زغال چوب در حال حاضر یکی از پررنگ ترین عناصر در دنیای لوازم آرایشی و بهداشتی به شمار می آید. این ماده به عنوان یک ماده مرسوم در ماسک صورت و اسکراب تجاری نیز تبدیل شده است و برخی از افراد به دلیل سفید شدن دندان خود نیز روی استفاده از آن قسم می خورند. زغال فعال، نوعی که در محصولات آرایشی و خمیردندان استفاده می شود پودر دانه ریز تهیه شده از چوب، پوسته نارگیل و سایر مواد طبیعی است که تحت گرمای شدید اکسید می شوند. امروزه محصولات خمیر دندان های زغالی بصورت آنلاین و در بیشتر داروخانه ها موجود است، اما آیا واقعا برای سفید شدن دندان ها مثر است؟

خمیر دندان های ذغالی برای سفید کردن: آیا موثر است؟

زغال فعال موجود در خمیر دندان به از بین بردن لکه های سطح دندان کمک می کند. زغال چوب ملایم است، همچنین لکه های سطح را تا حدی جذب می کند. هرچند هیچ مدرکی وجود ندارد که اثربخشی روی لکه های زیر مینای دندان را نشان دهد یا اینکه اثر سفیدکنندگی طبیعی داشته باشد. برای سفید کردن دندان ها یک محصول باید روی لکه های سطحی، همچنین لکه های ذاتی که زیر مینا هستند تاثیرگذار باشد. اگرچه ذغال فعال مزایای اثبات شده ای دارد، اما شواهد علمی کافی مربوط به سفید کردن دندان به عنوان یکی از اثرات آن وجود ندارد.

آیا خمیردندان های ذغالی بی خطر هستند؟

تحقیقات بیشتری در مورد اثرات طولانی مدت خمیر دندان های ذغالی مورد نیاز است. یک تحقیق در سال 2017 هشدار می دهد دندانپزشکان به دلیل ادعاهای اثبات نشده و ایمنی باید به بیماران خود توصیه کنند هنگام استفاده از خمیر دندان های مبتنی بر زغال احتیاط کنند. این چیزی است که ما تاکنون در مورد خمیر دندان های زغالی می دانیم:
خمیر دندان های ذغالی برای استفاده روزمره بسیار ساینده است. استفاده از ماده ای که بیش از حد روی دندان ها ساینده باشد منجر به خرابی مینای دندان می شود. این امر ممکن است با قرار دادن عاج، یک بافت زرد کلسیفیه شده دندان ها را زردتر نشان دهد، همچنین دندان ها را حساس تر می کند. اغلب مارک های خمیر دندان ذغالی حاوی فلوراید نیستند. فلوراید ضمن کمک به استحکام مینای دندان به محافظت از دندان در برابر پوسیدگی کمک می کند. شواهد حاکی از آن است خمیردندان ذغالی را با افزایش پوسیدگی دندان مرتبط می کند و باعث لکه دار شدن برخی از دندان ها می شود. ذرات ذغال در ترک ها و شکاف دندان ها جمع می شوند. اثر ذغال در ترمیم های دندان مشخص نیست، البته هنوز نمی دانیم زغال چوب چگونه روی مواد استفاده شده برای ساخت روکش، پل، تاج و سفید کردن تاثیر می گذارد. ذرات ذغال با تجمع بین آنها یک طرح کلی سیاه یا خاکستری برجای می گذارند.

بیشتر بخوانید:مانع خشکی پوستتان شوید

مزایای خمیردندان های ذغالی چیست؟

تا به امروز تنها مزایای شناخته شده خمیر دندان زغال چوب عبارتند از:
به از بین بردن لکه های سطح دندان کمک می کند.
بوی بد دهان را بهبود می بخشد.
باعث جلوگیری از ایجاد لکه و بعضا پس از تمیزکاری حرفه ای استفاده می شود.

معایب خمیردندان های ذغالی چیست؟

موارد منفی استفاده از خمیردندان های ذغالی شامل موارد زیر است:
ساینده است و مینای دندان را ساییده و دندان ها را زرد نشان می دهد.
لکه های زیر مینا را از بین نمی برد.
استفاده روزمره از آن باعث حساسیت دندان می شود.
اکثر مارک ها فلوراید ندارند که به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند.
اثرات و ایمنی طولانی مدت آن هنوز مشخص نیست.
هنگامی که به دنبال محصولات سفید کننده دندان می گردید به دنبال محصولاتی بروید که دارای مهر تایید انجمن دندانپزشکی آمریکا باشند.

بیشتر بخوانید:اثر فرآورده های ضد پیری

درمان های خانگی طبیعی برای سفید کردن دندان ها

اگرچه این گزینه ها ممکن است به اندازه برخی از محصولات تجاری سفید کننده دندان موثر نباشند، اما طبیعی تر هستند و انجام آنها آسان است. نخست با دندانپزشک خود صحبت کنید تا بفهمید آیا این گزینه ها برای شما مناسب هستند یا خیر:
آب اکسیژنه
جوش شیرین
سرکه سیب
مسواک زدن منظم از جمله مسواک زدن بعد از غذا و نوشیدنی هایی مانند قهوه، چای و شراب قرمز که باعث لک شدن دندان می شوند به شما در حفظ لبخند سفیدتر و زیباتر کمک می کند.

در پایان

اگرچه خمیردندان های ذغالی بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، اما از سایر خمیردندان ها و محصولات سفید کننده خانگی موجود در بازار کارایی بیشتری ندارند. این مدل از خمیردندان ها به از بین بردن لکه های سطح کمک می کند، اما به دلیل مطالعات محدود هنوز ایمنی استفاده طولانی مدت از این محصول مشخص نیست، بنابراین بهتر است با دندانپزشک خود صحبت کنید.
مترجم: الهه زارعی