با بالا رفتن سن افراد سالمند نیاز آنها فقط این نیست که از نظر پزشکی مورد بررسی قرار بگیرند افراد سالمند در این سن می باید سطح کیفیت زندگی خود را بالا ببرند و از زندگی همانند سایر افراد لذت ببرند و حس رضایتمندی داشته باشند. روش های مراقبت و نگهداری از سالمند در منزل میتواند حس رضایت مندی و لذت بردن از زندگی را برای آنها تامین نماید این روش های مراقبتی میتواند در خانه سالمندان و یا در منزل توسط پرستار منزل صورت بگیرد.  هر دو روش مراقبتی برای سالمندان میتواند هم محاسن و هم معایبی را در بر داشته باشد در این مبحث قبل از پرداختن به تفاوت نگهداری از سالمندان در منزل با خانه ی سالمندان به دلایل نیاز سالمندان به مراقبت می پردازیم.

دلیل نگهداری و مراقبت از سالمندان:

دوران سالمندی یکی از حساس ترین دوران زندگی می باشد و میزان نگهداری و مراقبت از آنها می باید به مراتب بیشتر از هر دورانی باشد. تامین نیاز های سالمندان چه از نظر روحی و چه از نظر جسمانی اگر تامین نشود میتواند باعث بروز مشکلاتی شود.

1)نیازهای روحی سالمندان شامل موارد زیر است:

یکی از موارد مهم در نگهداری از سالمند در منزل دانستن نیاز های روحی آنها می باشد که شامل.

 • فراموشی
 • استرس
 • هراس از مرگ
 • افسردگی حاد
 • بی خوابی
 • بروز مشکلاتی در بینایی و شنوایی

2)نیازهای روحی و روانی سالمندان شامل موارد زیر است:

 • نیازبه مشاوره و هم صحبی با دیگرن
 • مورد توجه قرار گرفتن از سمت خانواده
 • نیاز به داشتن یک همسر
 • شرکت در مراسم های زیارتی

3)نیازهای اجتماعی سالمندان شامل موارد زیر می باشد:

 • مورد احترام قرار گرفتن
 • داشتن یک حقوق و پشتوانه مالی
 • داشتن بیمه های درمانی برای رفع مشکلات آنها

4)نیاز های جسمی سالمندان شامل موارد زیر می باشد:

 • رژیم غذایی مناسب
 • ورزش و تحرکات بدنی

آیا خانه سالمندان برای فرد سالمند شما مناسب است؟

اکثر افراد مسن و خانواده های آنها تمایل دارند در منزل شخصی خود مراقبت و نگهداری شوند اما در گاهی از موارد این تمایل نمیتواند یکی از بهترین روش ها باشد زیرا بسیاری از سالمندان بیماری های حادی دارند که تنها ماندن آنها اصلا به صلاح نیست و از طرفی خانواده های آنها توان مالی آنچنانی را ندارند که بخواهند یک پرستار سالمند در منزل را استخدام کنند از این رو بهترین روش این است که افراد مسن خود را در خانه سالمندان نگهداری نمایید.

قوانین و اصول خانه سالمندان:

در خانه ی سالمندان مواردی هست که باید رعایت شود این موارد شامل:

1)افراد سالمند حق معاشرت با فرزندان خود را خواهند داشت

2)افراد سالمند باید فعالیت های جسمانی و ذهنی را به کافی و لازم انجام دهند

3)مراقبین خانه سالمندان باید به تعداد لازم باشد.

4)تغذیه سالمندان باید کاملا سالم باشد.

خانه سالمندان برای سالمند چه مزیت و محاسنی دارد؟

خانه سالمندان بر خلاف تصور افراد جایگاه بدی نیست و در آن  تمامی امکانات لازم برای سالمندان وجود دارد و از این نظر مزیت های فراوانی دارد ما به چند مزیت اصلی آن اشاره ای خواهیم داشت:

1)در خانه سالمندان دسترسی به هر چیزی امکان پذیر است به طورمثال یک سامند برای برقراری ارتباط تلفنی دچاردغدغه و نگرانی نمیشود زیرا این وسیله مورد نیاز در اختیار سالمند قرار می گیرد و پرسنل خانه سالمند با خوش رفتاری او را در این زمینه همیاری می کنند.

2)در خانه ی سالمندان تمامی خدمات پزشکی. مراقبتی و درمانی برای سالمندان صورت می گیرد.

