ویتامین E، یک ویتامین ضروری است که بسیاری از نقش های مهم را در بدن ایفا می کند. با این حال مانند بسیاری از ویتامین ها دریافت بیش از حد آن منجر به عوارض می شود. در این حالت به عنوان مصرف بیش از حد یا مسمومیت ویتامین E شناخته می شود. به گزارش هلث لاین، در این مقاله مسمومیت ویتامین E از جمله علائم و عوارض جانبی آن، همچنین نحوه درمان و پیشگیری از آن بررسی می شود.

مسمومیت ویتامین E چیست؟

مسمومیت ویتامین E زمانی است که مقدار بیش از حد ویتامین E در بدن جمع شده و باعث بروز عوارض پیرامون سلامتی می شود. ویتامین E، یک ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. این امر خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان های خاص، مشکلات بینایی و اختلالات مغزی را کاهش می دهد. یکی از وظایف اصلی آن این است که رگ های خونی را متسع نگه دارد و از تشکیل لخته در رگ های خونی جلوگیری می کند. ارزش روزانه ویتامین E، 15 میلی گرم در روز است، غذاهای زیر سرشار از ویتامین E هستند:
روغن ها: روغن سویا، روغن آفتابگردان، روغن جوانه گندم و روغن ذرت
آجیل و دانه ها: دانه های آفتابگردان، بادام، فندق، کره بادام زمینی و بادام زمینی
میوه ها: کیوی، انبه و گوجه فرنگی
سبزیجات: اسفناج و کلم بروکلی
با توجه به اینکه ویتامین های محلول در چربی در بدن تجمع پیدا می کنند به ویژه اگر مقادیر بیش از حد آن را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها مصرف می کنید. برای ویتامین E، حد بالا یا مقداری که اکثر افراد می توانند روزانه از طریق غذا و مکمل ها بدون عارضه مصرف کنند هزار میلی گرم است.

چه افرادی به مکمل ویتامین E نیاز دارند؟

بسیاری از افراد به امید بهبود سیستم ایمنی بدن، کاهش خطر ابتلا به سرطان یا تقویت مو، پوست و ناخن های خود از طریق اثرات آنتی اکسیدانی و بالقوه ضدپیری از مکمل های ویتامین E استفاده می کنند. با این حال، مکمل های ویتامین E غیرضروری هستند و تا زمانی که کمبود ویتامین نداشته باشید فواید کمی دارند. افرادی که رژیم های کم چرب یا اختلالاتی دارند که توانایی هضم و جذب چربی آنها را تحت تاثیر قرار می دهد مانند بیماری کرون یا فیبروز کیستیک در معرض خطر کمبود ویتامین E هستند.

بیشتر بخوانید:آیا خوردن قرص سرکه سیب برای لاغری خوب است؟

عوارض و علائم جانبی

مصرف بیش از حد ویتامین E باعث رقیق شدن خون شده و منجر به خونریزی مهلک می شود. به همین ترتیب در لخته شدن خون که دفاع طبیعی بدن در برابر خونریزی بیش از حد پس از آسیب است دخالت می کند، همچنین با افزایش خطر سکته مغزی هموراژیک یا سکته مغزی ناشی از خونریزی در مغز مرتبط است. علاوه بر این، یک مطالعه نشان می دهد مصرف بیش از حد ویتامین E با خطر بالاتر مرگ و میر ناشی از هر علتی مرتبط است، اما تحقیقات بیشتری برای کشف این احتمال لازم است. با توجه به این خطرات شدید نباید مقادیر زیادی مکمل ویتامین E مصرف کنید.

تداخلات بالقوه دارویی

به نظر می رسد خطر تعامل ویتامین E با داروها هنگامی که در سطح طبیعی مصرف می شود خطر کمی دارد. با این حال، مکمل های ویتامین E با دوز بالا آنهایی که بیش از 300 میلی گرم در روز تامین می کنند می توانند با رقیق کننده های خون مانند آسپرین و وارفارین تداخل ایجاد می کنند، همچنین با تاموکسیفن، دارویی که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود و سیکلوسپورین، سرکوب کننده سیستم ایمنی که توسط افرادی که پیوند عضو انجام داده اند استفاده می شود. اگر در مورد تداخلات بین مکمل های ویتامین E و داروهای خود نگرانی دارید باید با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید:ب کمپلکسها باعث کاهش وزن مي شوند

درمان و پیشگیری

درمان مسمومیت جزئی با ویتامین E شامل قطع مصرف مکمل ویتامین E است، اما عوارض جدی تر نیاز به مداخله پزشکی دارد. بهترین راه برای جلوگیری از مسمومیت ویتامین E این است که میزان دریافت روزانه ویتامین E چه از طریق مکمل ها و چه غذاها را زیر هزار میلی گرم واحد بین المللی در روز نگه دارید. مصرف بیش از حد دوز بعید است فقط در اثر خوردن غذاهای غنی از ویتامین E ایجاد شود. مکمل های ویتامین E در صورت مصرف بیش از 300 میلی گرم در روز با داروها تداخل دارند و یک مطالعه افزایش خطر سکته مغزی را در افرادی که 180 میلی گرم در روز مصرف می کنند نشان می دهد. با این حال، اکثر مردم تقریبا به این میزان نیاز ندارند زیرا ارزش روزانه تنها 15 میلی گرم است. اگر در مورد مکمل های ویتامین E سوال یا نگرانی دارید با پزشک خود مشورت کنید، همچنین مطمئن شوید این مکمل ها را در مکانی امن و دور از دسترس کودکان نگهداری می کنید. از آنجا که ویتامین E محلول در چربی است خطر مسمومیت و عوارض آن را در کودکان افزایش می دهد.

در پایان

اگرچه ویتامین E یک ماده مغذی ضروری است مصرف بیش از حد آن به ویژه هنگام مصرف مکمل ها امکان پذیر است. مسمومیت ویتامین E عوارض شدیدی مانند رقیق شدن خون ایجاد می کند و خطر سکته مغزی و مرگ را به هر علتی افزایش می دهد، بنابراین برای جلوگیری از مسمومیت با ویتامین E مطمئن باشید بیش از هزار میلی گرم در روز ویتامین E بین مکمل ها و غذا دریافت نمی کنید.
مترجم: الهه زارعی