یکی از مهم ترین تصمیماتی که هر فرد در زندگی با آن رو به رو می شود انتخاب همسر می باشد، زیرا پایه و اساس داشتن یک زندگی موفق و ناموفق، شریک زندگی می باشد.

در ازدواج و انتخاب همسر باید بعدهای روحی، فردی، روانی، اجتماعی را مورد بررسی قرار دهید و بعد از آن تصمیم به ازدواج بگیرید.

هر انسانی برای ازدواج، تشکیل زندگی مشترک و خانواده دلایل خودش را داردکه عبارت اند از آرامش، برطرف کردن نیاز های مالی، نیاز به حفاظت، نیاز به عشق و دوست داشتن، فرار از تنهایی و برطرف کردن نیاز های جنسی است.

برای این که ازدواج موفقی داشته باشید باید همه جنبه های ازدواج را به خوبی بشناسید و زمانی که از هدف خود به خوبی مطمئن شدید تصمیم به ازدواج و انتخاب همسر بگیرید.

به یاد داشته باشید که هیچ انسانی کامل نیست و هر کس ویژگی ها و اخلاقیات خوب و بد دارد، اما بعضی از ویژگی ها بسیار خطرناک و منفی هستند و نمی توان به راحتی از کنار آن ها گذشت.

ویژگی های افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند از نظر دکتر یاسر دادخواه بیان شده است تا اگر فردی چنین ویژگی هایی دارد باید در رابطه خود دقت بیشتر داشته باشید و حتی زیر نظر مشاوره در مورد آن تجدید نظر کنید.

  • افرادی که زود از کوره در می روند

همه افراد ممکن است در زندگی مشکلاتی داشته باشند که راه حل آن را نمی دانند در این صورت عصبی می شوند که یک نوع خشم طبیعی می باشد و بسیاری از ما آن را تجربه کرده ایم.

اما بسیاری از افراد هستند که به شدت عصبانی می شود و به طور وحشتناکی از کوره در می روند به طوری که نمی توانند خشم خود را کنترل کنند.

این نوع خشم غیر عادی است به همین دلیل زندگی کردن با افرادی که زود از کوره در می روند و به طور وحشتناک خشمگین می شوند بسیار دردناک می باشد.

زندگی کردن با فردی که به شدت عصبانی می شود ممکن است خسته و آزده کننده باشد، زیرا در طول زندگی باید حواستان به همسرتان باشد که او را عصبانی نکنید و کاری انجام ندهید که او راضی نباشد بنابراین کنترل این افراد بسیار سخت می باشد و باید در زندگی تمام انرژی خود را برای عصبانی نکردن فرد کنار بگذارید.

قبل از ازدواج موضوع خشم را جدی بگیرید و اگر متوجه شدید که طرف مقابلتان قادر به کنترل خشم و عصبانیت نمی باشد با او ازدواج نکنید، زیرا در آینده مشکلاتی برای شما به وجود می آید و ممکن است همسرتان در هنگام عصبانیت به شما آسیب وارد کند.

البته می تواند با درمان پرخاشگری و خشم از نوروفیدبک کمک بگیرید.

  • افرادی که به طور افراطی از مواد مخدر و الکل استفاده می کنند

افرادی که از مواد مخدر و الکل استفاده می کنند برای ازدواج گزینه مناسبی نیستند زیرا آن ها برای فرار از مشکلات به سمت مواد و الکل کشیده شده اند و به همین دلیل از آن ها استفاده می کنند.

اگر تصمیم دارید با یک فرد معتاد ازدواج کنید، در زندگی با مشکلاتی بسیاری رو به رو خواهید شد و ممکن است زندگی موفقی نداشته باشید و سرانجام زندگی تان به طلاق کشیده شود.

دختران هنگامی که عاشق می شوند خیال می کنند که اعتیاد مسئله مهمی نمی باشد و بعد از ازدواج آن ها می توانند فرد را ترک دهند و او را درمان کنند و با این امید ازدواج می کنند، اما در زندگی با مشکلاتی بسیاری رو به رو می شوند و زندگی آن ها آسیب های بسیاری می بیند.

