یکی از موضوعاتی که امروزه در میان جوامع دیده می‌شود، مشکل چاقی و اضافه وزن است. این موضوع دلایل گوناگونی دارد که می‌توان به تغذیه نامناسب، خوردن فست و فود، نداشتن تحرک، ورزش نکردن و … اشاره کرد. از طرفی این موضوع سبب نارضایتی بسیاری از افراد شده است و آن‌ها به دنبال راه‌هایی برای لاغری هستند که لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی از جمله این راه‌ها به حساب می‌آیند که بسیاری از افراد به انجام آن‌ها می‌پردازند. حال در ادامه به بررسی چگونگی عمل لیپوماتیک و عمل ابدومینوپلاستی می‌پردازیم تا به طور کامل با آن‌ها آشنا شوید.

لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک یا Power Assisted Liposuction که اختصارا آن را PAL نیز می‌گویند، یک نوع لیپوساکشن به حساب می‌آید که از طریق ارتعاشات صورت می‌گیرد. شیوه انجام آن به این صورت است که در ابتدا یک نیرو مکانیکی الکتریکی وارد می‌شود که این نیرو مسبب ارتعاش کانول خواهد بود. سپس کانول در لایه‌های چربی حرکت می‌کند و بافت‌های این بخش را نرم و خرد می‌کند. پس از آنکه بافت‌ها نرم و خرد شدند با استفاده از مکش تخلیه می‌شوند. به نوعی باید گفت عمل لیپوماتیک برای حذف و خارج کردن چربی‌های اضافه که زیر پوست وجود دارد، انجام می‌شود.

باید متذکر شد که لیپوماتیک شرایطی را فراهم می‌آورد که 12 لیتر چربی از بدن خارج شود. خروج چربی‌ها از بدن تاثیر و ماندگاری بیشتری نسبت به دیگر شیوه‌های جراحی لاغری دارد. همچنین از آنجایی که این عمل با ارتعاش انجام می‌شود و سپس چربی‌ها از بدن خارج می‌شوند، آسیبی به شکم، باسن، پاها، بازوها و دیگر نقاط بدن وارد نمی‌شود. از طرفی برای ورود کانولا یک سوراخ کوچک به اندازه 2 میلی‌متر بر روی پوست ایجاد می‌شود که پس از انجام عمل این سوراخ بخیه زده می‌شود و به دلیل آنکه بخیه جذبی است، به مرور زمان دیگری آثاری از این عمل مشاهده نخواهد شد.

انواع لیپوماتیک

Power Assisted Liposuction از جمله عمل‌هایی به حساب می‌آید که در انواع گوناگون انجام می‌شود. منظور از انواع عمل لیپوماتیک، مناطق گوناگونی که در معرض عمل قرار می‌گیرند، است. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم تا با انواع این عمل آشنا شوید.

  • لیپوماتیک شکم و پهلو

یکی از شایع‌ترین حالت چاقی را می‌توان مربوط به شکم و پهلو دانست. این نوع از چاقی دلایل گوناگونی دارد که می‌توان به سابقه چاقی، بارداری، زایمان، کاهش وزن و موارد دیگر اشاره کرد. از همین جهت این دست از افراد برای آنکه از شر چربی‌های ایجاد شده در ناحیه شکم و پلو راحت شوند، به انجام عمل لیپوماتیک می‌پردازند.

این عمل با بیهوشی Thommescent صورت می‌گیرد، یعنی فرد در زمان انجام عمل کاملا هوشیاری دارد و می‌تواند بدن خود را به حرکت درآورد. انجام این عمل نیز با کانولا و ارتعاشات فیزیکی انجام می‌شود. فرد در این شیوه از عمل، چربی به نسبت زیادی را از دست می‌دهد و اگر شکم و پهلو بزرگ بوده باشد، کوچک می‌شود و اگر پهلو و شکم کوچک باشد، به شکمی صاف و تخت دست پیدا خواهد کرد.

  • لیپوماتیک بازو

شل شدن بازوها از جمله مشکل‌هایی به حساب می‌آید که به دلیل افزایش سن، افزایش وزن و یا تجمع چربی در این بخش اتفاق می‌افتد. باید متذکر شد که شل شدن بازوها بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود و از آنجایی که می‌تواند بر زیبایی تاثیر داشته باشد، بسیاری از افراد به دنبال برطرف کردن این مشکل هستند. لیپوماتیک بازو از جمله اقداماتی به حساب می‌آید که پرداختن به آن این مشکل را حل می‌کند. در این نوع از عمل نیز از کانولا استفاده شده و چربی‌های اضافی تخلیه می‌شوند. پس از خارج شدن چربی‌ها عمل لیفتینگ نیز صورت می‌گیرد و بازو شما دوباره فرم خود را پیدا می‌کنند.

