وقتی اسمی از سلامتی آورده می‌ شود، حتما نام آنتی اکسیدان ‌ها نیز به گوش می‌ خورد، ولی در واقعیت چقدر از آنتی اکسیدان ‌ها می ‌دانید؟

برای درک بهتر عملکرد آنتی اکسیدان ‌ها اول باید با مفهوم رادیکال آزاد آشنا شوید. رادیکال آزاد free) radical  (به اتم، مولکول یا یونی گفته می‌ شود که دارای الکترون جفت نشده است و در نتیجه به شدت فعال، ناپایدار و واکنش پذیر است.

طی روند متابولیسم طبیعی بدن و یا تحت شرایطی مانند استعمال دخانیات، در معرض آلودگی هوا، اشعه و استرس قرار گرفتن، رادیکال‌های آزاد تولید می‌ شوند. حاصل فعالیت رادیکال ‌های آزاد در بدن افزایش استعداد فرد به ابتلا به بیماری‌ های قلبی عروقی، دیابت، سرطان، پیری زودرس و در کل ضعف سیستم ایمنی می ‌باشد. آنتی اکسیدان ها به عنوان اصلی ‌ترین راه مبارزه با رادیکال های آزاد شناخته شده اند.

علاوه بر این طبق تحقیقات اخیر، ویتامین های A تا E با اثرات آنتی اکسیدانی خود نقش مهمی در مبارزه با COVID-19 ایفا میکنند، همچنین در مبتلایان به کرونا با عفونت حاد دستگاه تنفسی، کمبود سلنیوم و ویتامین D نیز مشاهده شده است.

بیوفلاونیدها

به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی که در میوه ها به خصوص مرکبات یافت می شود، با از بین بردن رادیکال های آزاد باعث تقویت سیستم تنفسی در کودکان و بزرگسالان می شود. همچنین سبب جذب و اثربخشی بیشتر ویتامین C می شود به همین دلیل است که بهتر است این دو با هم مصرف شوند. طبق تحقیقات بیماری های آلرژیک مثل آسم، رینیت آلرژیک و درماتیت آتوپیک پاسخ خوبی به دریافت بیوفلاوئیدها می دهند.

Zinc (روی)

زینک با خاصیت آنتی اکسیدانی خود نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی ایفا میکند، همچنین طبق مطالعات اخیر کمبود زینک در بسیاری از بیماری های التهابی و آلرژیک از جمله درماتیت آتوپیک، آسم و رینوسینوزیت مزمن مشاهده شده است.

سلنیوم

به عنوان یک آنتی اکسیدان و یکی از اصلی‌ترین راه‌های مبارزه با رادیکال‌های آزاد در بدن و بازسازی سلول‌های تخریب شده مطرح می‌شود. همچنین نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می کند.

ویتامین C

ویتامین C با اثرات آنتی اکسیدانی خود میتواند به کاهش التهاب در بدن کمک کند.

ویتامین A

نه تنها به سیستم ایمنی بدن بلکه به عملکرد مناسب سیستم بینایی نیز کمک می کند.

ویتامین  E

به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و در سلامت پوست و مو موثر می باشد.

ویتامین D3

ویتامین D در بهبود عملکرد سیستم ایمنی و تنظیم فاکتورهای التهابی در بدن نقش مهمی دارد، همچنین طبق مطالعات اخیر ویتامین D دارای نقش محافظتی در برابر عفونت های سیسیتم تنفسی می باشد.

منگنز

به عنوان یک عنصر ضروری در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی بدن از جمله سلامت استخوان و متابولیسم  نقش دارد. همچنین به عنوان یک کوفاکتور و با کمک به یک آنزیم مهم در بدن نقش آنتی اکسیدانی و ضد التهابی داشته و با پدیده استرس اکسیداتیو مقابله می کند.

منیزیم

منیزیم به عنوان یک ریزمغذی ضروری نه تنها در انجام واکنش های آنزیمی مهم بدن بلکه در بهبود عملکرد سیستم عصبی و ماهیچه ای موثر است. وجود منیزیم به همراه کلسیم برای انقباض ماهیچه ‌ها و سلامت استخوان ضروری می‌باشد.

ویتامین های گروه B

این گروه ویتامین‌ ها نه تنها به افزایش سطح انرژی و بهبود اشتها بلکه به خون سازی و سلامت سیستم ایمنی و عصبی نیز کمک می‌کنند.

آهن

آهن نقش مهمی در انتقال اکسیژن در بدن و نهایتا  رشد و نمو سلول ها دارد. کمبود آهن سبب کاهش انتقال اکسیژن به سلول ها وعلائمی مثل ضعف و خستگی می شود.کمک به تشکیل گلبول های قرمز و ایجاد مقاومت در برابر بیماری‌ها وهمچنین کمک به رشد مناسب و قدرت یادگیری در کودکان از دیگر فواید آهن است.

یک راه دسترسی راحت به منبعی غنی از آنتی اکسیدان ها مصرف مکمل های در دسترس میباشد، شربت آسماویت با داشتن فرمولی جامع از آنتی اکسیدان ها شامل ویتامین A ،C ، E، سلنیوم، زینک،  سیتروس بیوفلاونیدها به همراه ویتامین های گروه B، ویتامینD، آهن، منیزیم، منگنز و لایزین می تواند انتخاب مناسبی جهت تامین این ریزمغذی ها باشد.