روغن های ضروری به روش های مختلفی مانند تقطیر یا تبخیر از گیاهان استخراج می شوند. در حالی که این روغن ها بیشتر به دلیل عطر و بویشان شهرت دارند، اما خواص شیمیایی آنها برای سلامتی نیز مفید است. از مدت ها قبل به دلیل اثر بخشی و خطر کم عوارض جانبی از روغن های ضروری در داروهای جایگزین، شرقی و هومیوپاتی استفاده می شده است. به گزارش هلث لاین، یکی از مزایای برخی روغن های ضروری بهبود سلامت مو است که می توانند در رشد مو تا کمک به قدرت و درخشش آن کمک کنند.

روغن های ضروری و گیاهی برای مو

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس رشد مو را سرعت می بخشد. محققان در یک مطالعه در فاز حیوانی دریافتند روغن اسطوخودوس دارای خواصی است که باعث رشد سلول ها و کاهش استرس می شود، همچنین این روغن قادر به رشد سریع تر مو در موش ها شده است. روغن اسطوخودوس دارای خواص ضدمیکروبی و ضدباکتری است که سلامت پوست سر را بهبود می بخشد. چندین قطره روغن اسطوخودوس را در 3 قاشق غذاخوری روغن حامل مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید و آن را مستقیم به پوست سر خود بمالید. حداقل 10 دقیقه قبل از شستشو و شامپو زدن آن را استفاده کنید این کار را می توانید چند بار در هفته انجام دهید.

روغن نعناع

روغن نعناع هنگامی که گردش خون در ناحیه مورد استفاده را افزایش می دهد احساس خنکی و گزگز ایجاد می کند. این امر می تواند به رشد مو در مرحله آناژن یا در حال رشد کمک کند. یک مطالعه نشان می دهد روغن نعناع فلفلی هنگام استفاده روی موش ها تعداد فولیکول ها، عمق فولیکول ها و رشد کلی موها را افزایش داده است. 2 قطره روغن ضروری نعناع را با روغن حامل انتخابی خود مخلوط کنید. قبل از شستشوی کامل آن با شامپو و نرم کننده آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و بگذارید 5 دقیقه بماند.

روغن رزماری

اگر می خواهید هم ضخامت مو و هم رشد آن را بهبود ببخشید روغن رزماری به لطف توانایی در تولید سلول ها انتخاب خوبی است. بر اساس یک مطالعه روغن رزماری و ماینوکسیدیل، یک درمان رایج برای رشد مو، اما با خارش پوست سر کمتر به عنوان یک عارضه جانبی عمل می کنند. چندین قطره روغن رزماری را با روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید و آن را روی پوست سر خود بمالید. قبل از شستن با شامپو حداقل 10 دقیقه بگذارید روی آن بماند این کار را برای دریافت بهترین نتیجه 2 بار در هفته انجام دهید.

روغن ضروری چوب درخت سرو

روغن ضروری چوب درخت سرو با ایجاد تعادل در غدد تولید روغن در پوست سر باعث رشد و کاهش ریزش مو می شود، همچنین این ماده دارای خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی است که شرایط مختلفی را که منجر به ایجاد شوره یا ریزش مو می شوند را درمان می کند. عصاره چوب درخت سرو در مخلوطی با اسطوخودوس و رزماری باعث کاهش ریزش مو در مبتلایان به آلوپسی آره آتا می شود. چند قطره روغن ضروری چوب درخت سرو را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل دلخواه مخلوط کنید آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و قبل از شستشو به مدت 10 دقیقه بگذارید تا روی آن بماند.

روغن ضروری گیاه علف لیمو

شوره سر یک بیماری شایع است و داشتن پوست سر سالم و بدون پوسته پوسته بخشی مهم از سلامت مو محسوب می شود. روغن گیاه علف لیمو یک درمان موثر برای شوره سر است. نتایج یک مطالعه در سال 2015 نشان می دهد پس از یک هفته باعث کاهش قابل توجه شوره سر می شود. روغن گیاه علف لیمو برای ایجاد شوره سر بیشتر از موادی که روزانه استفاده شود موثر است. روزانه چند قطره به شامپو یا نرم کننده خود اضافه کنید و با آن پوست سر خود را ماساژ دهید.

روغن آویشن

آویشن با تحریک پوست سر و جلوگیری از ریزش مو به رشد آن کمک می کند مانند روغن چوب درخت سرو روغن آویشن نیز در درمان آلوپسی آره آتا مفید است. آویشن به ویژه حتی در بین روغن های ضروری نیز قوی است. قبل از استفاده 2 قطره کوچک از روغن را در 2 قاشق غذاخوری روغن حامل بریزید بگذارید حدود 10 دقیقه روی پوست سر بماند سپس آن را بشویید.

