یکی از مفاهیم مهم در مبحث سرمایه‌گذاری و ورود به دنیای ارز دیجیتال، سبد سهام است. می‌توان گفت با دقت کافی در سبد چینی در ارزهای دیجیتال، شما می‌توانید به طرز چشم‌گیری سود و سرمایه‌ی خود را افزایش دهید. هم‌چنین استفاده از سبد سهام به این دلیل مهم است به شکل قابل توجهی ضرر و زیان‌های احتمالی شما را نیز کنترل می‌کند. به دلیل اهمیت این موضوع در این مقاله، به نکات مهم در انتخاب یک سبد سهام مناسب خواهیم پرداخت.

چرا سبد سهام یا سبد ارزهای دیجیتال مهم است؟

اگر تاکنون با آموزش‌های ارز دیجیتال در سایت‌های آموزشی نظیر آکادمی امید فدوی آشنا شده باشید. می‌دانید که ارزهای دیجیتال به واسطه‌ی فراز و نشیب‌هایی که در قیمت‌شان دیده می‌شود، قابلیت سرمایه‌گذاری و سود بالایی دارند. اما این نوسانات گاهی می‌توانند به ضرر شما نیز پیش بیایند.

یکی از راه‌هایی که می‌تواند سودآوری مطمئن‌تر، پربازده‌تر و در اغلب مواقع کم‌ریسک‌تری را برایتان به همراه داشته باشد، انتخاب یک سبد سهام مناسب است. این مسئله تنها به ارزهای دیجیتال محدود نمی‌شود. شما به عنوان یک سرمایه‌گذار می‌توانید سرمایه‌ی خود را بین دارایی‌هایی هم‌چون ارز دیجیتال، طلا، ملک، بورس و … پخش کنید.

اما در خود ارز دیجیتال نیز می‌توانید از بین ارزهای مختلفی، گزینه‌هایی را برای خرید و سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. برای مثال اگر نحوه کار با نوبیتکس را بدانید، خواهید توانست با خرید ارزهای مختلف در این صرافی، یک سبد ارز دیجیتال مناسب داشته باشید.

در هنگام انتخاب ارزهای مناسب برای سبد خود، می‌توانید از خدماتی هم‌چون مشاوره تلفنی بیت کوین استفاده کنید. به وسیله این مشاوره‌ها شما خواهید توانست با انتخاب ارزهایی سود ده، از ریسک ضرر خود بکاهید. برای مثال اگر یکی از ارزهایی که خریده‌اید در یک بازه‌ی زمانی دچار افت شود، به واسطه‌ی سودی که از دیگر ارزها کسب می‌کند، متحمل ضرر چندانی نخواهید شد.

چه ارزهایی را برای سبد ارز دیجیتال انتخاب کنیم؟

سبد سهام خود را می‌توانید از بین هزاران ارز دیجیتال انتخاب کنید. اما مسئله‌ی اصلی، توجه به پارامترهای مهم در انتخاب است. برای مثال همواره توصیه می‌شود در کنار هر انتخابی که دارید، حتماً بیت کوین و اتریوم را به عنوان ارزهایی مطمئن در نظر داشته باشید.

تصور کنید شما اخیراً متوجه شده‌اید که یک ارز پتانسیل رشد چند برابری را در بازه‌ی زمانی کوتاهی دارد. اما این احتمال را نیز می‌دهید که شرایط عکس پیش بینی شما رخ دهد. ریسک شما در سرمایه‌گذاری بر روی این ارز، می‌تواند سود قابل توجهی نصیب‌تان کند. اما اگر بخواهید هم این احتمال موفقیت را داشته باشید و هم از ضرر احتمالی جلوگیری کنید، می‌تواند در کنار آن ارز دیجیتالی دیگری با حاشیه‌ی امنیت بیشتری بخرید.

از تمرکز بر روی یک ارز خودداری کنید

سبد تک سهم را شاید بتوان یکی از پر ریسک‌ترین نوع سرمایه‌گذاری دانست. همان‌طور که می‌دانید بازار ارزهای دیجیتال به شرایط مختلفی وابسته است. هر اتفاقی می‌تواند بر قیمت یک ارز دیجیتال تاثیر منفی گذاشته و قیمت آن را در زمانی کوتاه به شدت کاهش دهد.

پس وقتی شما از داشتن چند ارز در سبد خود مطمئن باشید، هم احتمال موفقیت بر روی یکی از این ارزها بالا می‌رود. هم در صورت ضرر در یکی از آن‌ها، بقیه‌ی ارزها قدرت جبران ضررتان را خواهند داشت.

