یکی از بهترین و متداول ترین روش ها  برای پیشگیری و کنترل کم خونی استفاده  از مکمل های خوراکی  آهن دار است . مکمل ها  معمولاً 3 هدف  کلی را دنبال می کنند : پیشگیری از بروز فقر آهن – جلوگیری از پیشرفت فقر آهن به سوی کم خونی – درمان کم خونی فقر آهن

استفاده از مکمل ها برای کمک به درمان آنمی کاملاً مؤثر بوده و مصرف آن ها باید برای دوره های معین ادامه یابد. استفاده از ویتامینC  و اسید فولیک که جذب آهن را افزایش می دهند در ترکیب مکمل های آهن دار توصیه می شود.

قرص ویتایرون (VITIRON)  شرکت داروسازان ماد دارای یکی از بهترین و موثرترین فرمولاسیون ها برای کمک به درمان کم خونی در سنین مختلف می باشد. این فرآورده مکمل حاوی مقادیر لازم از اجزاء ضروری برای خونسازی بوده که مقادیر هریک از اجزا با دقت نظر و محاسبات دقیق در فرمول گنجانده شده اند تا حداکثر جذب و بهترین نتیجه را شاهد باشیم. وجود ویتامین C  در کنار آهن و اسید فولیک و ویتامین B12 ترکیب کاملی از مواد مورد نیاز برای انواع کم خونی ها را در اختیار مصرف کننده قرار می دهد.

آهن

آهن  یک عنصر مهم و اساسی برای ساخت هموگلوبین بوده و برای تأمین ظرفیت  انتقال اکسیژن توسط پروتئین ترانسفرین در خون ضروری می باشد . همچنین آهن نقش مهمی در ساختمان عضلات اسکلتی دارد.

علل کمبود آهن در بدن:

  • دریافت ناکافی آهن در مقایسه با نیاز بدن بعلت کمبود آهن در رژیم غذایی روزانه .
  • افزایش اتلاف آهن موجود در بدن.
  • افزایش نیازبدن به آهن در دوران بارداری و رشد .

عوارض ناشی از کم خونی فقر آهن

  • در شیر خواران و کودکان : اختلال در تکامل و هماهنگی سیستم اعصاب حرکتی ، اختلالات گفتاری ، کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی ، تغییرات رفتاری ( بی تفاوتی ، خستگی ، بی حسی ) و کاهش مقاومت بدن در برابر عفونتها .
  • در زنان باردار : ضعف و ناتوانی بدنی ، افزایش خطر مرگ و میر مادر به هنگام زایمان ، افزایش خطر تولد نوازد کم وزن ، نارس و سقط جنین .
  • در بزرگسالان(هر دو جنس) : کاهش قدرت کاری و ظرفیت یادگیری ، خستگی زودرس .

فقر آهن و کم خونی ناشی از آن از دو طریق علائم  بالینی و شاخص های آزمایشگاهی قابل تشخیص است :

علائم بالینی : رنگ پریدگی پوست، زبان و مخاط داخل لب و پلک چشم، سرگیجه، سردرد، تهوع، بی اشتهایی، خستگی زودرس، سیاهی رفتن  چشم، گزگز کردن وخواب رفتن دست و پا، کاهش توان کاری و مقاومت  بدن، تمایل به خوردن مواد غیر معمول مثل مهر یا خاک، یخ، برنج خام، ماکارونی خام .

در مراحل پیشرفته : تغییر شکل ناخن ها، ورم قوزک پا و تنگی نفس همراه با تپش قلب.

با توجه به عمومی بودن بسیاری از علائم فوق، بروز هر یک از آنها به تنهایی نمی تواند فقر آهن و کم خونی را اثبات کند و باید از همراهی دیگر علائم و نشانه های آزمایشگاهی در جهت تشخیص قطعی استفاده نمود.

