سرگیجه بعد از رابطه جنسی به طور معمول نشانه ای برای هشدار نیست بلکه اغلب ناشی از استرس زمینه ای یا تغییر سریع موقعیت ها است، اما اگر سرگیجه ناگهانی نشانه بروز یک مشکل جدی پیرامون سلامتی شما باشد که با علائم دیگری همراه است باید به پزشک مراجعه کرد. به گزارش هلث لاین، در اینجا مواردی را که باید مورد بررسی قرار داد و چگونگی جلوگیری از بازگشت علائم توضیح داده شده است.

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم (BPV)

سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش ‌خیم یکی از علل شایع بروز سرگیجه است، سرگیجه حس ناگهانی است که فرد تصور می کند خود یا محیط اطرافش در حال چرخش است. این امر با تغییر موقعیت سر ایجاد می شود به عنوان نمونه هنگامی که دراز می کشید یا در رختخواب می نشینید، همچنین احتمال دارد همراه با سرگیجه حالت تهوع یا استفراغ هم داشته باشید به طور معمول سرگیجه ها در این حالت کمتر از یک دقیقه طول می کشد و علائم ممکن است بروز پیدا کنند یا محو شوند. برخی اوقات ماه ها یا سال ها قبل از عود از بین می روند بیماری جدی نیست و قابل درمان است

فشار خون پایین

فشار خون می تواند در طول روز نوسان داشته باشد که توسط چندین عامل از جمله میزان استرس، وضعیت بدن، زمان روز و تنفس تحت تاثیر قرار می گیرد. گاهی سرگیجه نشانه فشار خون پایین است که در این حالت بروز آن باعث ایجاد نگرانی نمی شود. اگر علائم دیگری مانند موارد زیر را همراه با سرگیجه داشتید برای اطمینان خاطر به پزشک مراجعه کنید:

تاری دید

حالت تهوع

مشکل در تمرکز

غش کردن

پزشک می تواند علاوه بر تشخیص علت بروز افت فشار خون روند درمانی مناسبی را برای شما در پیش بگیرد.

قند خون پایین

هنگامی که سطح گلوکز در خون کاهش می یابد، قند خون پایین یا افت قند خون رخ می دهد. اگرچه قند خون پایین در افراد مبتلا به دیابت بیشتر دیده می شود، اما ممکن است برای هر فرد دیگری هم رخ دهد که به عنوان افت قند خون غیر دیابتی شناخته می شود. هنگامی که قند خون پایین باشد احساس سرگیجه یا گیجی امری معمول است، همچنین احتمال می رود در کنار سرگیجه علائمی دیگری مانند احساس گرسنگی، لرز، تحریک پذیری و سردرد خفیف را هم تجربه کنید. این عارضه بعد از چند ساعت چیزی نخوردن و ننوشیدن یا پس از مصرف زیاد الکل رخ می دهد که در صورت تشدید علائم یا تداوم آن به پزشک مراجعه کنید.

حساسیت فشار

برخی از افراد در اثر فعالیت شدید جنسی به دلیل افزایش فشار دچار سرگیجه می شوند مانند نوع فشار ناشی از فشار دادن یا فشار آوردن حین دفع است. تحقیقات در مورد حساسیت به فشار و چگونگی تاثیر آن بر فعالیت جنسی محدود است، گرچه احتمال می رود این محدودیت به این دلیل باشد که افراد تمایلی به گزارش سرگیجه مربوط به رابطه جنسی خود ندارند. موقعیت های خاص و تلاش برای ارگاسم باعث بروز فشار به خود حین رابطه می شود، موارد زیادی گزارش شده است که افراد هنگام فشار دادن حین کار کردن مزاج دچار سرگیجه و حتی غش می شوند. اگر به حساسیت به فشار در خود مشکوک هستید به پزشک مراجعه کنید.

اضطراب

اضطراب چه به صورت مداوم و چه موقعیتی باعث جهش ضربان قلب و کم عمق شدن نفس می شود. این امر گاهی حتی باعث سرگیجه یا تنددمی می شود. اضطراب به  ویژه هنگام صحبت از رابطه جنسی یک احساس مشترک است که برای تجربه آن نیازی به تشخیص اختلال اضطراب ندارید. بسیاری از افراد احساس اضطراب می کنند:

در یک رابطه جدید

هنگام نخستین رابطه جنسی

هنگام داشتن مشکلات رابطه

به دلیل درد یا یک تجربه آسیب زای قبلی

علائم دیگر عبارتند از:

عصبی بودن

تعریق

عضلات متشنج

اشتیاق شدید برای فرار از آنچه باعث اضطراب می شود

اگر فکر می کنید علائم شما مربوط به اضطراب است بهتر است با همسر یا فرد مورد اعتماد دیگری در این زمینه صحبت کنید، همچنین مراجعه به یک متخصص می تواند برای شما گزینه مفیدی باشد زیرا وی می تواند به شناسایی ریشه اضطراب در شما کمک کند تا بتوانید روند درمان خوبی را پیش بگیرید.

ژرف دمی یا ژرف – تنددمی

شکی نیست تحریک جنسی باعث سرعت بخشیدن به تنفس شما می شود. اگر تنفس شما به سرعت کوتاه و سریع شود در معرض ژرف دمی قرار دارید. اگرچه ژرف دمی در رابطه جنسی رایج نیست، اما بروز آن امکان پذیر است. حین ژرف دمی بیش از حد دم و بازدم انجام می دهید که این امر تعادل دی اکسید کربن و اکسیژن را مختل می کند و باعث بروز سرگیجه و سبکی و حتی غش می شود.

