بازاریاب ها ادعا می کنند اکستندر، پمپ وکیوم، قرص ها و لوسیون ها می توانند اندازه آلت تناسلی در مردان را افزایش دهند، اما آیا روش های بزرگ شدن آلت تناسلی مردان واقعا موثر است؟ اندازه آلت تناسلی مرد منبع اضطراب شایع در بین آنها محسوب می شود و این صنعت تبلیغ کمک به رشد آلت تناسلی مردانه یا تقویت میل جنسی مردان چند میلیون دلار سود از اضطراب آقایان برای صاحبان آن به همراه داشته است. به گزارش مدیکال نیوزتودی، این مقاله به بررسی اثربخشی و عوارض جانبی روش های بزرگ شدن آلت تناسلی مرد می پردازد، همچنین در مورد طول آلت تناسلی و در مواردی که ممکن است فردی مایل به مراجعه به پزشک خود باشد، توضیح می دهد.

آیا شخصی می تواند اندازه آلت تناسلی خود را افزایش دهد؟

اکثر افرادی که درمان های بزرگ شدن آلت تناسلی مردان را در نظر می گیرند آلت تناسلی در اندازه طبیعی دارند به این معنی که اندازه آن برای فعالیت جنسی و ادرار مناسب است. تولیدکنندگان ادعا می کنند محصولات آنها از جمله قرص ها، کرم ها و دستگاه های کششی می توانند طول آلت تناسلی را افزایش دهند، برخی افراد هم گزینه جراحی را انتخاب می کنند. با این حال، بنیاد مراقبت از اورولوژی اذعان می دارد تقریبا هیچ یک از این روش ها موثر نیستند. ما در زیر به شواهد روش های مختلف بزرگ شدن طول آلت تناسلی مردان نگاه می کنیم:

دستگاه های کششی برای افزایش طول آلت تناسلی

دستگاه های کششی با کشش بافت آلت تناسلی مرد طول آلت را افزایش می دهند. یک فرد یک وزنه یا قاب کششی کوچک را روی آلت تناسلی در حالت شل قرار می دهد تا به آرامی بلند شود. بر اساس یک بررسی علمی از سال 2010 ، افزایش دهنده های طول آلت تناسلی مرد تنها روش مبتنی بر شواهد برای افزایش طول آلت تناسلی است. چندین مطالعه اثرات دستگاه های کششی را بررسی کرده اند که نتایج متفاوتی دارند. برخی از نتایج نشان می دهد دستگاه ها می توانند آلت تناسلی مرد را به اندازه یک تا 3 سانتی متر افزایش دهد. در بیشتر این آزمایش ها، شرکت کنندگان دستگاه ها را بین 4 تا 6 ساعت در روز استفاده می کردند و در آزمایش دیگری دستگا ها 9 ساعت در روز استفاده می شده است، همچنین محققان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا استفاده از دستگاه های کششی قبل یا بعد از عمل جراحی آلت می تواند نتایج را بهبود بخشد یا خیر. شواهد مربوط به دستگاه های کششی محدود است. تعیین ایمنی و اثربخشی آنها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد و بنیاد مراقبت از ارولوژی در حال حاضر استفاده از آنها را تایید نمی کند.

بیشتر بخوانید: چگونه گوش های خود را تمیز کنیم؟

پمپ وکیوم

در استفاده از پمپ وکیوم آقایان لوله پلاستیکی یا شیشه ای را روی آلت خود قرار می دهند، سپس با استفاده از تلنبه دستی یا برقی پمپ می کنند تا خون برای نعوظ وارد آلت شود. هنگامی که نعوظ رخ داد حلقه پلاستیکی متناسب با سایز آلت خود را به دور قاعده آلت می اندازند. این امر با قرار دادن خون در آلت به حفظ نعوظ کمک می کند. این نعوظ به طور نرمال به اندازه کافی جهت انجام رابطه طول خواهد کشید. زمانی که از دستگاه استفاده می کنند به احتمال زیاد 2 تا 3 دقیقه طول خواهد کشید. حلقه پلاستیکی در قاعده آلت را نباید بیش از 30 دقیقه قرار دهید زیرا با قطع جریان خون به آلت آسیب می رساند. مردان به طور معمول از پمپ وکیوم برای درمان ناتوانی جنسی یا اختلال نعوظ استفاده می کنند، اما هیچ شواهد علمی قوی نشان نمی دهد که می تواند طول آلت تناسلی را نیز افزایش دهد.

قرص و لوسیون

بسیاری از قرص ها و کرم های مختلف نویدبخش افزایش طول آلت تناسلی مردان هستند. آنها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، گیاهان یا هورمون های مختلف هستند، اما هیچ شواهد علمی قوی مبنی بر تاثیر آنها روی افزایش طول آلت تناسلی وجود ندارد.

جراحی آلت تناسلی مرد

جراحی بزرگ شدن آلت تناسلی مرد دو نوع اصلی دارد. افزایش طول آلت تناسلی شامل تزریق سلول های چربی به آلت تناسلی با هدف افزایش طول یا عرض آلت تناسلی انجام می شود. این روش خطراتی را به همراه دارد که از عوارض جانبی آن می توان به تورم و کجی آلت تناسلی اشاره کرد حتی در صورت بروز عارضه جانبی شدید در برخی موارد نیاز به برداشتن آلت تناسلی است.

