین می برد. اگر فرد از شامپو به اندازه کافی و درست استفاده نکند ممکن است پوسته در مو دیده شود که می تواند باعث ایجاد شوره و سایر بیماری های پوست سر شود.
موها را کمتر بشویید
برخی از افرادی که موهای خود را یک بار در روز تمیز می کنند شاید بیش از حد آنها را بشویند. شستن بیش از حد معمول روغن طبیعی مو را از بین می برد و باعث می شود حتی روغن بیشتری تولید کند. افرادی که متوجه می شوند موهایشان پس از شستن موها خیلی سریع چرب و دچار خارش یا تحریک پوست سر می شوند به شستن کمتر موهای خود پناه می برند که انجام این کار به تعادل تولید روغن و کاهش چربی کمک می کند.

تکنیک شستشو را بهبود ببخشید

برای افراد آسان است که به عادت های نامناسب شستشوی مو که باعث چرب شدن موها و آسیب به پوست سر آنها می شود، بپردازند، اما روش صحیح شستن مو ماساژ مقدار کمی شامپو به ریشه و پوست سر است. این کار را به طور دقیق انجام دهید و مراقب باشید پوست سر یا موهای شما خراشیده نشود. مالش بیش از حد تهاجمی موها باعث تحریک و تولید بیشتر روغن می شود. بهتر است تمرکز روی شستن پوست سر و ریشه مو باشد، نه ساقه مو. موها را به طور کامل بشویید تا شامپو روی سر باقی نماند.
از نرم کننده کم استفاده کنید
نرم کننده باعث تجمع سریع تر روغن ها در مو می شود، بنابراین به جای اینکه همه جای مو را به نرم کننده آغشته کنید بهتر است فقط روی ساقه موها بزنید تا خشک نشوند و بعد از استفاده موها را به درستی آبکی کنید.

یک برنامه شستشوی مو تنظیم کنید

زمان های خاصی از روز مانند بعد از تمرین یا نخستین کار در صبح برای شستشوی مو بهتر از سایر موارد است. شستن مو در شب به این معنی است که تا صبح دوباره چرب به نظر می رسد. رفتن به باشگاه یا ورزش کردن باعث تولید عرق می شود که می تواند موهای فرد را چرب کند. شستن موها پس از پوشیدن کلاه، کلاه ایمنی یا روسری نیز ایده خوبی است. پوشاندن سر باعث ایجاد گرما، عرق کردن پوست سر و به دام انداختن روغن ها می شود.
بیشتربخوانیم:موی چرب و این مشکلات

از شامپوی خشک استفاده کنید

بعضی از افراد شاید تمایل نداشته باشند هر روز موهای خود را بشویند در این حالت شامپوی خشک به فرد کمک می کند زیرا اثرات آن بلافاصله رخ می دهد. نشاسته ذرت یا پودر بچه نیز می تواند برای افرادی که به دنبال یک گزینه خانگی هستند اثر مشابهی داشته باشد. توجه به این نکته مهم است استفاده بیش از حد از شامپوی خشک باعث احساس ریزش و کثیفی مو می شود، بنابراین نباید آن را جایگزین استفاده از شامپو و آب کرد زیرا در از بین بردن آلودگی و بقایای پوست سر کمکی نمی کند.

بیش از حد از اتو و سشوار استفاده نکنید

استفاده از اتوی مو و سشوار می تواند به صاف شدن و حالت دادن به موها کمک کند. با این حال، انجام این کار موها را سریع تر چرب نشان می دهد. جلوگیری از صاف کردن مو با اتو و سشوار از مو در برابر گرما محافظت می کند.

سبک های مختلف را آزمایش کنید

اگرچه بستن مو ایده خوبی به نظر می رسد، اما باعث گسترش سریع روغن های موجود در پوست سر می شود. افرادی که ترجیح می دهند موهای خود را بالا ببندند ممکن است هر چند وقت یک بار به فکر شل بستن آن بیفتند. اگر هیچ روش درمانی به کاهش چربی کمک نمی کند تغییر سبک می تواند حس فرد را نسبت به موهای خود بهتر کند، در واقع موهای چرب می توانند برای برخی از مدل های مو به خوبی کار کند.

