پولیپ معده، توده هایی از سلول ها هستند که روی پوشش داخلی معده ایجاد می شوند. این نوع پولیپ امری نادر است و به طور معمول هیچ علائم و نشانه ای ندارد و اغلب زمانی تشخیص داده می شوند که برای دلیل دیگری به پزشک مراجعه کرده باشید. اکثر پولیپ های معده سرطانی نمی شوند، اما انواع خاصی از آن خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهند.به گزارش مایوکلینیک، بسته به نوع پولیپ معده درمان شامل برداشتن پولیپ یا کنترل آن برای جلوگیری از بروز هرگونه تغییرات است.

علائم پولیپ معده

پولیپ معده به طور معمول علائم و نشانه ای ندارد، اما با بزرگ شدن پولیپ معده زخم های باز روی سطح آن ایجاد می شود و به ندرت پولیپ دهانه بین معده و روده کوچک را مسدود می کند. علائم و نشانه ها عبارتند از:
درد و حساسیت هنگام فشار دادن شکم
حالت تهوع
مشاهده خون در مدفوع
کم خونی

بیشتر بخوانید: ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای مردان

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر به صورت مداوم خون در مدفوع مشاهده می کنید یا سایر علائم یا نشانه های پولیپ معده را دارید به پزشک مراجعه کنید.

علل بروز پولیپ معده

پولیپ معده در پاسخ به آسیب مخاط داخلی ایجاد می شوند. شایع ترین دلایل پولیپ معده:
التهاب مزمن معده. این بیماری که به عنوان ورم معده نیز شناخته می شود باعث ایجاد پولیپ های پلاستیک و آدنوم می شود. پولیپ های پلاستیک بعید است که سرطانی شوند اگرچه بزرگ تر از 5/2 اینچ معادل 1 سانتی متر خطر بیشتری دارد. آدنوما کمتر شایع، اما از نوع سرطانی است.

بیشتر بخوانید: عوارض عدم درمان اختلال بیش فعالی

پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی. این سندرم نادر و ارثی باعث می شود سلول های خاصی در پوشش داخلی معده نوع خاصی از پولیپ به نام پولیپ های غده فوندیک را تشکیل دهند. هنگامی که با این سندرم در ارتباط باشد پولیپ های غده بنیادی برداشته می شوند زیرا ممکن است سرطانی شوند، پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی نیز باعث آدنوم می شود.
مصرف منظم از برخی داروهای معده. پولیپ های غده بنیادی در میان افرادی که به طور منظم از مهار کننده های پمپ پروتون برای کاهش اسید معده استفاده می کنند رایج است. البته در نظر داشته باشید این پولیپ ها به طور کلی کوچک هستند و جای نگرانی نیست. پولیپ های غده فوندیک با قطر بزرگتر از حدود 5/2 اینچ معادل 1 سانتی متر خطر کمی برای سرطان دارند، بنابراین پزشک قطع مهار کننده های پمپ پروتون یا برداشتن پولیپ یا هر دو گزینه را توصیه کند.

عوامل خطر

عواملی که احتمال ابتلا به پولیپ معده را افزایش می دهد عبارتند از:
سن. پولیپ معده بیشتر در میان افراد در اواسط تا اواخر بزرگسالی مشاهده می شود.
عفونت باکتریایی معده. باکتری های هلیکوباکتر پیلوری یکی از دلایل عمده ورم معده است که به بروز پولیپ های پلاستیک و آدنوم کمک می کند.
پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی. این سندرم نادر و ارثی خطر سرطان روده بزرگ و سایر بیماری ها از جمله پولیپ های معده را افزایش می دهد.
داروهای خاص. استفاده طولانی مدت از مهارکننده های پمپ پروتون که داروهایی هستند که برای درمان بیماری ریفلاکس معده استفاده می شوند با پولیپ های غده بنیادی مرتبط است.

مترجم: الهه زارعی