  • افرادی که عادت به تعیین تکلیف دارند

افراد ویژگی های مختلفی دارند، بسیاری از آن ها زیر بار مسئولیت نمی روند و شانه خالی می کنند، این افراد هنگامی که می خواهند تصمیمی بگیرند هراسان می شوند و قادر به قبول کردن مسئولیت زندگی نیستند، اما برخی دیگر نقطه مقابل این افراد هستند و می خواهند دیگران را هم به کنترل خود در آورند و هر چیزی که در اطراف آن ها است را تحت نظارت و کنترل خود داشته باشند.

افرادی که بر همه چیزی تسلط دارند، به راحتی برای دیگران تعیین و تکلیف می کنند و هر کاری را انجام می دهند تا همه چیز را به کنترل خود در آورند، این افراد به همه چیز نظارت داشته و حس مالیکت قوی بر اطرافشان دارند، شخصیت آن ها حسود است و به راحتی نمی توانند ابراز علاقه کنند.

  • افرادی که بی مسئولیت هستند

افرادی که بی مسئولیت هستند توانایی تصمیم گیری و مسئولیت پذیری را ندارند و اگر در زندگی با مشکلاتی رو به رو شوند دیگران را مسئول اشتباهات و زندگی خود می دانند. هنگامی که با این افراد رو به رو می شوید داستان های بسیاری از این که مورد ظلم و اذیت دیگران قرار گرفته اند برای شما تعریف می کنند و همیشه خودشان را بی گناه جلوه می دهند.

مراقب باشید با این افراد ازدواج نکنید زیرا آن ها قدرت تصمیم گیری ندارند و نمی توانند زندگی شان را مدیریت کنند و به همین دلیل زندگی را به کام دیگران تلخ می کنند.

این افراد هنگامی که مشکلی دارند دیگران را به خاطر مشکلات خود سرزنش می کنند و خودشان را در برابر آن مشکل بی تفاوت و بی گناه نشان می دهند.

  • افرادی که در بیان احساسات ناتوان هستند

افرادی که توانایی ابراز احساسات و محبت را ندارد، قادر نخواهد بود به شریک زندگی خود محبت کند و زندگی با این افراد با مشکلاتی رو به رو خواهد شد زیرا آن ها ابراز احساسات را کاری بیهوده و بی معنی می دانند و از بروز احساساتی مانند هیجان، ترس و دیگر احساسات می ترسند.

این افراد به دلیل محبت نکردن در زندگی مشترک برای خود مشکلاتی را به وجود می آورند و نمی توانند ارتباط احساسی و عاطفی با همسرشان و فرزندان برقرار کنند و در نتیجه یک خلا عاطفی بزرگ در زندگی برای آن ها به وجود می آید که مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

  • افرادی که مشکل جنسی دارند

اختلالات جنسی حوزه گسترده ای دارد که در ادامه برخی از این مشکلات را بیان می کنیم.

بیماری های جنسی از طریق رابطه جنسی منتقل می شود و کسی که این بیماری را دارد، می تواند آن را به دیگران انتقال دهد، عامل اصلی این بیماری باکتری و ویروس می باشد.

تست آمادگی ازدواج به شما پیشنهاد می شود.

سوالات متداول

1-چه افرادی که برای ازدواج مناسب نیستند؟

برخی از افراد برای ازدواج مناسب نیستند و زندگی با آن ها دشوار است از جمله ویژگی این افراد می توان به اعتیاد، پرخاشگری، عدم توانایی در بروز احساسات و غیره اشاره کرد.

2-آیا افراد بی مسئولیت را می توان برای ازدواج انتخاب کرد؟

باید بدانید افرادی که مسئولیت پذیر نیستند نمی توانند بار زندگی را به دوش بکشند و آن ها برای ازدواج مناسب نیستند و اگر با آن ها ازدواج کنید ممکن است با مشکلاتی در زندگی رو به رو شوید

3-آیا می توان با افرادی که عادت به تعیین تکلیف کردن دارند، ازدواج کرد؟

بسیاری از اشخاص توانایی سازگاری با افرادی که عادت به دستور دادن و تعیین تکلیف کردن دارند را ندارند و به همین دلیل مشکلاتی ممکن است برای آن ها به وجود بیاید. بنابراین ازدواج با این افراد توصیه نمی شود.