اسید فولیک

اسید فولیک یا همان ویتامین B9 برای عملکرد صحیح بسیاری از دستگاههای بدن از جمله سیستم عصبی و دستگاه گردش خون ضروری است . این ویتامین بدن را در مقابل بیماری های قلبی ، نقص های مادرزادی ، پوکی استخوان و برخی از سرطان ها محافظت می کند و  کمبود آن باعث بروز کم خونی می شود.

 ویتامینC
(Ascorbic Acid)

اسید اسکوربیک ، یکی از ویتامین های محلول در آب است که در ساخت کلاژن فعالانه شرکت می کند .این ویتامین در سنتز واسطۀ عصبی نوراپی نفرین و متابولیسم کلسترول  و تبدیل آن به اسید های صفراوی نقش داشته و از این طریق می تواند در کاهش کلسترول خون و میزان بروز سنگ های صفراوی مؤثر باشد. ویتامین C بعنوان یک آنتی اکسیدان قدرتمند نیز مطرح بوده همچنین در تولید مجدد آنتی اکسیدان های دیگر مانند ویتامین E مؤثر است. همچنین جذب آهن را در بدن 2 الی 3 برابر افزایش می دهد . به همین دلیل وجود ویتامین C در مکمل های آهن دار به استفاده بیشتر بدن از آهن مصرف شده کمک فراوانی می کند.

ویتامین  B12

ویتامین B12 یا کوبالامین یک ویتامین حساس و مهم محلول در آب است . این ویتامین بر اثر نور ، حرارت و مواد اسیدی و قلیایی به سرعت تخریب می شود . ویتامین B12 در تولید سلول های بدن نقش دارد . تکثیر سلولی در دستگاه گوارش ، مغز استخوان و بافت عصبی با کمک این ویتامین صورت می گیرد .

  • B12 در دستگاه گوارش به تولید سلول های مخاطی دیواره کمک می کند .
  • B12 در مغز استخوان موجب تولید سلول های خونی می گردد.
  • B12 در بافت عصبی نقش تولید سلول های رشته های عصبی را عهده دار است.

علائم کم خونی

خستگی، عصبانیت، اضطراب، افسردگی، تپش قلب، رنگ پریدگی، تنگی نفس، درد قفسه سینه، عدم تحمل ورزش و …

مزیت استفاده از قرص ویتایرون

درمان و پیشگیری از کم خونی های ناشی از فقر آهن، اسید فولیک و ویتامین B12 ، قابلیت انجام بهتر کارهای بدنی، احساس سلامت و تندرستی و رفع دیگر علائم کمبود آهن و ویتامین های همراه در قرص ویتایرون با استفاده از یک قرص به جای چهار قرص

مقدار و نحوه استفاده

افراد بالغ  روزانه یک قرص، جهت مقادیر بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. زنان باردار و شیرده برای میزان مصرف با پزشک خود مشاوره نمایند. بهتر است قرص همراه با غذا میل شود.

شرایط نگهداری

در دمای کمتر از 30 درجه سانتیگراد و دور از دسترس اطفال نگهداری شود.

احتیاط

اگر از داروهای شیمیایی استفاده می کنید و یا به آهن، اسید فولیک، ویتامین B12 ، ویتامین C  و یا مواد دیگری مانند غذاها، رنگها و مواد محافظ حساسیت دارید برای مصرف این مکمل با پزشک مشورت کنید و همچنین در صورت مصرف داروهایی مثل تتراسیکلین، پانکراتین و پنی سیلامین از استفاده همزمان با ترکیبات آهن دار پرهیز نمایید.

بسته بندی

ویتایرون به صورت قرص های روکش دار حاوی 27 میلی گرم آهن، 400 میکروگرم اسید فولیک، 100 میلی  گرم ویتامین C، و 10 میکرو گرم ویتامین B12 ، در بلیسترهای 15 عددی و جعبه های 60 عددی عرضه شده است.

سازنده: شرکت داروسازان ماد