سردرد ارگاسم

در موارد نادر رابطه جنسی و ارگاسم منجر به سردرد و سرگیجه می شود. علت دقیق بروز آن هنوز مشخص نیست، اما محققان گمان می کنند علت آن افزایش سریع ضربان قلب و فشار خون است. اگرچه سردردهای قبل از ارگاسم می تواند هر فردی را تحت تاثیر قرار دهد، اما شیوع آن در مردان بیشتر است. سردردهای قبل از ارگاسم به عنوان یک درد کسل کننده توصیف می شود که طی رابطه جنسی ایجاد می شود و با هیجان جنسی هم افزایش می یابد. سردرد ارگاسم باعث بروز سردرد ناگهانی انفجاری همراه با ضربان شدید قلب می شود که دقیقا قبل یا در لحظه ارگاسم شروع می شود. این درد به طور معمول از پشت سر نشات می گیرد و در دو طرف جمجمه احساس می شود که از یک دقیقه تا 72 ساعت احتمال می رود طول بکشد.

مصرف دارو برای اختلال نعوظ (ED)

سرگیجه به عنوان یک عارضه جانبی برای چندین دارو که برای درمان اختلال نعوظ استفاده می شود، عنوان شده است. این شامل:

سیلدنافیل

تادالافیل

وردنافیل

این داروها سطح نیتریک اکسید را در خون شما افزایش می دهند. اگرچه این جذب نیتریک اکسید می تواند جریان خون در آلت تناسلی را افزایش دهد، اما همچنین می تواند منجر به ایجاد سرگیجه هم شود.سایر عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

سردرد

درد عضلانی

سوزش سردل

اسهال

اگر هنگام مصرف دارو برای درمان اختلال نعوظ هر کدام از این علائم را تجربه کردید، با پزشک خود صحبت کنید زیرا وی می توانند با تجویز داروی دیگر یا پیش گرفتن روند درمانی دیگر باعث کاهش عوارض احتمالی شود.

بیماری قلبی زمینه ای

اگر برای شما بیماری قلبی تشخیص داده شده باشد به سرگیجه یا سایر علائم غیرمعمول خود توجه ویژه ای داشته باشید. در صورت بروز سرگیجه با:

تنگی نفس

تورم در پاها، مچ پا یا پاها

تغییر در بینایی

درد قفسه سینه

ضعف

خستگی

اگر علائمی از این دست را تجربه می کنید، اما بیماری قلبی در شما تشخیص داده نشده در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اگر باردار باشم و سرم گیج برود چطور؟

سرگیجه در بارداری به ویژه در اوایل آن امری معمول است. تغییر سطح هورمون باعث گشاد شدن رگ های خونی و افزایش جریان خون در جنین می شود که این امر می تواند باعث بروز سرگیجه در فرد شود، همچنین سرگیجه احتمال می رود به کاهش قند خون نیز مرتبط باشد. با سازگاری بدن با بارداری سطح قند خون شما افزایش و کاهش می یابد، بنابراین خوردن وعده های غذایی کم در طول روز می تواند به حفظ تعادل قند خون کمک کند. علائم دیگر بارداری در اوایل آن عبارتند از:

سینه های حساس و متورم

حالت تهوع

خستگی

سردرد

یبوست

وزن اضافه شده نیز احتمال می رود به خصوص هنگام خوابیدن به پشت باعث سرگیجه یا سبکی سر شود زیرا در این حالت جنین در حال رشد به ورید اجوف شما که یک رگ بزرگ است و از پایین بدن خون به قلب می رساند، فشار می آورد.

چگونه می توان از سرگیجه رها شد و از بروز آن جلوگیری کرد؟

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای رفع سرگیجه و جلوگیری از بروز آن در آینده انجام دهید:

هیدراته بمانید. قبل و بعد از رابطه جنسی آب بنوشید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید زیرا کمبود آب بدن باعث انقباض رگ های خونی و تغییراتی در فشار خون می شود.

نفس های آرام و عمیق بکشید. تنددمی بیش از حد باعث کاهش سریع دی اکسید کربن می شود. با این کار رگ های خونی که خون را به مغز می رسانند باریک و تنگ می شوند و در نتیجه حالت سبکی سر ایجاد می شود.

از بلند شدن سریع پرهیز کنید. هنگام ایستادن نیروی جاذبه باعث جمع شدن خون در پاها و شکم می شود که این عارضه به طور موقت میزان جریان خون به قلب و مغز را کاهش می دهد و باعث سرگیجه می شود.

وعده های غذایی منظم بخورید. در طول روز وعده های غذایی کم بخورید تا تعادل قند خون شما حفظ شود.

چه موقع به پزشک مراجعه کنید؟

اگر سرگیجه بعد از رابطه جنسی یک اتفاق است و با سایر علائم همراه نیست به طور معمول نشانه هیچ چیز جدی نیست، اما اگر به طور منظم رخ می دهد یا زندگی روزمره شما را تحت تاثیر قرار داده است باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت تجربه موارد زیر باید به پزشک مراجعه کنید:

تاری دید

حالت تهوع

دردهای عضلانی

خستگی

گیجی

مشکل در تمرکز

غش کردن

پزشک شما می تواند ضمن تشخیص علت بروز آن روند درمانی مناسبی را برای شما در نظر بگیرد.

مترجم: الهه زارعی