برس مو را تمیز کنید

یک برس مو از تمیز شدن به صورت منظم بهره می برد زیرا می تواند پوست مرده و سایر مواد را از بین ببرد. اگر برس تمیز نشود دفعه بعدی که فرد از آن استفاده می کند آلودگی در مو پخش می شود که می تواند موهای تازه شسته شده را بلافاصله دوباره کثیف و چرب نشان دهد.

به موهایتان دست نزنید

افرادی که با موهای خود بازی می کنند ممکن است بعد از لمس موهایشان چرب تر به نظر برسد. این امر رخ می دهد زیرا آنها چربی و خاک را از دست خود به مو منتقل می کنند، همچنین وقتی شخصی دست های خود را روی موهای خود می مالد یا می چرخاند غدد چربی را تحریک کرده و آنها را ترغیب به تولید روغن بیشتر می کند.

محصولات مناسب را استفاده کنید

محصولات زیادی وجود دارند که به طور خاص برای موهای چرب تولید شده اند، بسیاری از آنها برای خرید آنلاین نیز در دسترس هستند. تعویض شامپوها و استفاده از مواد شوینده قوی تر ممکن است به خلاص شدن از شر روغن اضافی کمک کرده و موها را تمیز و سالم جلوه دهد.

از مصرف سیلیکون در محصولات مو خودداری کنید

تصور می شود سیلیکون موهای فرد را صاف و براق می کند. با این حال، بین براقیت و چربی یک مرز باریک وجود دارد. اگر سیلیکون در موها جمع شود آن را چرب نشان می دهد، همچنین سیلیکون از نفوذ رطوبت به ساقه های مو جلوگیری می کند، بنابراین توصیه می شود افراد در صورت امکان آن را از برنامه های مراقبت از موهای خود حذف کنند.

از مصرف برخی محصولات خودداری کنید

افرادی که موهای چرب دارند باید سعی کنند از استفاده از محصولاتی که باعث ضعیف شدن موها و ایجاد ظاهر چرب می شوند، خودداری کنند. محصولاتی که ادعا می کنند موها را صاف، مغذی و نرم می کنند به طور معمول لازم نیستند و حتی ممکن است وضعیت را بدتر کنند.

روغن نارگیل را امتحان کنید

اگرچه روغن درمانی برای موهای چرب گزینه مناسبی به نظر نمی آید، اما روغن نارگیل به شما کمک می کند. روغن نارگیل با برداشتن روغن از پوست سر باعث تغذیه و خشک شدن همزمان می شود.

مو را با روغن درخت چای بشویید

یک مطالعه نشان می دهد استفاده از شامپوی حاوی 5 درصد روغن درخت چای باعث بهبود شوره سر، تسکین خارش پوست سر و کاهش چربی در مقایسه با دارونما می شود.

به موهای خود فندق جادوگر بزنید

فندق جادوگر برای افرادی که موهای چربی دارند گزینه بسیار مفیدی است زیرا به بسته شدن منافذ تولید روغن کمک می کند، همچنین فندق جادوگر خارش و التهاب را تسکین می دهد و به ترمیم تعادل PH طبیعی پوست سر کمک می کند. این یک راه حل ملایم برای افرادی است که پوست سرشان حساس نیز است.

چای سبز را امتحان کنید

بر اساس مطالعات در مقیاس کوچک چای سبز به حفظ سلامت مو و بدون چربی کمک می کند. با کاهش تولید روغن وقتی روی پوست مالیده می شود باعث تغذیه پوست می شود، همچنین استفاده از شامپو حاوی عصاره چای سبز به افراد در کاهش چربی مو کمک می کند.

در پایان

موهای چرب باعث می شود افراد نسبت به ظاهر خود احساس خوبی نداشته باشند، همچنین باعث خارش و ناراحتی پوست سر می شود. خوشبختانه بسیاری از روش های درمانی طبیعی برای کمک به مبارزه با موهای چرب وجود دارد. افراد باید توجه داشته باشند مقدار روغنی که موهایشان تولید می کند با گذشت زمان تغییر می کند. بعضی از افراد ممکن است متوجه شوند با افزایش سن موهایشان به طور طبیعی چرب می شود.

مترجم: الهه زارعی