اگر خروپف می کنید تنها نیستید نیمی از بزرگسالان آمریکایی با آن دست و پنجه نرم می کنند. هنگام عبور جریان هوا از مجرای تنفسی و از تنفس از طریق دهان صدای خروپف شنیده می شود. این اتفاق هنگامی رخ می دهد که فرد در خواب به سر می برد. هنگام خروپف کردن بافت های حنجره لرزیده شده و به همین دلیل یک صدای ناهنجار و آزاردهنده برای اطرافیان شنیده می شود. هنگام خواب حلق شل شده و در مواردی ممکن است حتی با بسته شدن راه هوایی اختلالاتی در تنفس ایجاد شود.

به گزارش هلث لاین، خروپف خواب فرد یا همسر وی را مختل کند حتی اگر آزاردهنده هم نباشد باز نباید نادیده گرفته شود. در حقیقت، خروپف ممکن است نشانه ای از بروز یک بیماری جدی باشد، از جمله:
آپنه انسدادی خواب
چاقی
مشکلی در ساختار دهان، بینی یا گلو
کم خوابی
در موارد دیگر خروپف احتمال می رود به دلیل خوابیدن به پشت یا نوشیدن الکل در زمان خیلی نزدیک به خواب رخ دهد.

درمان های توقف خروپف

در برخی موارد برای توقف خروپف باید به دنبال دریافت درمان برای رفع بیماری زمینه ای باشید. برخی از عوامل ساده با تغییر موقعیت خواب باعث درمان خروپف می شود. در اینجا چند روش درمانی وجود دارد که برای درمان خروپف و دلایل مختلف آن استفاده می شود:

اگر اضافه وزن دارید لاغر شوید

لاغری باعث کاهش مقدار بافت در گلو که دلیل خروپف است، می شود، بنابراین می توانید با مصرف کالری کمتر و غذاهای سالم تر کالری دریافتی خود را کاهش دهید. حتما به صورت روزانه ورزش کنید، همچنین می توانید برای کمک به پزشک یا متخصص تغذیه مراجعه کنید.

به پهلو بخوابید

خوابیدن به پشت برخی مواقع باعث حرکت زبان به پشت گلو می شود که تا حدی جریان هوا را از طریق گلو مسدود می کند. خوابیدن به پهلو ممکن است تمام کاری باشد که باید انجام دهید تا هوا به راحتی جریان داشته باشد و خروپف را کاهش یا متوقف کند.

سر تخت خود را بالا بیاورید

چهار سانتی متر بالا بردن سر تختخواب ممکن است با باز نگه داشتن راه های هوایی به کاهش خروپف کمک کند.

از نوار اتساع بینی استفاده کنید

نوارهای اتساع را می توان روی پل بینی قرار داد تا به افزایش فضای مجرای بینی کمک کند. این امر ضمن تاثیر مثبت بر تنفس خروپف را کاهش یا از بین می برد، همچنین می توانید یک گشادکننده بینی را امتحان کنید. یک نوار چسب سفت که در بالای بینی در سوراخ های بینی قرار می گیرد که ضمن کاهش مقاومت جریان هوا نفس کشیدن را آسان تر می کند.

بیشتر بخوانید:علائم عفونت دستگاه ادراری در مردان چیست؟

آلرژی های مزمن را درمان کنید

آلرژی با کاهش جریان هوا از طریق بینی فرد را مجبور به تنفس از طریق دهان می کند. این امر احتمال خروپف را افزایش می دهد. با پزشک خود درمورد اینکه چه نوع داروهای بدون نسخه یا ضدآلرژی شرایط شما را بهبود می بخشد صحبت کنید.

مشکلات ساختاری بینی خود را اصلاح کنید

برخی از افراد با آسیب دیدگی در بینی متولد می شوند که دارای سپتوم منحرف هستند. این ناهماهنگی دیواره ای است که هر دو طرف بینی را از هم جدا کرده و جریان هوا را محدود می کند. این عارضه باعث تنفس دهانی هنگام خواب و خروپف می شود. برای اصلاح این شرایط ممکن است جراحی لازم باشد، بنابراین با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از خواب مصرف الکل را محدود یا قطع کنید

حداقل 2 ساعت قبل از خواب الکل مصرف نکنید زیرا باعث شل شدن عضلات گلو و خروپف می شود.

از مصرف داروهای آرامبخش قبل از خواب خودداری کنید

اگر هم خروپف می کنید و هم داروی آرامبخش مصرف می کنید در این باره با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید گزینه های موثر برای شما چیست. قطع مصرف آرامبخش قبل از خواب ممکن است خروپف را متوقف کند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن به عنوان یک عادت ناسالم می تواند خروپف را بدتر کند. با پزشک خود در مورد روش های درمانی کمک دهنده برای ترک سیگار صحبت کنید.

بیشتر بخوانید:کاکائو از قلب مردان در مقابل استرس محافظت می کند

به اندازه کافی بخوابید

اطمینان حاصل کنید 7 تا 8 ساعت خواب توصیه شده در هر شب را داشته باشید.

از دهانی ضدخروپف استفاده کنید

دهان های ضدخروپف با باز نگه داشتن مجرای هوا نفس کشیدن را برای شما راحت تر می کنند. علاوه براین از خروپف هم جلوگیری می کند برای تهیه یکی از این دستگاه ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

از دستگاه فشار جریان هوای همواره مثبت استفاده کنید

اگر دستگاه فشار جریان هوای همواره مثبت از نظر پزشکی برای شما گزینه مناسبی باشد پوشیدن ماسک هوای تحت فشار روی بینی هنگام خواب به باز نگه داشتن راه هوایی کمک می کند. این روش درمانی اغلب برای درمان آپنه انسدادی خواب توصیه می شود.

از ایمپلنت کام استفاده کنید

روش ایمپلنت کام شامل تزریق رشته های بافته شده از فیبر پلی استر به کام نرم دهان است. این کار باعث سفت شدن آن برای کاهش خروپف می شود.
از روش یو پی تری استفاده کنید
این نوع جراحی بافت گلو را به امید کاهش خروپف سفت می کند.

تخریب بافتی با رادیو فرکانسی (سومنوپلاستي)

در این روش درمانی جدید از امواج رادیویی با شدت کم برای جمع شدن بافت کام نرم استفاده می شود تا خروپف را کاهش دهد.
خروپف می تواند خواب شما و همسرتان را مختل کند، اما علاوه بر آزار دهنده بودن ممکن است نشان دهنده یک مشکل جدی برای سلامتی باشد، بنابراین مراجعه به پزشک و امتحان یک یا چند گزینه درمانی فوق می تواند به شما در کنترل خواب و کاهش خروپف کمک کند.
مترجم: الهه زارعی