در حال حاضر همه ما می دانیم رایج ترین علائم مرتبط با کرونا سرماخوردگی، سرفه، تب، از دست دادن بویایی و چشایی است. دانستن علائم رایج باعث می شود به خوبی متوجه شویم چه زمانی باید خودمان را قرنطینه کنیم یا چه موقع آزمایش دهیم. موج جدید کووید-19 مانند یک آتش سوزی در حال گسترش است و علائم آن به طور کامل شبیه موج های قبلی نیست. این ویروس بر سلامت جسمی و روانی فرد تاثیر بگذارد. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا چند علامت جدا از تب و سرماخوردگی وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص آولده شدن به ویروس کمک کند.

سرفه غیرمعمول

سرفه یکی از علائم اصلی کووید-19 بوده، اما سرفه مداوم با صدای متفاوت از سرفه معمول یکی از علائم آن است که حتی ممکن است با سرفه سیگاری اشتباه گرفته شود.

چشم صورتی

بر اساس مطالعه ای که در چین انجام شده چشم صورتی یا التهاب ملتحمه نشانه ای از عفونت کووید-19 است. در صورت چشم صورتی افراد حتی احتمال می رود قرمزی، تورم و آبریزش چشم را نیز تجربه کنند. بسیاری از افراد که به ویروس جدید کرونا آلوده شده اند این علامت را داشتند.

بیشتر بخوانید:آیا کرونا به چشم آسیب می رساند؟

نفس نفس زدن

تنگی نفس، دشواری در تنفس همراه با ناراحتی در قفسه سینه و تپش قلب نیز از جمله این علائم است.

معده درد

بر اساس اظهارات محققان شکایات درباره مشکلات دستگاه گوارش نیز در حال افزایش است. ویروس کرونا بر سیستم تنفسی فوقانی تاثیر می گذارد. یک مطالعه جدید می گوید اسهال، استفراغ، گرفتگی شکم، حالت تهوع و درد نیز از علائم ویروس کرونا است، بنابراین اگر با هرگونه ناراحتی گوارشی مواجه شدید باید تست بدهید.

خستگی

بدن پس از بهبودی از هر بیماری یا عفونت ویروسی مدتی زمان می برد تا بتوانند بر خستگیئ بدن خود غلبه کنند، بنابراین بیماران بهبود یافته مبتلا به کرونا کرونا از خستگی رنج می برند که می تواند تا 6 ماه نیز طول بکشد. مطالعات نشان می دهد تقریبا 63 درصد بیماران پس از شروع نخستین علائم از خستگی، ضعف و درد عضلانی رنج می برند.

مه مغزی

افرادی که به ویروس کووید-19 مبتلا شده اند علائم عصبی را نیز گزارش می دهند. بر اساس یک مطالعه 58 درصد بیماران کووید طولانی مدت علائم مه مغزی یا گیجی ذهنی را گزارش کرده اند. نه تنها این بلکه مسائل عصبی از جمله از دست دادن حافظه و کمبود خواب نیز گزارش شده است.

بیشتر بخوانید:علائم کرونای طولانی مدت در بیماران چیست؟

تپش قلب

بر اساس نتایج یک مطالعه تپش قلب یا احساس داشتن تپش قلب، بال بال زدن و تپش قلب نیز می تواند نشانه ای از عفونت کووید-19 باشد. بر اساس مطالعه منتشر شده در JAMA Cardiology ، 78 درصد بیماران مبتلا به کرونا ادعای درگیری قلبی را داشتند در حالی که 60 درصد التهاب عضله قلب (میوکارد) مداوم داشتند.

از دست دادن بویایی و چشایی

یکی از آزار دهنده ترین علائم کرونا از دست دادن بویایی و چشایی است. از دست دادن عملکردهای حواس آزاردهند و ناامیدکننده است و کنار آمدن با آن سخت است.
مترجم: الهه زارعی