آیا می خواهید خانواده خود را گسترش دهید و قلب شما برای داشتن یک پسر کوچک می تپد؟ اگرچه پذیرفتن اولویت برای تعیین جنسیت فرزند متولد شده تابو به نظر برسد، اما به هر حال این رویا شما محسوب می شود. اگر هنوز باردار نشده اید به احتمال زیاد شایعاتی درباره تاثیرگذاری بر تعیین جنسیت کودک شنیده باشید. شاید تازه شروع به جستجوی ایده هایی برای کمک به داشتن یک نوزاد پسر کرده باشید. به گزارش هلث لاین، برخی از مواردی که می توانید امتحان کنید چیست؟ آیا برخی از روش ها از سایر روش ها موثرتر هستند؟

آیا راهی تضمینی برای پسردار شدن وجود دارد؟

ما می فهمیم “جنس” و “جنسیت” اصطلاحاتی هستند که در جهان ما در حال تکامل هستند، بنابراین قبل از ادامه کار می خواهیم توضیح دهیم هنگامی که در این مقاله در مورد جنسیت کودک صحبت می کنیم فقط در مورد کروموزوم های کودک ترکیب XY که تصور می شود مرد است صحبت می کنیم، بنابراین “جنسیت” ذکر شده در این مقاله توسط اسپرم های Y و تخمک های X نقش دارد. در مورد اینکه آیا راهی تضمین شده برای تاثیرگذاری در داشتن پسر وجود دارد نه، وجود ندارد. از آنجا که از نظر پزشکی هیچ تضمینی در رابطه با جنسیت کودک وجود ندارد.

به طور کلی اگر چیزها به طبیعت سپرده شود تقریبا 50/50 احتمال پسر یا دختردار شدن وجود دارد. همه چیز به این نتیجه می رسد کدام اسپرم در مسابقه برنده می شود و میلیون ها نفر از آنها در این مسابقه شرکت می کنند. این همان جایی است که ایده تاثیر جنسیت فرزند آینده مطرح می شود. برخی معتقدند با استفاده از زمان، موقعیت، رژیم غذایی و روش های دیگر می توانید شانس را به نفع اسپرم مرد تغییر دهید.
جالب است بدانید یک مطالعه در مورد 927 شجره خانوادگی نشان می دهد آیا شما پسر یا دختر خواهید داشت یا خیر ممکن است توسط پدر با بیش از یک روش تعیین شود. نه تنها کروموزوم های موجود در اسپرم جنسیت کودک را تعیین می کنند بلکه ممکن است برخی پدران نیز بیشتر مستعد داشتن پسر یا دختر باشند.

بر اساس این مطالعه، مردان تمایل به داشتن دختران و پسران بیشتری از والدین خود دارند به این معنی که برخی از مردان اسپرم کروموزوم Y یا X بیشتری تولید می کنند، بنابراین اگر مردی تعداد برادر بیشتری داشته باشد احتمال می رود پسران بیشتری نیز داشته باشد.

برای افزایش احتمال پسردار شدن چه کنیم؟

برخی از والدین برای پسردار شدن به شما پیشنهاداتی می دهند که از نظر علمی به اثبات نرسیده اند، اما افراد آنها را به امید دریافت نتیجه امتحان می کنند.

بیشتر بخوانید:افسردگی بارداری ؛ اختلال قابل درمان

رژیم غذایی

به مبتدیان گفته می شود هنگام بارداری به آنچه می خورند دقت کنند. در حالی که این مفهوم به طور گسترده مورد مطالعه یا اثبات قرار نگرفته است محققان در تحقیقی در سال 2008 روی 740 زن ارتباط بین دریافت کالری بیشتر و باردار شدن یک پسر را یافتند. در حال حاضر این بدان معنا نیست هنگامی ک قصد بارداری دارید به طرز عجیبی به خوردن روی بیاورید. به خاطر داشته باشید در حال حاضر عادات غذایی سالم (غذاهای کامل، میوه ها و سبزی ها، میان وعده های کم قند) به شما کمک می کند تا در دوران بارداری نیز میزان مناسب کالری دریافت کنید، همچنین زنان مورد مطالعه مقادیر بیشتری پتاسیم مصرف کردند. (آیا می خواهید پتاسیم بیشتری مصرف کنید؟ موز، سیب زمینی شیرین و لوبیای سفید را امتحان کنید.). علاوه براین، این مطالعه اشاره کرد زنانی که فرزند پسر به دنیا آوردند در وعده صبحانه بیشتر غلات مصرف می کردند.

