آیا رژیم های مایع به کاهش وزن کمک می کنند

کاهش وزن به همان سادگی که به نظر می رسد نیست. برای رسیدن به اهداف کاهش وزن تلاش، عزم و اراده فوق العاده ای نیاز است. چه در برنامه های ورزشی شدید ثبت نام کرده باشید و چه رژیم غذایی محدودی را آغاز کرده اید باید در این راه برای دریافت نتیجه مورد نظر ثابت قدم باشید. اگر قصد دارید رژیم غذایی مایع بگیرید باید آن را با نهایت دقت و راهنمایی یک متخصص دنبال کنید. گرچه ممکن است ثمره داشته باشد، اما سلامتی را نیز باید در این رژیم مدنظر قرار دهید. به گزارش تایمزسوفاندیا، ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید آیا رژیم های مایع به شما در کاهش وزن کمک می کنند یا خیر.

رژیم مایع چیست؟

رژیم مایع همانطور که از نامش پیداست در آن شما تمام مواد مغذی و کالری خود را به صورت مایع مصرف می کنید. هنگامی که فردی مشکلات شدید هضم دارد یا تحت عمل جراحی قرار گرفته است این نوع رژیم توسط پزشکان به شدت توصیه می شود تا روند بلعیدن را راحت کند یا فشارهای دستگاه گوارش را به حداقل برساند.

چه زمانی باید به رژیم های مایع متوسل شوید؟

در برخی مواقع هنگامی که مشکلات گوارشی را تجربه می کنید و در جویدن یا بلعیدن غذا مشکل دارید رژیم های مایع یک گزینه مطمئن هستند. به همین ترتیب هنگام آماده شدن برای انجام برخی آزمایش ها یا تصویربرداری های قسمت داخلی معده و روده از شما خواسته می شود یک یا 2 روز قبل از انجام این عمل تحت رژیم غذایی مایع باشید. این کار اطمینان می دهد هیچ غذای هضم شده ای در دستگاه گوارش باقی نمانده است که نتایج را تحت تاثیر قرار دهد. در صورت نیاز به انجام یک عمل جراحی یا روند درمانی شاید مجبور شوید دوباره رژیم غذایی مایع داشته باشید تا خطر آسپیراسیون کاهش یابد.

بیشتر بخوانید:بررسی مزایا و معایب گوشت پرندگان مختلف

رژیم مایع چیست

آیا رژیم های مایع به کاهش وزن کمک می کنند؟

با توجه به اینکه رژیم های مایع در مقایسه با نمونه های جامد کالری بسیار کمتری دارند به روند کاهش وزن کمک می کنند، اما برای مدت زمان کوتاهی. کاهش شدید کالری باعث کاهش سرعت متابولیسم بدن می شود تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنید، بنابراین هنگامی که از رژیم غذایی مایع خارج شوید ممکن است تمام وزنی که از دست داده اید را دوباره برگردد. با این حال، رژیم هایی که هم شامل غذاهای جامد و هم رژیم های مایع هستند برای برنامه کاهش وزن تاثیرگذارتر و موثرتر هستند.

نکات منفی رژیم های مایع چیست؟

رژیم های مایع به همان اندازه که ممکن است موثر باشند پایدار نیستند. این نوع رژیم هنر حفظ عادت غذایی سالم را به شما نمی آموزند و در طولانی مدت بی اثر است. برخلاف غذاهای جامد که حاوی بسیاری از مواد مغذی لازم هستند رژیم های غذایی مایع فاقد مواد مغذی و ضروری مورد نیاز بدن برای عملکرد موثر هستند که منجر به بروز عوارضی مانند خستگی، سرگیجه، ریزش مو و سایر بیماری ها می شود.

بیشتر بخوانید:۲۰ نکته رژیمی برای بازدهی بهتر در امتحانات

بایدها و نبایدهای پیروی از رژیم غذایی مایع

قبل از رعایت رژیم غذایی مایع برای کاهش وزن با یک متخصص مشورت کنید. تصمیمات خود را بر اساس آنچه می شنوید، می خوانید و می بینید اتخاذ نکنید. هر چند ساعت یکبار مایعات جایگزین وعده غذایی شوید تا اشتیاق شما را کنترل کرده و گرسنگی را کاهش دهد. با این حال، اگر آسیب به سلامتی شما وارد شد ادامه ندهید. در مصرف مایعات پر کالری خودداری کنید، اما همیشه آب بدن خود را حفظ کنید. سعی کنید برخی از وعده های غذایی را با رژیم های مایع جایگزین کنید این امر اطمینان می دهد از مواد مغذی ضروری که فقط در غذاهای جامد دریافت می شود غافل نشوید.
مترجم: الهه زارعی