  • لیپوماتیک بازو

یکی از موضوعاتی که در عمل لیپوماتیک دیده می‌شود و جالب به نظر می‌رسد، این است که امکان تزریق چربی‌های برداشته شده از شکم به باسن وجود دارد. از همین جهت شاهد آن هستیم که بسیاری از افراد چربی‌های شکم و پهلو خود را تخلیه کنند و سپس آن‌ها را به باسن خود تزریق کنند. دقت داشته باشید که پس از تزریق چربی به باسن مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز است که این مراقبت‌ها توسط پزشک به اطلاع شما خواهد رسید.

  • لیپوماتیک غبغب

چربی‌های اضافه‌ای که زیر چانه و گردن دیده می‌شوند، در ظاهر شما تاثیر منفی خواهند گذاشت. از همین جهت بسیاری از افراد با انجام لیپوماتیک غبغب این مشکل را برطرف می‌کنند. این عمل با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد و 45 دقیقه به طول می‌انجامد. این شیوه از جراحی با استفاده از یک ویبراتور سه‌بعدی انجام می‌شود که با استفاده از آن چربی‌ها در ابتدا شکسته می‌شود و سپس چربی‌های شکسته شده از طریق لوله‌های کوچک تخلیه می‌شوند.

  • لیپوماتیک ران

ران از جمله قسمت‌هایی به حساب می‌آید که چاقی آن آزاردهنده است و لاغر کردن آن به‌آسانی که فکر می‌کنید نیست؛ از همین جهت بسیاری از افراد به انجام لیپوماتیک ران می‌پردازند. در این عمل چربی‌های اضافه‌ای که در این ناحیه تجمع پیدا می‌کنند تخلیه می‌شوند. انجام این عمل با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد و هیچ درد و سختی برای فرد وجود نخواهد داشت. البته باید متذکر شد که اگر رژیم غذایی به درستی رعایت نشود، دوباره همان شرایط قبل بر خواهد گشت.

ابدومینوپلاستی چیست؟

عمل ابدومینوپلاستی یکی دیگر از جراحی‌هایی به حساب می‌آید که در آن به برداشتن پوست و چربی شکم پرداخته می‌شود. بسیاری از افراد پس از بارداری، کاهش وزن و یا افزایش سن با مشکل شکم مواجه می‌شوند، به طوری که در این ناحیه چربی‌های اضافه جمع می‌شوند و ظاهر ناخوشایندی را به وجود می‌آورند. از همین جهت افراد به انجام  ابدومینوپلاستی می‌پردازند. باید متذکر شد که انجام این عمل نیازمند توجه به برخی از نکات است و باید به تمام آن‌ها توجه شود.

چگونگی انجام عمل ابدومینوپلاستی

این شیوه از جراحی با بیهوشی عمومی همراه است و جراح در طی عمل برش‌هایی را بالای استخوان قسمت شرمگاهی و درست از جایی که مو بخش شرمگاهی روییده است، ایجاد می‌کند. سپس از برش‌های ایجاد شده پوست و چربی‌های اضافه که تا زیر قفسه سینه قرار دارد را تخلیه می‌کند. باید متذکر شد که برای برداشت پوست، یک برش در اطراف ناف ایجاد می‌شود تا پوست شکم با این کار شل شود.

همچنین باید بدانید که پزشک در زیر برش‌هایی که ایجاد کرده است، یک یا دو زه کش قرار می‌دهد که این کار برای تخلیه مایعات است. این زه‌کش‌ها از طریق برش‌هایی که بالای نقطه شرمگاهی ایجادشده‌اند قرار می‌گیرند و به تخلیه مایعی که از جای بخیه‌های خارج می‌شود، کمک می‌کند.

شاید برای شما سوال پیش آید که آیا نتیجه این عمل ماندگار است یا از بین می‌رود؟ باید متذکر شد که عمل ابدومینوپلاستی از جمله شیوه‌هایی به حساب می‌آید که نتیجه آن برای سال‌ها ماندگار است و اگر برای مثال پس از آن بارداری یا افزایش وزن نداشته باشید، می‌توان گفت این عمل بازگشتی ندارد.

هزینه لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی

یکی از موضوعاتی که برای بسیاری از افراد سوال ایجاد می‌کند، مربوط به هزینه لیپوماتیک و هزینه ابدومینوپلاستی است. در رابطه با این موضوع باید گفت امکان اظهار نظر قطعی وجود ندارد؛ چرا که این موضوع به عوامل گوناگونی بستگی دارد. برای مثال می‌توان به دستمزد جراح، هزینه مربوط به بیمارستان و مطب و مواردی از این دست اشاره کرد

آدرس : تهران،خیابان لواسانی غربی،روبروی خیابان شهید آقایی، ساختمان نامی پلاک ۱۱۸،طبقه۷

تلفن تماس : ۰۲۱۲۶۶۵۹۲۷۱

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت دکتر علی اصغر صلاحی مراجعه کنید