3)امنیت جانی درخانه ی سالمندان از مزیت های اصلی آن برای سالمندان به شمار می آید به طور مثال احتمال اینکه سالمند آلزایمری شما فراموش کند در های ورودی را بسته است است ولی در این مراکز از این لحاظ دارای امنیت لازم است.

4)قرار دادن سالمندان در خانه ی سالمندان آسودگی خاطر را برای خانواده آنهادارد و باعث می شود دیگر نگرانی در این مورد که سالمندان آنها تنهاست و به درستی نمیتوانند به او رسیدگی کنند را از آنها دور کند.

5)در خانه سالمندان افرادی هستند که کار های شخصی اعم از حمام بردن. دستشویی رفتن و حتی کمک به راه بردن آنها را انجام می دهد.

6)در خانه سالمندان با توجه به نیاز هر فرد سالمندی غذای مناسب آنها پخت و پز میشود و دیگر جای نگرانی برای خوراک سالمند نخواهید داشت.

7) خانه ی سالمندان یک محیط جمعی و کاملا اجتماعی محسوب می شود و افراد مسن میتوانند در این مراکز با هم سن و سال های خود در ارتباط باشن و دیگر حس تنهایی برای آنها دست ندهد.

خانه سالمندان همانطور که دارای مزیت و محاسن زیادی است می تواند عیب هایی را نیز داشته باشد.

عیوب خانه سالمندان شامل موارد زیر است:

1)تکراری و یکنواخت شدن سطح زندگی برای سالمندان

2)عدم ارتباط نزدیک از خانواده و دوری از آنها

3)ترسیدن از مرگ و تنهایی آنها

4) کمتر تمایل داشتن سالمندان به نگهداری در خانه سالمندان

5) پایین آمدن روحیه سالمند

به طور کلی هیچ یک از افراد سالمند نسبت به خانه سالمندان دیدگاه مثبتی نخواهند داشت و آنها دوست دارند در منزل شخصی خودشان زندگی کنند آنها زندگی در خانه ی سالمندان را بسیار سخت و طاقت فرسا می دانند.

مزیت های  نگهداری از در منزل نسب به  خانه سالمندان:

مسلما هیچ جایی بهتر از خانه خود برای افراد سالمند نیست زیرا افراد سالمند در خانه خود احساس راحتی می کنند و می توانند استقلال خود را حفظ کنند. بنابراین تمایل شخصی آنها به ماندن در خانه و مراقبت از آنها در منزل شخصی است و برای سالمندانی که دچار بیماری فراموشی می شوند خانه برای آنها یادآوری خاطرات گذشته است و بهتر می توانند در درمان بیماری خود تلاش کنند.

اگر می خواهید سالمند خود را در منزل  نگهداری کنید باید یک سری از نکات را مورد توجه قرار دهید این نکات شامل موارد زیر است:

1)سعی کنید برای منزل آنها از آسانسور استفاده کنید زیرا وجود پله برای سالمندان که دچار دردهای عضلانی و زانو درد هستند اصلا مناسب نیست.

2) در دستشویی منزل آنها از توالت های فرنگی به کار ببرید زیرا دستشویی های ایرانی فشار زیادی روی پا و کمر آنها به وجود میاورد.

3)روشنایی بالایی برای اتاق سالمند خود ایجاد کنید تا مشکلاتی که در دید و بینایی آنها وجود دارد باعث افتادن آنها نشود.

4)خانه های حیاط دار برای افراد سالمند خیلی مناسب نیست و امنیت لازم را برای آنها ندارد پس لازم است زندگی آنها در خانه های آپارتمانی صورت بگیرد. اما مزیتی هم می تواند خانه ی حیاط دار داشته باشد و آن هم این است که باعث روحیه سالمند می شود چون می تواند خود را با باغچه و گلها و درختان سرگرم کند.

مرکز پرستاری آتیه پرستاران سلامت:

اگر تمایل به نگهداری از سالمند در منزل شخصی دارید می توانید یک پرستار سالمند برای او استخدام کنید تا بتواند به صورت شبانه روزی از سالمند شما مراقبت و نگهداری کند . موسسه آتیه پرستاران سلامت یک موسسه پرستاری در منزل است که با اعزام پرستار به منزل حاملی سالمندان عزیز است. شما برای اطلاع بیشتر از این موسسه می توانید بر روی کلمه ( آتیه پرستاران سلامت ) کلیک کنید.