برای مثال شما می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در یک بازه‌ی زمانی، پنج ارز بیت کوین، اتریوم، بایننس کوین، ریپل و تتر را انتخاب کنید. اما توجه کنید که انتخاب ارز نیز در بازه‌های زمانی مختلف به شرایط آن زمان وابسته است. به این دلیل نمی‌توان یک ارز را برای همیشه به عنوان بهترین انتخاب در نظر گرفت. اما چطور می‌توانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم؟

چه رمزهایی را در سبد ارزهای دیجیتال خود قرار دهیم؟

این‌که چه ارزی را می‌توانیم انتخاب کنیم، به مسائل زیادی وابسته است. با در نظر داشتن این شرایط ما می‌توانیم گزینه‌هایی با احتمال سود بالا و امکان ضرر پایین انتخاب کنیم. در سایت‌های آموزشی نظیر آکادمی امید فدوی نکات بسیار مهمی در این حوزه آموخته می‌شود. برخی از مسائلی که باید در این زمینه باید به آن توجه کنید عبارتند از:

  • نکته‌ی اول: چه مدت قصد دارید سرمایه‌تان را در ارز مورد نظر حفظ کنید؟ این بسیار مهم است که بدانید مدت زمانی که برای سرمایه‌گذاری در نظر دارید؟ آیا قصد دارید ارزهایی را خریده و هولد کنید؟ یا می‌خواهید در بازه‌ای کوتاه نسبت به خرید و فروش ترید کردن ارزها اقدام کنید؟
  • نکته‌ی دوم: آیا زمان خرید و فروش پیوسته و ترید کردن را دارید؟ آیا توانایی این را دارید که بازار تمام ارزهایی را که انتخاب کرده‌اید رصد کنید و در زمان مناسب نسبت به خروج از هر یک از آن‌ها و ورود به ارزی جدید اقدام کنید؟
  • نکته‌ی سوم: آیا می‌توانید نمودارها و وضعیت ارزها را تحلیل و بررسی کنید؟ تا چه اندازه به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال مسلط هستید؟
  • نکته‌ی چهارم: اگر به علم تحلیل مسلط نیستید، آیا می‌توانید مرجعی مناسب را برای یادگیری آن پیدا کنید؟
  • نکته‌ی پنجم: در صورتی که زمان کافی برای یادگیری مهارت‌های لازم را ندارید، آیا می‌توانید مرجعی را برای دریافت سیگنال‌ها و مشاوره تلفنی بیت کوین و سایر ارزها پیدا کنید؟
  • نکته‌ی ششم: آیا کار کردن با صرافی‌ها را بلدید؟ نحوه کار با نوبیتکس یا دیگر صرافی‌های ایرانی را چگونه و از چه طریقی می‌خواهید یاد بگیرید؟

با پرسیدن این سوال‌ها و پاسخ به آن‌ها همواره مسیر پیش رویتان را به می‌توانید به روشنی ببینید. اگر به این سوال‌ها پاسخ دهید خواهید دید که تعداد ارزها در افزایش تمرکز و بهره‌وری شما نقش مهم خواهد داشت.

راهنمای انتخاب سبد مناسب سهام

در این قسمت به نکاتی اشاره خواهیم کرد که دانستن آن‌ها در موفقیت شما تاثیر بیشتری خواهند گذاشت. پیش از هر چیزی بهتر است بدانید نباید بی‌گدار به آن بزنید. اگر اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید، حتماً نسبت به دریافت آموزش‌های استاندارد و مناسب اقدام کنید. در قدم دوم بهتر است بدانید چیزی که در انتظار شماست، همواره سود و سود و سود نیست.

پس به خود این قول را بدهید تا در صورت تجربه‌ی ضرر احساساتی نشوید و انتخاب‌های عجولانه‌ای برای جبران نداشته باشید.

اصل اول: تعداد ارزها در سبد بسیار مهم است. این درست است که ما می‌گوییم تنوع سهام امری بسیار مفید و حیاتی‌ست. اما زیاد از حد بودن این مسئله خود می‌تواند منجر به ضرر شما شود. چرا؟ چون اگر شما ارزهای زیادی را انتخاب کنید، توجه به تغییرات همه‌ی آن‌ها غیرممکن خواهد بود. شما نمی‌توانید هم‌زمان بازار بیست ارز را رصد کنید و در صورت نیاز و در مواقع اضطراری خرید یا خروج به‌موقعی داشته باشید.

اصل دوم: در انتخاب ارز تنها به نظرات غیرکارشناسانه‌ی افراد در شبکه‌های اجتماعی توجه نکنید. تحلیل ارزهای دیجیتال کار آن‌چنان ساده‌ای نیست. به همین دلیل اگر گاهی می‌بینید جو روانی بازار باعث هجوم برخی افراد به سمت یک ارز خاص می‌شود، لزومی ندارد شما نیز با موج همراه شوید.

اصل سوم: یک راهنما و مشاور خوب می‌توانید در ابتدای مسیر بسیار ارزشمند باشد. شما به عنوان فردی که به تازگی شروع به سبدچینی می‌کنید، طبیعی‌ست که اطلاعات کمی در این خصوص داشته باشید. از این رو بسیار مهم است که از مشاوره تلفنی بیت کوین یا راهنمایی‌ها و سیگنال‌های منابع معتبر استفاده کنید. هم‌چنین دریافت آموزش از مجموعه‌ی خوش‌سابقه‌ای هم‌چون آکادمی امید فدوی نیز می‌تواند انتخابی درست برای شروع مسیر کسب درآمد از ارزهای دیجیتال باشد.