روغن مریم گلی کلاری

روغن مریم گلی حاوی همان لینالیل استات است که باعث می شود در افزایش رشد مو بسیار موثر باشد. این ماده علاوه بر تاثیر روی رشد باعث می شود موها به سختی شکسته شوند. 3 قطره روغن مریم گلی را با نرم کننده مورد علاقه خود یا با یک قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید. اگر به طور روزانه از آن استفاده می کنید بعد از 2 دقیقه آن را بشویید، اما اگر هفته ای یک یا 2 بار از آن استفاده می کنید آن را به مدت 10 دقیقه بگذارید روی سر بماند.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خاصیت پاک کنندگی، ضدباکتری و ضدمیکروبی قدرتمند است. اگر به صورت موضعی استفاده شود فولیکول های مو را براق و رشد مو را افزایش می دهد. روغن های درخت چای غلظت های متفاوتی دارند، بنابراین پیروی از دستورالعمل های سازنده مهم است. برخی از آنها بسیار غلیظ هستند و سایر محصولات در یک کرم یا روغن دیگر استفاده شده است. یک مطالعه در سال 2013 نشان داد مخلوط حاوی روغن درخت چای و ماینوکسیدیل به تنهایی در بهبود رشد مو موثر است اگرچه مطالعات بیشتری پیرامون اثربخشی روغن درخت چای نیاز است، همچنین یک بررسی در سال 2015 نشان داد روغن درخت چای به طور معمول در محصولات ضد شوره نیز استفاده می شود. می توانید 10 قطره روغن ضروری درخت چای را در شامپو یا نرم کننده خود بریزید و به طور روزانه از آن استفاده کنید یا می توانید 3 قطره را با 2 قاشق غذاخوری روغن حامل مخلوط کنید و قبل از آبکشی به مدت 15 دقیقه آن را روی پوست سر بگذارید.

روغن ضروری یلانگ یلانگ

افرادی که مو و پوست چربی دارند باید از مصرف این گزینه پرهیز کنند زیرا این روغن برای گروهی با پوست سر خشک گزینه ایده آلی است زیرا تولید سبوم را تحریک می کند. از آنجا که کمبود چربی و سبوم کافی باعث خشکی و شکننده شدن مو می شود روغن یلانگ یلانگ باعث بهبود بافت و کاهش شکستگی مو می شود. 5 قطره روغن ضروری یلانگ یلانگ را با 2 قاشق غذاخوری روغن گرم مخلوط کنید. آن را روی پوست سر خود ماساژ دهید و سر خود را با یک حوله گرم بپیچید. قبل از شستشو آن را به مدت 30 دقیقه روی پوست سر نگه دارید، این روغن در ترکیبات محصولاتی مانند شامپو یا کرم ها نیز استفاده می شود.

روغن عصاره گیاه دم اسب

روغن گیاه دم اسب، روغن عصاره و نه یک روغن ضروری است. این ماده حاوی سیلیس است که تصور می شود سرعت رشد و استحکام مو را همراه با کاهش شوره سر بهبود می بخشد. در حالی که هیچ مطالعه ای روغن دم اسب را که به صورت موضعی استفاده شده ارزیابی نکرده است یک مطالعه در سال 2015 نشان داد قرص های خوراکی حاوی این روغن رشد و قدرت مو را در زنان دارای موهای کم پشت خود حمایت می کنند، همچنین به عنوان یک درمان موضعی موثر است و شواهد و نظریه ها حاکی از آن است که به تقویت گردش خون در پوست سر کمک می کند و همان مزایای قرص خوراکی را دارد.

خطرات و عوارض احتمالی

بیشترین خطر روغن های ضروری تحریک پوست یا واکنش های آلرژیک است. این امر به ویژه هنگامی رخ می دهد که روغن ضروری مستقیم روی پوست مالیده می شود، بنابراین همیشه باید از روغن حامل برای رقیق کردن آن استفاده کنید. واکنش های آلرژیک بیشتر در افرادی که پوست حساس یا به روغن ضروری حساسیت دارند مشاهده می شود. علائم تحریک پوست شامل موارد زیر است:
درماتیت تماسی
سوزش، ناراحتی یا سوزن سوزن شدن دردناک
قرمزی در ناحیه آسیب دیده
علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:
درماتیت شدید
بثورات تاول دار
تنفس دشوار
تورم زبان یا تنگی گلو
فقط جوانان و بزرگسالان باید از روغن های ضروری برای سلامت موی خود استفاده کنند. اگر فکر می کنید روغن های ضروری می توانند برای کودک شما مفید باشند نخست از پزشک متخصص اطفال درباره بی خطر بودن آن مشورت بگیرید. برای ارزیابی میزان تحریک پذیری به یاد داشته باشید قبل از استفاده کامل مقدار کمی از مخلوط را روی تکه کوچکی از پوست خود آزمایش کنید.

در پایان

روغن های ضروری با کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی با یک قیمت مقرون به صرفه ضمن بهبود سلامت مو استفاده از آنها نیز آسان است. برای بسیاری مخلوط کردن مقداری از آنها با روغن حامل یا شامپو و استفاده مرتب آن روی پوست سر باعث افزایش رشد، قدرت یا درخشندگی مو می شود.

مترجم: الهه زارعی