روش دیگر تقویت آلت تناسلی شامل پیوند سلول های چربی از سایر نقاط بدن روی آلت تناسلی است. این روش کمتر تهاجمی است و به طور متوسط ​​2.39 تا 2.65 سانتی متر بعد از 12 ماه به طول آلت اضافه می کند. با این حال، این اندام می تواند در مدت یک سال بعد از عمل 20 تا 80 درصد از حجم جدید خود را از دست بدهد، بنابراین احتمال می رود افراد برای دستیابی به نتیجه مطلوب به چندین عمل جراحی دیگر نیاز داشته باشند. دومین نوع اصلی جراحی ترشح رباط تعلیقی است. این رباط آلت تناسلی مرد را به ناحیه شرمگاه لنگر می اندازد و هنگام نعوظ پشتیبانی می کند. اگر یک جراح رباط را برش دهد این امر باعث تغییر زاویه آلت تناسلی می شود که می تواند آن را بلندتر نشان دهد. به طور متوسط آزاد شدن رباط های تعلیقی می تواند طول آلت تناسلی شل شده را بین 1 تا 3 سانتی متر افزایش دهد، اما میزان رضایت بیمار و همسر وی کم است زیرا عدم پشتیبانی هنگام نعوظ می تواند دخول را سخت کند. مانند بنیاد مراقبت از ارولوژی، انجمن اورولوژی آمریکا نیز اظهار می دارد جراحی افزایش طول آلت تناسلی مردان گزینه ایمن و موثری نیست.

اندازه متوسط طول ​​آلت تناسلی مرد

آلت تناسلی مرد در هر شکل و اندازه ای است و می تواند به طور قابل توجهی نیز متفاوت باشد. یک مطالعه در سال 2014 که شامل 15 هزار و 521 مرد از سراسر جهان بود، تعیین کرد:

نویسندگان این مطالعه تخمین زده اند 5 درصد مردان دارای آلت تناسلی نعوظ بیش از 16 سانتی متر هستند. در 5 درصد دیگر آلت تناسلی ایستاده کوتاه تر از حدود 10 سانتی متر است.

چه زمانی جراحی گزینه لازم است؟

جامعه پزشکی تنها درصورتی که فردی به بیماری میکروپنیس مبتلا باشد جراحی را ضروری می داند. این اصطلاح آلت تناسلی مردی را توصیف می کند که هنگام کشش 7.5 سانتی متر یا کوتاه تر باشد.

خطرات و عوارض بزرگ شدن آلت تناسلی مرد

جراحی بزرگ شدن آلت تناسلی عوارض جانبی مختلفی از جمله تورم و عفونت ایجاد می کند. این موارد می توانند آنقدر شدید باشند که نیاز به برداشتن آلت تناسلی مرد باشد، همچنین جراحی باعث اختلال در نعوظ می شود. علاوه بر این، استفاده بیش از حد از پمپ وکیوم نیز می تواند به بافت آلت تناسلی آسیب برساند که منجر به ضعف نعوظ می شود.

نکاتی برای بهبود زندگی جنسی

احساسات منفی در مورد طول آلت تناسلی می تواند لذت فرد را در رابطه جنسی مهار کند. بیشتر روش های بزرگ شدن آلت تناسلی آقایان موثر نیستند، اما مشاوره می تواند با تقویت اعتماد به نفس و اصلاح ایده های تحریف شده مربوط به تصویر بدن به فرد کمک کند. سایر نکات مهم شامل اصلاح موی زائد است که می تواند آلت تناسلی مرد را بزرگتر نشان دهد، همچنین چاقی شکمی نیز می تواند آلت تناسلی را کوچک تر نشان دهد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

فرد مبتلا به بیماری به نام اختلال بدشکلی هراسی می تواند با مراجعه به مختصص از مشورت با وی بهره مند شود. دو نوع اختلال وجود دارد، اما هر دو گروه به طور مداوم از اندازه آلت تناسلی خود گلایه دارند و افراد دیگر را بهتر از خود در این زمینه می دانند. این عارضه می تواند به احساس افسردگی، اضطراب جنسی و اختلال عملکرد جنسی منجر شود. برخی از افراد مبتلا به این اختلال به سختی می توانند نعوظ خود را حفظ کنند و از عدم رضایت جنسی برخوردارند. اختلال بدشکلی هراسی مشغله ای فرسایشی را توصیف می کند که فرد از نظر ظاهری نقص دارد.

اضطراب آلت تناسلی کوچک (SPA)

افراد مبتلا به این بیماری اغلب چنان نگران هستند که دیگران آلت تناسلی آنها را کوچک توصیف می کنند و به همین دلیل آنها نمی توانند حتی در مقابل دیگران لباس خود را عوض کنند.

خلاصه

بسیاری از مردان از طول آلت تناسلی خود مضطرب هستند و این به بازار داغ برای محصولات و تکنیک های افزایش دهند طول آلت تناسلی دامن زده است. با این حال، شواهد محدود نشان می دهد هر یک از این روش ها موثر هستند و بسیاری از آنها حتی خطرات جدی دارند. هر فردی که در مورد طول آلت تناسلی خود نگران است بهتر است با متخصص یا درمانگر جنسی و سکس تراپ صحبت کند.

مترجم: الهه زارعی