روش شتلز

پیشنهاد دیگری برای افزایش شانس پسردار شدن یک طرح مفهومی به نام روش شتلز است که توسط لندروم بی شتلز در حدود سال 1960 تهیه شده است. شتلز اسپرم را مورد بررسی قرار داد تا مشخص کند چه چیزی ممکن است بر سرعت اسپرم تاثیر بگذارد. (به هر حال نطفه ای که در مسابقه برنده می شود و تخمک را بارور می کند جنسیت را تعیین می کند.) وی زمان رابطه، موقعیت ها و pH مایعات بدن را در نظر گرفت تا ببیند چه تاثیری بر جنسیت دارد. نکات کلیدی روش شتلز شامل موارد زیر است:
رابطه جنسی نزدیک به زمان تخمک گذاری
اسپرم نزدیک به دهانه رحم با استفاده از موقعیت هایی که اجازه نفوذ عمیق را می دهد، رسوب می کند
محیط قلیایی در واژن
زن نخست به ارگاسم برسد
روش شتلز چقدر موثر است؟ خوب، بستگی دارد با چه فردی صحبت کنید. شتلز ادعا می کند در نسخه فعلی کتاب خود 75 درصد موفقیت کسب کرده است و افراد زیادی هستند که ادعا می کنند با استفاده از روش وی پسر یا دختری را موفق بارور کرده اند. از طرف دیگر، برخی تحقیقات قدیمی نشان می دهد رابطه جنسی 2 تا 3 روز پس از تخمک گذاری به هیچ وجه منجر به بارداری نمی شود. و یک مطالعه دیگر پیشنهاد کرد کروموزوم های X و Y تفاوت های معنی داری در شکل وجود شتل ندارند.

بیشتر بخوانید:تاثیر رژیم غذایی مادران بر DNA نوزادان

آیا مداخلات پزشکی برای داشتن فرزند پسر انجام می شود؟

آیا به دنبال روش های مطمئن تری برای افزایش شانس خود هستید؟ بسته به شرایط و در دسترس بودن این گزینه ها مداخلات پزشکی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. با این حال، این روش های درمانی می توانند گران تمام شوند و از نظر روحی و جسمی نیز مضر هستند، همچنین خطراتی از عوارض جراحی گرفته تا سقط جنین و سندرم تحریک بیش از حد تخمدان (OHSS) به همراه دارند، بنابراین آنها به طور معمول برای انتخاب جنسیت بدون نیاز پزشکی پیشنهاد نمی شوند. فناوری کمک باروری (ART) به افراد امکان می دهد کودک را از طریق اقدامات پزشکی باردار شوند. برخی از این روش ها عبارتند از: لقاح آزمایشگاهی (IVF)، انتقال درون رحمی گامت (GIFT) و روش انتقال نطفه بارور شده داخل لوله رحم (ZIFT).
از طریق فرایندی به نام تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGD) یا انتخاب ژنتیکی قبل از لانه گزینی (PGS) می توان از روش IVF برای ایجاد جنین، آزمایش این جنین ها برای جنسیت آنها و کاشت یک جنین با جنس مورد نظر در رحم استفاده کرد. این به طور اساسی تضمین می کند اگر همه چیز بارداری به خوبی پیش برود پسر یا دختری که آرزویش را داشتید را خواهید داشت.

ملاحظات برای انتخاب جنسیت

لازم به ذکر است اگرچه PGD / PGS در ایالات متحده مجاز است، اما این روند در بسیاری از کشورهای دیگر مانند انگلستان و چین غیرقانونی است مگر اینکه زمینه های پزشکی شدید وجود داشته باشد. اگرچه برای افراد امکان انجام مراحل برای مسافرت به کشور دیگری وجود دارد و بسیاری از افراد این کار را انجام می دهند، اما هزینه زیاد و عوارض آن باعث کاهش جذابیت آن می شوند.

یکی از دلایلی که قانون گذاران برای غیرقانونی دانستن PGD / PGS بیان کرده اند ترس از این است که والدین ترجیح می دهند تعداد نامتناسبی دختر و پسر داشته باشند. داشتن جمعیتی با تعداد بیش از حد نوزادان دختر و پسر می تواند منجر به بروز مشکلاتی در رشد جمعیت در آینده شود. در کشورهایی که انتخاب جنسیت را ممنوع می کنند یک پیشنهاد محدود کردن PGD / PGS به مسائل پزشکی و “متعادل سازی خانواده” بوده است. این امر نیاز به خانواده ها دارد که قبل از تصمیم گیری در مورد جنسیت فرزند آینده فرزند دیگری را داشته باشند.
شاید حتی یک دلیل بزرگتر که قانونگذاران برای محدود کردن PGD یا غیرقانونی بودن آن لحاظ کرده اند نگرانی های اخلاقی است. این یک موضوع پیچیده و دارای حساسیت است، بنابراین مهم است با کشف احساسات خود گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارید.

در پایان

طبیعی است در مورد کودک خود و آینده وی تصوراتی دارید. با این حال، مهم است به خاطر داشته باشید تعیین جنسیت کودک به طور معمول تحت کنترل شما نیست. به یاد داشته باشید هر کودکی منحصر به فرد است. صرف داشتن یک دختر کوچک به معنای این نیست که باید از کارهای سرگرم کننده ای که تصور می کردید با یک پسر انجام می دهید دست بکشید. اگر احساس کردید به هر دلیلی در پیوند با فرزند خود احساس ناامیدی، کینه و ناراحتی شدیدی دارید با یک درمانگر آموزش دیده صحبت کنید تا به کمک وی احساسات خود را برطرف کنید.
مترجم: الهه زارعی