اورمی یا اوره در خون هنگام آسیب به کلیه ها رخ می دهد، سموم یا مواد زائد بدن که کلیه ها به طور معمول از طریق ادرار دفع می کنند در جریان خون باقی می مانند که این سموم به کراتینین و اوره معروف هستند. اورمی، بیماری جدی که در صورت عدم درمان تهدید کننده زندگی است. به گزارش هلث لاین، اوره در خون علامت اصلی نارسایی کلیه محسوب می شود، همچنین نشانه آخرین مراحل بیماری مزمن کلیه است. جهت تشخیص اورمی آزمایش خون، سنجش BUN، Cr، Na، K و آزمایش ادرار ضروری است.

علائم اورمی یا اوره بالا در خون

در ابتدای بیماری مزمن کلیه احتمال می رود هیچ علائمی مشاهده نشود، اما علائم آن از کمبود آب و کاهش حجم ادرار تا کاهش هوشیاری متغیر است. با این حال، با شروع اورمی کلیه های بسیار آسیب می بینند و علائم زیر را در فرد ایجاد می کند:
خستگی
گرفتگی در پاها
کم اشتهایی یا بی اشتهایی
سردرد
حالت تهوع
استفراغ
مشکل در تمرکز

علل بروز اورمی یا اوره در خون

اورمی در اثر آسیب شدید و به طور معمول جبران ناپذیر به کلیه ها ایجاد می شود که به طور معمول از بیماری های مزمن کلیه است که در آن کلیه ها دیگر قادر به زدودن و دفع مواد زائد از بدن و دفع آنها از طریق ادرار نیستند. در عوض، این مواد زائد و سمی وارد جریان خون می شوند که در مراحل شدید می تواند زندگی فرد را به مخاطره بیندازد. دلایل بیماری مزمن کلیه شامل موارد زیر است:
فشار خون بالا
بیماری کلیه پلی کیستیک
دیابت نوع 1 و 2
التهاب واحدهای فیلتر کننده در کلیه ها به نام گلومرول
التهاب توبول های کلیه و ساختارهای اطراف آنها
پروستات بزرگ شده
برخی از انواع سرطان
سنگ کلیه که برای مدت طولانی دستگاه ادراری را مسدود می کند
عفونت کلیه که عود می کند
گزینه های درمانی اوره در خون
ابتلا به اورمی باعث آسیب به کلیه ها می شود درمان آن از سرم تراپی جهت جبران حجم از دست رفته در مراحل اولیه تا دیالیز در مراحل پیشرفته بیماری است که در مراحل پیشرفته بیماری دیالیز گزینه اصلی درمان اوره در خون است. دیالیز زمانی است که دفع مواد زائد، مایعات اضافی و سموم از جریان خون به جای کلیه ها به طور مصنوعی انجام می شود. دیالیز دو نوع است که عبارتند از:
همودیالیز: با استفاده از دستگاهی مواد زائد و سمی خون شما را تصفیه می کند.
دیالیز صفاقی: یک کاتتر (لوله کوچک) وارد شکم فرد می شود که از طریق آن مایعات و مواد حل شده با خون رد و بدل می شوند. برای از بین بردن مایعات اضافی و رفع مشکلات الکترولیت و از بین بردن سموم در بدن فرد با نارسایی کلیه استفاده می‌شود.
اگر فرد به مرحله نارسایی کلیوی برسد پیوند کلیه یکی دیگر از گزینه های درمانی است. در پیوند، کلیه سالم از فرد اهدا کننده زنده یا فوت شده گرفته شده و در بدن بیمار قرار می گیرد. برای جلوگیری از پس زدن عمل پیوند کلیه به مدت طولانی فرد تحت درمان با داروهای آنتی ریجکشن قرار می گیرد. محققان در حال تحقیق روی آنچه “پزشکی احیا کننده” نامیده می شود، هستند. این نوع درمان ممکن است در آینده به مبتلایان به بیماری کلیوی و اورمی کمک کند. در این روش از سلول هایی استفاده می شود که به بدن در بهبود اندام های خود کمک می کند و احتمال می رود روزی بتواند پیشرفت بیماری کلیه را نیز آهسته کند.

چگونه می توان از بروز اوره در خون جلوگیری کرد؟

اگر فرد در مرحله آخر نارسایی کلیه قرار دارد بهترین روش برای جلوگیری از اورمی انجام درمان های منظم دیالیز است زیرا با این کار مواد زائد و سمی از خون فیلتر می شوند، همچنین باید از خوردن غذاهای سرشار از سدیم، فسفر و پتاسیم پرهیز شود. داشتن رژیم غذایی سالم و ورزش در صورت تایید پزشک به پیشگیری از اورمی کمک می کند. از آنجا که اورمی به علت بیماری شدید و نارسایی کلیه ایجاد می شود سعی کنید در صورت امکان با پیشگیری از بروز بیماری های کلیوی از ابتلا به اورمی جلوگیری کنید. برخی از راه های جلوگیری از بیماری کلیه شامل موارد زیر است:
کنترل دیابت
حفظ فشار خون سالم
اقدامات لازم برای حفظ سلامت قلب و عروق
سیگار نکشیدن
حفظ رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی برای جلوگیری از چاقی
برخی از عوامل خطر مانند سن و سابقه خانوادگی بیماری کلیه وجود دارد که می توانند پیشگیری از بیماری کلیه را دشوارتر کنند. با این حال، انجام هر چه بیشتر اقدامات پیشگیرانه به شما کمک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: خواص و عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان

عوارض وجود اوره در خون

عوارض اورمی شدید است زیرا در صورت عدم درمان با دیالیز یا پیوند باید مورد درمان قرار گیرد و در صورت جواب ندادن این روش های درمانی در نهایت منجر به مرگ می شود. با این حال، حتی هنگامی که فرد تحت دیالیز قرار می گیرد هنوز هم عوارضی وجود دارد که افراد با دیالیز را با سرعت بالاتری از جمعیت عمومی تحت تاثیر قرار می دهد.
مسائل قلبی عروقی
حمله های قلبی به عنوان یک علت مرگ
خارش شدید ناشی از عدم تعادل مواد معدنی
آمیلوئیدوز، یک بیماری نادر است که باعث می شود مفاصل شما دردناک و سفت شوند و مایعات را حفظ کنند

افسردگی

فرد باید در مورد هرگونه عارضه ای که با آن روبرو هست با پزشک خود مشورت کند. پیروی از برنامه درمانی تعیین شده توسط تیم پزشکی می تواند به کاهش یا به احتمال زیاد از بین بردن برخی از این عوارض کمک کند.

چشم انداز

اورمی یک بیماری جدی است و می تواند زندگی فرد را تهدید کند، بنابراین در صورت مشاهد علائمی که تصور می کنید به کلیه شما مربوط می شود به پزشک مراجعه کنید. با آغاز هر چه زودتر روند درمانی شانس بیشتری در پیشگیری از اورمی دارید.

مترجم: الهه زارعی